Aluksi tehdään kuukauden sopimus koska kurssi jolle hain alkaa kuukauden päästä. Siihen saakka olisi tarkoitus olla jossain työkokeilussa vai mikä se nyt onkaan, ei kuntouttavaa työtoimintaa koska en saa ruokaa enkä matkoja. Vaikka en pääsisi kurssille voinko jättää työkokeilun kuukauteen, ei tule karenssia? Työkokeilu on alalta jolla en ole ikinä ollut enkä ole menossa.
Miten muuten minut sellaiseen edes laitettiin, viimeksi olin töissä reilu vuosi sitten, sain ihan oikeata palkaa. Eikö tuollaiset ole tarkoitettu nuorisolle ja niille jotka ovat vuosikausia olleet työttömiä?
Miten muuten minut sellaiseen edes laitettiin, viimeksi olin töissä reilu vuosi sitten, sain ihan oikeata palkaa. Eikö tuollaiset ole tarkoitettu nuorisolle ja niille jotka ovat vuosikausia olleet työttömiä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
ei voi - mikäli kyseessä on työvoimatoimiston kautta järjestetty tai muutoin kyseiseen virastoon ilmoitettu työkokeilu.
Työttömän omin avuin järjestämistä työkokeiluistahan ei työvoimatoimisto saa tietoa - jollei työtön itse, työnantaja tai kenties jopa joku ns. syväkurkku valista viranomaisia asiasta. Mielestäni aloitetun työn kuin työn keskeyttäminen on työttmyysturvan kannalta riskaabelia. Tätä riskiä voi kokeiluluonteisesti työllistyjä ainakin yrittää välttää solmien määräaikaisen, lyhyen työsopimuksen. Usein jo lyhytkin kokeilujakso riittää informoimaan niin työllistyjää kuin työnantajaa siitä, miten hyvin työllistyjä selviytyy aloittamissaan töissä.
Ei voi, ellet halua karenssi tai rangaistustyössäoloehtoa. 2 kk:n karenssilla selviät, jos saat päivärahaa tai olet yli 25-v ja saanut alle 500 pvää työmarkkinatukea. Muissa tilanteissa räpsähtää 5 kk:n rangaistustyössäoloehto.
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/6999729/36802144
niin sillä varmistat, että jatkossakin tempputyöllistäminen ja erilaiset korvanheilutuskurssit ovat kukassaan.
Näyttää onnistuvan ihan hyvin, ellei peräti paremmin kepuleilta ja kokoomukseltakin tämä työttömän orjuuttaminen.
Kyllä voi,pakko ei ole kuin kuolla