Eläkeyhtiö pulitti vaalitukea KEPUlille

Maatalousyrittäjien eläkerahoilla tuettiin edellisissä eurovaaleissa Esa Härmälää, joka oli KEPUn ehdokas.

Maatalousyrittäjien eläkelaitos osti kolme seminaarilippua kahteen Härmälän ”Osaavana Euroopassa” -seminaariin vuonna 2008 ja maksoi niistä 2250 euroa.

Härmälä on ollut aiemmin Melan hallituksen puheenjohtaja ja Maa- ja metsätaloustuottajien keskusliiton MTK:n puheenjohtaja. Nyt hän on Euroopan lannoiteteollisuusyhdistyksen toimitusjohtaja.

Eipä rajoitu KEPUlipeli siis pelkästään Kuntien eläkevakuutusyhtiöön ja Markku Kauppiseen.

8

165

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • h moilanen

      Pienistä rahoista on kysymys, mutta Mela kertoi antaneensa kahden vuoden aikana rahaa kahdelle puolueelle eli demukoille ja kepulle.

      • Marttila.

        Jos olet eri mieltä, kerropa missä yhteydessä olet tuollaista kuullut?


      • Onko näin?

        MTK:n puheenjohtaja ja Melan hallituksen puheenjohtaja.


      • Ei muille

        Ja se siitä.


      • h moilanen
        Ei muille kirjoitti:

        Ja se siitä.

        Suora lainaus: "Mela on tukenut keskustaa ja sosiaalidemokraatteja vuosina 2006-2008 ostamalla seminaarilippuja noin 9 000 eurolla"


      • h moilanen
        Marttila. kirjoitti:

        Jos olet eri mieltä, kerropa missä yhteydessä olet tuollaista kuullut?

        Mela tuki siis myös sosiaalidemokraatteja.

        Mela tuki eurovaalien alla myös demareita, osallistumalla heidän talousseminaariinsa 900 eurolla. Yhteensä Mela on tukenut keskustaa ja sosiaalidemokraatteja vuosina 2006-2008 ostamalla seminaarilippuja noin 9 000 eurolla.

        Eläke-Tapiola: Osallistunut viiteen sosiaalidemokraattien seminaariin 2006-2009 noin 4 700 eurolla ja yhteen keskustan seminaariin 350 eurolla.

        Linkki on tässä
        http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/aamulehden-selvitys-kuusi-tyoelakeyhtiota-on-tukenut-puolueita/148748


      • Osalainaus tämäkin
        h moilanen kirjoitti:

        Suora lainaus: "Mela on tukenut keskustaa ja sosiaalidemokraatteja vuosina 2006-2008 ostamalla seminaarilippuja noin 9 000 eurolla"

        Maatalousyrittäjien eläkelaitos: Osallistui vuonna 2008 keskustan eurovaaliehdokkaan Esa Härmälän seminaareihin yhteensä 2 250 eurolla ja demarien talousseminaariin 900 eurolla.


    • dfgfdshfh

      Miksi v-tussa eläkeyhtiöiden pitää tukea puolueita ?.

      Eikö tässä maassa mikään pysy pystyssä ilman voitelua, tukea ja kähmintää ?.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1251
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      868
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe