Kahdeksan euroa päivä, ei matkoja ei ruokaa, kuusi tuntia pitäisi vielä töitä tehdä, ei helvetissä! Jokainen jolle tuollaista ehdotetaan kieltäytyköön, tehkööt itse orjatyönsä. Sosiaalivirastosta saa toimeentulotukea vaikka karenssi tulisikin!
Kieltäytykää orjatöistä!
Ei orjatyölle
9348
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olisi jo korkea aika laittaa Suomessa kaikki asiat kondikseen.
LUUSERI ASIAT KUNTOON JA OSALLISTUT tOIVO TALKOISIIN ANTAVAT KÄSINEET JA MUUT TYÖVÖLINEET
ja sen päälle toimeentulo joka nettona on vissiin nykyään 400 euroa. Ja vuokra ehkä 400 euroa. Tekee nettona kuukaudessa noin tonnin mikä vastaa 1300-1400 bruttona. Onko se ilmaistyötä?. Tietenkin jos elämäntavoite on elää työtä tekemättä niin onhan se 8 euroa vähän siittä että joutuu tukien jälkeen käymään oven ulkopuolella. Jos tukia ei olisi laisinkaan niin uskon että se 1400 euron bruttopalkka rupeaisi kummasti kiinnostamaan.
ajattele sitä, että olet kuitenkin elättänyt itsesi, etkä ole koko ajan käsi toisen taskussa. Siinä on vara sitten etsiä ja toivoa parempaa. Ja pysyyhän siinä kuitenkin työkyky tallella. Elkää edes puhuko noin tyhmiä, että kannattaako. Tartteis kohta ruveta puhumaan kannattaako teitä sinne sohvalle elättää. mitä hiton hyötyä teistä on kenellekkään. Täällä yhteiskunnassa on tarkoitus kaikkien tehdä työtä, mitä se sitten onkin. Kyllä se lama kestää, kun luusereita saa nurkkiin syöttää.Töihin vaan heti jos niitä tarjotaan. Minä olen valmis työntämään käteni vaikka kyynärpäätä myöten paskaan, jos työtä tarjotaan!
tulotasoa alhaisemmilla tuloilla tämä tuskin tulisi siinäkään tapauksessa onnistumaan jos vaikka kaikki n.s. soiaalietuudet poistettaisiin ellei ensin synnytetä jonkin sortin slummeja joissa esim. asumisenkin osalta keplotellaan miten sattuu, eli kepolotellaan niin että ei käytetä tai ei ainakaan makseta mistään keskiluokkaisten hallussa olevista ja siten hintatasoltaan keskiluokkaisista kiinteistöpalveluista.
Tosin jos vaan nämä sosiaalietuudet tykkänään poistettaisiin niin kyllä sen myötä nämä varsinaiset slummitkin pian sitten muodostuisivat. Meillä on kyllä ilmasto sen verran raaka että talvisaikaan slummeihin jäätyisi köyhiä(ja keväästä kun nämä ruumiit sitten sulaisivat olisi haju sen mukainen) eikä tällaisista slummeista paljon missään töissä voisi käydä kuin ehkä jotkut nuorimmat ja riskimmät ja ei liioin talvella hekään.
Siis oleellista on se että päästään mukaan tuottavaan työhön josta keskiluokkaista palkkaakin voidaan maksaa rasittamatta muita ihmisiä verolla tai inflaatiolla. Toisin sanoen oleellista on se että tulot eivät jää liiaksi alle keskiluokkaisten tulotason, keskiluokkaisten joiden käsissä ja omistuksessa on keskeinen tavarantuotanto ja sitä myötä näiden elämisen kannalta pakollisten laskujen kirjoittaminen. Jakamalla työmarkkinoita ja työläisiä yhtäältä paskatöihin(ja jopa luomalla huonosti tuottavia erityisä paskatöitä) paskatyöläisineen ja toisaalta keskiluokkaisiin työmarkkinoihin keskiluokkaisineen tätä tällaista tilannetta ei tietenkään saavuteta vaan päinvastoin tuloeroja näin entisestään kasvatetaan ja yhä etäämmäksi tällaisesta loitonnutaan. Näin myös tuetaan niitä monopolistisia rakenteita tavarantuotannossa jotka palvelevat ja suojaavat keskiluokkaisten asemia ja yleensä kasvattavat tuloeroja.
Ikävä kyllä tähän kehitykseen tuskin muutosta on meillä odotettavissa ainakaan ennen kuin meillä vaikutusvaltaisista asemista poistuu väki, joka on oman sorttinsa porvareiksi kääntyneitä enimmäkseen vaatimattomista oloista lähteneitä ja usein vielä entisiä vasemmistolaisia tai heidän jälkeläisiään ensimmäisessä polvessa.
Olkaa tarkkoja, kun laaditaan työnhaku/aktivointisuunnitelmaa. Muistakaa, että lain mukaan suunnitelma on tehtävä yhteistyössä. Työkkärin/typin virkailija ei voi sitä yksipuolisesti laatia. Sellaista suunnitelmaa ei tarvitse hyväksyä, vaan siihen voi vaatia tehtäväksi haluamiaan muutoksia. Tuossa asiaa koskeva lainsäännös:
Työnhakusuunnitelman laatiminen
Työnhakusuunnitelman laatii työvoimatoimisto YHDESSÄ työttömän työnhakijan kanssa.
Vastaava säännös on olemassa aktivointisuunnitelmasta.
