egyptiin palautuksen osalta alkaa jo saavuttaa isoimmat mittasuhteet kuin "tönäisy" suuruutinen konsanaan,tämän päivän lehteen asia yltänyt jopa pääkirjoitustasolle,tämän toimittajien suunnattoman energiaryöpyn kun saisi suunnattua myös omien vanhuksiemme hoidon ongelmiin ja hoitopaikkojen riittävyyteen. Saman lehden mielipidesivulla on asiasta erinomainen kirjoitus jossa (nimestä päätellen) egyptiläinen kirjoittaja kertoo olevan väärää tietoa se että egyptissä ei saisi sianlihatuotteita joista esim insuliinia valmistetaan,kuitenkin palautusta vastustetaaan juuri kyseisellä seikalla,siis näin meitä vedätetään näissä maahanmuuttoasioissa ja hesari vaan lyö löylyä lisää.
Hesarin ylilyönti
mummelin
21297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
viranomaisten harhauttaminen kuin tänne lähetettävissä "ankkurilapsissa",kyllä ne osaavat matkustusasiakirjat kadota vanhemmiltakin ihmisiltä etenkin kun viidakkorumpu kertoo se olevan kannattavaa.
lakia muutetaan siten että lähivuosina tänne on PAKKO ottaa kymmeniätuhansia vanhuksia pitkin maailmaa.
Olemme hyvällä vauhdilla muuttumassa maailman sosiaalitoimistoksi, omista vanhuksista ei kanna huolta kukaan.
Lakia tulisi muuttaa siten, että kaikilta matkustusasiakirjattomilta otettaisiin sormenjäljet ja dna, jolloin väärinkäytökset perheenyhdistämisessä loppuisivat.
Kopioin tähän vielä aiemmin kirjoittamani:
Suomen viranomaisten toiminta on täysin käsittämätöntä: Virallisilla papereilla maahan tullut ulkomaalainen ei saa oleskelulupaa, vaikka hänen perheenjäseniään, suoraan alenevassa polvessa, asuu ja työskentelee maassa. Sen sijaan kaikki paperittomat otetaan avosylin vastaan, kunhan muistavat taikasanan ´turvapaikka´. Vaikka turvapaikka myönnetään vain harvalle, niin oleskeluluvan saavat käytännössä kaikki, joko suojelun tarpeen tai muun syyn perusteella. Niitä, jotka eivät saa oleskelupaa ei myöskään saada maasta karkoitettua, koska "he valittavat päätöksestä" - siis joku
valittaa heidän puolestaan.
Suomesta on muodostunut jonkinlainen rikollisten paratiisi. Ensin tullaan laittomasti maahan ilman asiapapereita, sitten väärinkäytetään sosiaalista tukijärjestelmäämme ja kaiken huipuksi täälläkin tehdään rikoksia. Useat näistä, jotka eivät täytä virallista pakolaisen määritelmää, ovat henkilöitä, jotka ovat omassa maassaan rikkoneet paikallisia lakeja ja pakenevat viranomaistoimia - tai ovat jonkinasteisia toisinajattelijoita tai rintamakarkureita. Kansanmurhasta epäiltyä ei myöskään
voi palauttaa omaan maahansa oikeustoimia varten, koska hän on ´suojelun tarpeessa´. Voisiko joku selittää, miksi Suomen viranomaisten ja oikeuslaitoksen pitää ottaa kantaa toisella mantereella mahdollisesti tapahtuneisiin rikoksiin? Ja mikä velvollisuus meillä veronmaksajilla on kustantaa kaikki tuo?
Tämän vuoden kolmen ensimmäisen kuukauden aikana valtionvelka kasvoi 7,5mrd euroa ollen maaliskuun lopussa huimat 70,6 miljardia. Meillä ei yksinkertaisesti ole varaa elättää muita kuin omamme - hyvä jos edes siitä selviydymme.
yksittäistapauksen takaa päätösten kokonaisvaltaiset seuraukset. Yleensä ihmisillä on neljät isovanhemmat, jolloin tänä vuonna turvapaikkaa hakevilla 6000 ihmisellä on siis 24000 potentiaalista isovanhempaa jotka myös tarvitsevat turvapaikan. Vanhojen ihmisten hoidon tarve on suurempi kuin nuorten, kestääkö sosiaalinen turvaverkko tämän?
että se mikä koskee yhtä tulee demokratiassa koskemaan kaikkia. Vaikka isovanhemmat vielä 6-kymppisinä eivät ehkä yhteiskuntaa kuormitakaan, eivät he siitä nuorene eivätkä kuntoudu. Huonokuntoisten vanhusten yksityissairaanhoitoon riittävät harvojen, jos kenenkään omaisen varat. Silloin käsissä on valtavan kallis vanhusten tulva julkisissa hoitolaitoksissa.
Ymmärrän yksittäistapausten inhimilliset puolet mutta kokonaiskuva pitää uskaltaa nähdä myös.
Jokohan huomenna ilmestyisi lehti joss ei palautusta oteta esille. Se olisi ensimmäinen lehti moneen päivään...
ajatusmaailman olevan jotensakin tuonne demareihin kallellaan ja polittiikan seuraukset näkyivät jo eurovaaleissa,jatkakaa vaan samaa linjaa niin eduskuntavaaleissa vasemmistopuolueista tulee rkp:n apupuolueita.
