Siitähän ei ole kuin hyvää sanottavana.
Näillä palstoilla olen todennut, kuinka kuskeilla on asiakkaan oikeuksista vähintään ´kotitekoisia´ käsityksiä.
Jos pankkikortti ei toimi tai kuskilla ei ole vaihtorahaa on muuan aihe. Samoin jos navigaattori ei toimi, niin silloin ei ajeta navigaattorin mukaan.
Kyllä kuskeilla pitää olla oikeuksia, mutta on asiakkaillakin oikeutensa.
Hyvää kesänjatkoa!
Näillä palstoilla olen todennut, kuinka kuskeilla on asiakkaan oikeuksista vähintään ´kotitekoisia´ käsityksiä.
Jos pankkikortti ei toimi tai kuskilla ei ole vaihtorahaa on muuan aihe. Samoin jos navigaattori ei toimi, niin silloin ei ajeta navigaattorin mukaan.
Kyllä kuskeilla pitää olla oikeuksia, mutta on asiakkaillakin oikeutensa.
Hyvää kesänjatkoa!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ajettu ennenkään..enkä aja nytkään.
Taitaa olla kyseessä tällainen satasilla maksaja, ja se kortti on joku teipeillä kasassa pysyvä palapeli.
Jokatapauksessa, käteinen pelittää aina, usein turistit ymmärtää tän paremmin kuin kantikset!!
Mutta älä tee mitään itse.
Hyvää kesän jatkoa vaan.
UBERissa+ei+moisia+vaikeuksia,+nimittäin+kaikki+applikaation+kautta,+0%+PROBLEMS!
Auto+ajaa+tilaajan+eteen
Auto+ajaa+applikaation+navigaattorin+mukaan+päätepisteeseen
Jos+auto+muuttaa+reittiä+ei+UBER+tilitä+rahoja+kuljettajalle
Auton+kuljettajan+ei+tarvitse+osata+sanoa+suomeksi+kuin+PÄIVÄÄ,+KIITOS+ja+NÄKEMIIN
Auton+kuljettajan+ei+tarvitse+välttämättä+tietää+edes+missä+maassa+tai+kaupungissa+on,+kunhan+ajaa+applikaation+navigaattorin+mukaan.+
Ajon+kuitti+tulee+sähköisesti+asiakkaan+sähköpostiin,+sieltä+voi+laittaa+eteenpäin+vaikka+firman+talousosastolle+tarvittaessa
Perinteiset+taksit+kusettaa+sekä+reiteissä+että+taksoissa.+
Eivät+aina+anna+kuittia+(ajavat+usein+mittarin+ohi,+varsinkin+nyt+kun+kilpailu+on+kiristynyt).+
KUskit+haisevat+tupakalta+(ja+saavat+haista,+koska+asiakas+ei+pysty+arvostelemaan+kuljettajaa).
kjäh+kjäh+kjäh+
näin+se+vain+on
Sehän kannattaakin umpisokkona ajaa navigaattorin mukaan. Ootko jotenkin vajaa? Vai pelkästään tyhmä?
Eli+provikat+Uuperin+Uunoilta+on+joko+25%+tai+100%.+
Melkosen+reilua,+hei.
Uber ajossa on 1 provikka mikä jää UBERille, kaikki muu jää kuskille.
Nettona paljon parempi taksa per kilsa kuin perinteisillä taksi ajoilLa joissa on välistävetäjiä monta
Kaikki muu josta maksetaan kuitenkin alvi, ennakot, vakuutukset, auto, huollot, polttoaineet. Ei siis eroa perinteisestä taksiyrittämisestä mitenkään, paitsi tilausvälitys on vitusti kalliimpi.
Kaikki+muu+jää+kuslille,+Alvi+jonka+maksat+koko+summasta,+provikan+maksat+koko+summasta+mistä+Ei+ole+otettu+alvia,+työnantajan+kulut+mitkä+joudut+maksamaan+vaikka+itse+olisit+töissä+12,75%,+auton+vakuutus,+oma+vakuutus+kun+oot+yrittäjä,+veroprosenttis.+Turha+sanoa+et+on+kevytyrittäjä+10000+euroon+asti,+koskee+ainoastaan+jos+et+ole+töissä.,+Pistä+linkki+ensimmäisen+kk+Uberin+tilityksistä+ja+omista+kuluista,+puhutaan+sitte+uudelleen.+ET+USKALLA
Niin+tässä+tullaankin+siihen+miten+kulut+lasketaan.+Jonkin+aikaa+nyt+Uber:IA+ajanut+ja+miettinyt+asiaa.+Itse+miellän+asian+niin+että+kun+ajan+lisätöinä+vähemmän+tuloista+polttoaineen+ja+erotuksen+joka+tulee+taksivakuutuksesta+ja+normi+vakuutuksesta.+Huoltojen+osuutta+mietin+enkä+sitä+suoraan+osaa+laskea+ennenkuin+autoa+on+huollettukin.+Joen+huoltoja+olen+vähentänyt+3€+per+PV.+Auttakaa+miten+oikeasti+saan+selville+tuntipalkka+versus+oikea+taksi.+Siihen+mulle+eräs+isäntä+tarjosi+että+laskuta+firmalla+50%+alv0+myynnistä+ja+lisään+alv.
Niin+ja+sen+Uber+25%+saa+vähentää+kuluina+että+sekin+pitää+huomioida.
Olipa oikein hienosti kysytty tilin saldo "ET USKALLA" -kertoo uteliaasta omasta mielestään ovelasta kyselijästä aika paljon. Ei taida kuulua nämä asiat muille kuin tilin omistajalle
UBERissa ei ole kuluja on vain tuloja.
UBER ottaa välistä pienen provikan josta UBER maksaa hollantiin verot, jotka muuten on vitusti paljo vähemmän kuin suomessa.
Rahat kiertää hollannin kautta ja tilitetään sieltä kuskin tilille. Suomessa ei ole verotusta kuskille lainkaan, verottaja on suomessa nukkunut ohi tienisteistä. Muissa maissa, kuten virossa ja hollannissa on pieni verotus UBER kuskeille.
Jos kuskilla on y-tunnus ilmoitetaan tulot verotukseen ja maksetaan alvia, mutta jos yksityinen omalla autolla ei makseta mitään, paljon parempi tienisti kuin keltakuputakseilla perkele.
Huomaa ettet tiedä mistään mitään. Uber on välitys firma jonka maksut voi vähentää tuloista. Suomessa uber kuskeilla on AINA firma ja ovat alv velvollisia yli 10k tuloista. Ei voi ajaa yksityisenä. Kannattasko selvittää asiat ennenkuin vaahtoaa.
Eli täysin liivihommaa.
kyllä uberia voi ajaa ihan ilman mitään, mulla on kavereita joilla on uber luvat kunnossa, mä ajan usein heidän appeillaan, he maksaa mulle suoraa händyyn ajot, ei siinä ole mitää ihmeellistä, elätellään koko perhettä ja koko köööriä yksillä kaksilla luvilla,
No keskimäärin porukka täällä keskustelee normaalista liiketoiminnasta. Laittomuuksia on niin loputon suo että ei sotketa sitä tähän keskusteluun.