Joutaisi poistaa tuo käynnistyslatain vanhahkosta koneesta, jossa ollut aikaisemmin myös Windows 98. En vain ole löytänyt kohdetta, missä sijaitsee. fixmbr ei poista sitä.
Widows XP pro:n käynnistyslatain
VeikkA
5622
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos fixmbr ei toimi, niin kannattaa kokeilla suorittaa käynnistyslataimen poisto esim. win98:n käynnistyslevykkeellä suorittamalla komento fdisk/mbr
Jos sekään ei auta, niin käynnistinlatain voidaan poistaa kokonaan Linuxin dd-komennolla. Esimerkissä mbr puhdistetaan levyltä hda...
#dd if=/dev/zero of=/dev/hda bs=446 count=1
http://debian-fi.eu/foorumi/viewtopic.php?f=12&t=58
Kuvittelin, että Windowsissa olisi samantapainen tiedosto jossakin, kuin on Linuxeissa menu.lst tai grub.conf.
Tuon kyseessä olevan kiintolevyn mbr:llä on nyt lilo, kun asensin Zenwalkin XP:n rinnalle. Kun käynnistää Windowsin, avautuu ensin sen käynnistyslatain.
dd-komentoa pitää kokeilla, mutta sitten joutuu lilon asentamaan uudelleen.
Kiitos ohjeista.
Menu.lst:n vastine XP:ssä on boot.ini tiedosto..Kansion asetuksista "näytä piilotiedostot", niin löydät boot.ini tiedoston.. Tiedostoa voi muokata ihan tavallisella tekstieditorilla, mutta kannattaa ottaa varmuuskopio ennen toimenpidettä... :)
Boot.ini tiedostoa muokkaamalla voi vaikuttaa käynnistysasetuksiin. Tiedostoa voi muokata järjestelmän asetuksien kautta tai näyttämällä piilotiedostot ja muuttamalla ko. tiedoston (c:\boot.ini) vain luku -bitti pois päältä.
Tätä ajattelinkin. Löysin \boot.ini-tiedoston, laitoin timeout=0 ja käynistyslatain ei enää näy. Kiitokset molemmille vastaajille.