Suunnitelmat eivät ole pätevät, ennen kuin niissä on kaikkien osapuolien allekirjoitukset. Työvoimavirkailijan laatima tuloste ilman allekirjoituksia ei täytä lain vaatimuksia.
Orjatöihin voidaan velvoittaa lain mukaan vain, jos siitä on maininta työnhaku/aktivointisuunnitelmassa. Siksi on äärimmäisen tärkeää syventyä tarkkaan ennen allekirjoittamista, mitä suunnitelma sisältää.
Aiheesta tuolla:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000021&posting=22000000040939215#22000000040939215
Jos olet päivärahan saaja, niin sinulla on siitä riippumatta, mitä työnhakusuunnitelmassa lukee, kerran oikeus kieltäytyä orjatöistä.
Tuota juttua tuskin työkkäreissä kovinkaan hyvin tunnetaan. Mutta tuossa on lainsäännös:
Työnhakusuunnitelmasta, työllistymisohjelmasta tai työvoimapoliittisesta toimenpiteestä kieltäytyminen (23.6.2005/459)
Työnhakijalla, joka kieltäytyy osallistumasta työnhakusuunnitelman laatimiseen tai kieltäytyy julkisesta työvoimapalvelusta annetun lain 5 a luvun 6 §:n 2 momentissa tarkoitetusta työllistymisohjelman tarkistamisesta, ei ole oikeutta työttömyysetuuteen 60 päivän ajalta kieltäytymisestä lukien. (23.6.2005/459)
Työnhakijalla, joka ilman 4 momentissa tarkoitettua tai siihen rinnastettavaa pätevää syytä kieltäytyy työvoimatoimiston tarjoamasta työnhakusuunnitelmaan tai työllistymisohjelmaan sisältyvästä työkokeilusta, työelämävalmennuksesta taikka muusta niihin rinnastettavasta kohtuulliseksi katsottavasta työllistymistä edistävästä toimenpiteestä, ei ole oikeutta työttömyysetuuteen 60 päivän ajalta kieltäytymisestä lukien. (23.6.2005/459)
Mitä 2 momentissa säädetään, sovelletaan TYÖTTÖMYYSPÄIVÄRAHAN saajaan VAIN, JOS KIELTÄYTYMINEN ON TOISTUVAA.
Tuo 2 momentti tarkoittaa muuten toista kappaletta.
Pykälä löytyy työttömyysturvalain 1 luvusta ja se on 18 §. Itse laki löytyy tuolta: http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20021290
orjatyö on väärin ja jos tuntuu että niihin ei halua niin pakkohan niihin ei oo lähteä..
mutta yksinkertaisesti hommatkaa itse ne työpaikat itsellenne niin ette ole
työvoimaviranomaisten pelinappuloina.....
sitä pääsee paljon helpommalla kun hommaa itse niitä töitä...........
Lopetin ilmaistyönteon jo vuosia sitten, enkä kadu pätkääkään.
Suosittelen muille samaa, vaikka rahat ovat vähissä on elämän
laatu parantunut huimasti. Hyvää kesää kaikille! :)
Ilmaistyö pitäisi kieltää, olipa ilmaistyö naamioitu sitten minkä nimikkeen alle tahansa. Sillä on monenlaisia haitallisia seurauksia työelämään. Kyllä jokaisella pitäisi olla oikeus saada palkkaa työstä. Työttömälläkin.
1980-luvulla tai edes 1990-luvun puoliväliin asti jos joku olisi ehdottanut ilmaistyötä minkä nimikkeen alla tahansa, siitä olisi noussut sellainen haloo, että homma olisi päättynyt ajatuksen tasolle.
Tai taisihan Esko Aho 1990-luvun alkupuolella julkistaa Vanhasen suunnitteleman työreformin ja se sai silloin tylyn suhtautumisen - ettei olisi ollut peräti niitti Ahon poliittiselle uralle. Nyt työreformi on todellisuutta ja Vanhanen pääministerinä.
Ilmaistyö tehtiin laajasti mahdolliseksi vuoden 2006 tehdyllä lainmuutoksella. Kyllä ilmaistyötä on työmarkkinatuen alusta (muistaakseni vuoden 1995 tai 1996 alusta) ja kuntouttavaa työtoimintaa koskevan lain voimaantulosta (2002) alusta lukien ollut jossain määrin, mutta se oli hyvin rajattua ja nykyiseen nähden vähäistä. Tuossa nähdään se, että kun annetaan pahalle pikkusormi, niin ennen pitkää se vie koko käden.
Jos stoppia ei ilmaistyölle tehdä, niin ties, mihin se vielä johtaa. Siinä käy ennen pitkää nyt työssäolevillekin huonosti, sillä miksi työantaja ottaisi palkattua työvoimaa, jos ilmaiseksikin ja vielä tuen kera on saatavissa. Ilmaistyö myös alentaa yleistä palkkatasoa. Olisi siis kaikkien yhteinen etu vastustaa ilmaistyötä.
Kyllä ennenkin oli harjoittelijoita. Harjoittelu oli mainittu jopa TES:issä. Mutta silloin myös harjoittelusta maksettiin palkka. Vähemmän kuin itse ammattilaiselle, mutta kohtuullinen palkka kuitenkin, olisiko ollut jotain 10 - 15 %;lla alennettu alan TES-palkka tai jotain sellaista.
Toistan: KENENKÄÄN ei pitäisi suostua ilmaistyöhön, jos vain suinkin pystyy sellaisesta kieltäytymään. Ilmaistyöt loppuvat sinä päivänä, kun ei ole enää niihin suostuvia.