Jokohan huomenna ilmestyisi lehti jossa ei palautusta oteta esille. Se olisi ensimmäinen lehti moneen päivään...
Heh ei ollut, jokohan huomenna
"mummeli tapauksesta" ,sinänsä ansiokkallakin kirjoituksella jossa maahanmuuttoviraston johtaja Taskinen arvostelee kirkon touhuamista asiassa jossa menetellään täysin lakien mukaan ja lakeja säätää suomessa eduskunta eikä suinkaan kirkkoväki. Taskinen myöskin kertoo suomen lain olevan samalla tasolla muiden EU maiden kanssa.
Mikähän meissä on vikana?
kun ympäri maapallon tänne tungeksivat laillisin ja laittomin keinoin ja pois eivät lähde millään ,jos meissä kovin paljon vikaa olisi luulisi noiden pyrkivän sellaiseen maahan jossa ei näin" ilkeitä" ihmisiä ole.
lopetettaisiin Hesarin tilaus, niin päästäisiin kyseisestä lehdestä eroon.
Kyllä Hesari on aivan oikealla asialla. Tänään ovat muutkin lehdet olleet täysin samalla linjalla. Jos maassa on pieni ja täysin merkityksetön ras... eikun maahanmuuttokriitikoiden ryhmä, niin ei sen pillin mukaan valatakunnallisten lehtien tule lähteä pomppimaan. Te saatte pomppia aivan itse vaan.
todellakin hesarikin oli tänään oikeassa kun kirjoitti suomen menettelevän lakien mukaan,jotka ovat tasapainossa muiden eu maiden kanssa,samassa kirjoituksessa myös huomioitiin se seikka että näitä isoäitejä odottaa rajan takana pelkästään venäjällä monituhatpäinen joukko jotka tänne tullessaan kuormittaisivat jo ennestään ruuhkautunutta vanhustenhuoltoamme,oletko sinä valmis luopumaan oman isoäitisi vanhuspalveluista jotta tänne saataisiin rajojen takaa lisää vanhuksia.
hesari vaan jatkaa naukumistaan,tällä kertaa ulkomaantoimittaja hakalan suulla ihmetellään kuinka suomalaiset ovat huolissaan omista verorahoistaan ja terveydenhuollon leikkausjonoista, jotka epäilemättä kasvavat mitä suurempi määrä iäkkäitä ihmisiä maassamme on
Tekee pahaa ajatella että joku hyyssäri edes harkitsee ulkomailta vanhusten rahtaamista Suomeen ja samalla potkitaan kaikki ikänsä töitä tehneet ja verorahoja maksaneet kantaväestön vanhukset pois hoidosta että saadaan lisää tilaa.
...Näinhän on jo käynytkin sillä vanhushuollossa on potkittu vanhuksia jo käytäville ja samaan aikaan otetaan työtä vieroksuvia elättejä Suomeen vanhenemaan.
Haluatko itse kitua vanhuksena sairaalan käytävillä että saadaan näille eläteille omat huoneet kun eivät halua jakaa huonettaan vääräuskoisten kanssa?
lastenlapset huolehtivat isovanhempiensa lisäksi myös kantaväestön vanhuuden ajan hoidot ja kaiken lisäksi myös kustantavat ne verovaroistaan. Onko meillä varaa kieltäytyä tästä tarjouksesta?
edes itsensä, sen jälkeen voimme ryhtyä puhumaan mahdollisista tulevan ajan odotuksista ,että hoitaisivat muka meitä sitten kun olemme sen avun tarpeessa,niillä rahoilla joita nyt sossusta nostavat ei kyllä elätellä isonpia eikä pienempiä vanhempia vaan kyllä heille ennenmmin tai myöhemmin haetaan "omat sossurahat".
ovat lomalla kun en löytänyt yhtään artikkelia hesarin sivuilta jossa olisi voivoteltu mummelin palautusta egyptiin.
hesarin toimituksessa,vai kirjoittelikohan lomaltaan kun sentään kyseessä oli näinkin suuri uutinen, kun ihan muutaman ihmisen mielenosoitus egyptimummelin palauttamista vastaan ja tässäkin kourallisessa ihmisiä oli tietenkin sukulaisia ja miniä ryhmänjohtajana. Pitääpi sanoa ,kyllä on maailmalla asiat hyvin kun tällainekin asia saavuttaa sellaisen uutisarvon,mitä hesari on muutaman viikon aikana meille osoittanut.
näyttää viranomaisetkin kyllästyvän ja antoivat lisäaikaa mummelille,kirjoituksissa painotetaan aina kuinka lapset huolehtivat mummelistaan, eikä rasita suomalaista yhteiskuntaa, kuitenkin on aivan varmaa kun tamakin mamma vanhenee hän saa muitakin sairauksia ja vaivoja kuin täma diapetes ja silloin jokainen lääkärissä käynti ja sairaalareissu kuormitta muutoinkin ylikierroksilla käyvää terveydenhuoltoa ja on aivan varmasti pois joltakin suomalaiselta. Nyt pitäisikin saada takeet siitä että ko lapset ja sukulaiset vastaisuudessakin tulevat maksamaan mummunsa terveydehuollon kokonaan.