http://www.vartti.fi/artikkeli/ca3a2fd5-627f-49e3-8ec0-a8bd66297ed6
Nämähän johtuvat valitettavasti siitä, että moni katsastaja ei uskalla puuttua raskaankaluston öljyvuotoihin.
Nämähän johtuvat valitettavasti siitä, että moni katsastaja ei uskalla puuttua raskaankaluston öljyvuotoihin.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kylläpään saatana syynätään taskulampun ja suurennuslasin kanssa suunnilleen jos vähänkään on pientä kosteutta henkilöauton moottorissa mutta bussit saa rauhassa vuotaa öljyä niin että syttyvät palamaan vaarantaen kymmenien ihmisten hengen.
Tässä se taas nähdään että todellisuudessa katsastuksessa ei piitata ihmishenkien turvallisuudesta ja "ympäristöhaitoista" paskaakaan, kyse on pelkästä rahastuksesta. Isot bussifirmat varmaan ovat liian rahakkaita asiakkaita katsastusasemille niin lasketaan kaikki paskat läpi jottei rahantulo kaikkoa kilpailevalle asemalle!
Eipä saa henkilöauto eikä myöskään kuorma- tahi linja-auto vuotaa öljyä. Turha kuitenkaan mitään salaliittoteorioita keksiä. Moni katsastaja ei öljyvuotoja merkkaa, koska pelkää asiakkaan reaktiota. Ja rekkapenat ovat monesti uhkaavan oloisia.
Itse merkaan aina kaikki öljyvuodot.