sokkelin viereen soraa tms.tuleeko muurahaisia....

sanra7

Moikka!Mitä suosittelette laittamaan sokkelin viereen,tuleeko muurahaisia jos laittaa soraa tai mitä muuta vois laittaa,jota muurahaiset karttavat?Alunperin oli tarkoitus laittaa pyöreitä ns.luonnonkiviä tai laattoja,mutta kuulin että muurahaisia tulee helposti ainaskin luonnonkivien alle entä tuleeko laattojenkin alle?Miten on unikivien laita jos reunustaa kukkapenkin,pesiytyykö muurahaiset näidenkin alle?

1

1903

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja varotoimia

      Mulla on seinien vierellä luonnonkiviä. Alla hiekkaa n. 15 senttiä, beachvolley hiekkaa (jäi entiseltä kentältä), joka ei pidätä vettä. Siinä ei muurahaiset viihdy, kun siihen ei pysty tekemään koloja eikä käytäviä. Kivet ladottu käsin vieri viereen ja kopisteltu samaan korkoon. Kiveys ei kestä esim. kottikärryillä ajelua, kun hiekka karkaa alta pois, mutta kävellä siinä voi ihan hyvin.
      Luulis, että tommosessa alustassa menestys laatatkin yhtälailla ja vois kestää raskaampaa kuormaakin.

      Kukkapenkkien reunaan kun paat kiviä, niin jonkun sortin muurahaiset pesii sinne ihan varmasti. Osasta ei ole mitään haittaa, jotkut ryökäleet puree ja toiset tekee niin laajoja käytäviä, että rantut kasvit tykkää huonoa.
      Pistä kivien alle heti asennusvaiheessa Raidin muurahaissirotetta. Se tappaa kosketuksesta ja teho säilyy niin kauan kun jauhe ei huuhtoudu sateen mukana pois. Ite uusin käsittelyn vuosittain, kun mulla on liuskekiviä vinossa penkkien reunoissa - maahan painettujen luonnonkivien alla varmaan myrkky säilyy pitempään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      81
      3437
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      4
      1434
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      4
      1211
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      26
      1136
    5. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      832
    6. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      47
      806
    7. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      754
    8. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      32
      752
    9. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      45
      749
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      707
    Aihe