Maastoiluongelmat

Koiju

Käyn ratstastamassa yhdellä aika kevyessä käytössä olevalla issikalla, jota ratsastetaan tosi harvoin. Hepo on kuitenkin ihan ok, tai ainakin melkein, eli hoidettaessa oikeen symppis ja ratsastettaessakin, kunhan alkuun päästää.

Tai siis ongelma liittyy just siihen, että hepalla on myös omaa tahtoa. Kenttää ei ole, joten ratsastan maastossa. Siellä heppa (yleensä menomatkalla, kotiin tullaan kyllä kiltisti) niskuroi aina tienhaaroissa, ja joskus alkumatkasta muutenkin. Mitään vikaa ei pitäisi olla, eli varusteet on kunnossa eikä hepalla pitäisi olla mitään vaivoja tms. Se taitaa vaan kokeilla, että kuka on kuka. En ole mitenkään kauhean kokenu ratsastaja, mutta alusta saakka olen tiukasti pitäny siitä kiinni, että minä päätän, mihin suuntaan mennään. Mutta pyörimiseksi meinaa mennä! Joskus tehdään varmaan kymmenen ympyrää ennenkun se suostuu menemään eteenpäin, ja senkin jälkeen se kyräilee pitkään puolelta toiselle, että mistä taas seuraavaksi koukkaisi takasinpäin. Ja kun en anna sen kääntyä, se alkaa peruuttaa. Mitenköhän tommosta ongelmaa vois alkaa ratkomaan? Jotenkin olen aatellu, että mikään "raippalinja" ei ehkä ole paras vaihtoehto, vaikka tietysti jämäkkä täytyy olla. Joskus olen raippaakin käyttäny (hyvin harkiten), mutta hepo vaan lisää kierroksia, eli se ei oikeen tunnu toimivan. Osaako kukaan kertoa, että minkälaisia harjotuksia tommosen hevosen kanssa voisi tehdä, että pääsisi edes pikkuhiljaa ongelmasta eroon?

1

659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • InLoveWithIcelandics

      Hei Koiju!

      Kuulostaa hyvin tutulta ja issikkamaiselta.. :) Kun issikat ovat niin vahvasti laumaeläimiä, niitä ei aina huvittaisi lähteä pois pihasta kavereiden luota.

      Mitään yksioikoista neuvoa ei pysty antamaan, kun ei hevosta tunne, mutta jotain yleistä voin kertoa, mikä on toiminut ainakin omalla kohdallani "jääräpäisten" heppojen kanssa. :)

      Pidät vaan edelleen päättäväisen linjan. Minulla itselläni vastaavanlainen hevonen, joka alussa testasi tosi rajusti ja jopa ryösti. Nykyään kuitenkin unelmahevonen ja vain joskus kokeilee, että olenko hereillä. :) Vieraita kokeilee aina ja uudelleen. Vaatii vahvan, mutta lempeän johtajan, kuten kaikki hevoset.

      Yksi hyvä keino on teetättää hevosella se, mitä se tahtoo vähän lujemmin mitä se tahtoo eli esim. peruututtaa hevosta vähän kovemmin ja menosuuntaan, kun kerran haluaa peruuttaa ja sitten antaa mahdollisuus mennä oikein päin. Ja aina oikein tehdystä asiasta muistat kiittää ja palkita esim. rapsutuksin ja kehuin ja kun heppa menee kiltisti pois tallilta, käännytkin takaisin siinä vaiheessa kun vielä kaikki hyvin. Tällöin hän oppii, että kun menee kiltisti, saattaa päästä aiemmin kotiin. Välillä on hyvä tehdä tällaisia ihan lyhyitäkin lenkkejä, koulutusmielessä. Seuraavan kerran mennään jo taas vähän helpommin eteenpäin.

      Lisäksi kannattaa tehdä paljon maastakäsin työtä, mikä edesauttaa ratsastuksen sujumista jatkossa. Ja osin temppuilu voi johtua myös vähäisestä käytöstä, eli monipuolista liikuntaa säännöllisesti, mutta kohtuuden rajoissa, niin alkaa toimia todennäköisesti paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45198
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25976
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      164
      10791
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9481
    7. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      9383
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8468
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe