Joh. 14:23
Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Jos joku rakastaa minua, niin hän pitää minun sanani, ja minun Isäni rakastaa häntä, ja me tulemme hänen tykönsä ja jäämme hänen tykönsä asumaan.
Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Jos joku rakastaa minua, niin hän pitää minun sanani, ja minun Isäni rakastaa häntä, ja me tulemme hänen tykönsä ja jäämme hänen tykönsä asumaan.
Vastaukset 4
Vanhimmat
omistava Jumala: Ihmisen Poika, Jumalan Sana, Vapahtaja, Kristus, on alisteinen Lähettäjälleen, eli Itselleen, sillä Sanan nimi on myös Luoja, joka loi kaiken, niin näkymättömät, kuin näkyväisetkin.
Sana tuli Itsestään, eli lähti kansan keskuuteen ja tuli ihmisen muotoiseksi, kuten Jumala Moosekselle lupasikin silloin, kun Mooses ja kansa pelkäsivät palavasta pensaasta kuuluvaa Jumalan ääntä ja rukoilivat, että ei tarvitsisi sitä enää kuulla pelon tähden, että he kuolevat jos vielä kuulevat palavasta pensaasta kuuluvan Jumalan äänen.
Jumala täytti lupauksensa ja tuli taivaasta ja jäin taivaaseen (Joh. 1) ja opetti kansan tuntemaan Tahtonsa ja Pyhä Henki tuli Jeesuksen lupauksen ja rukouksen kautta tänne ihmisten luokse kirkastamaan Sanan, joka oli taivaassa ja oli maanpäällä ja Jumalan Sana alistui Lähettäjänsä kaikelle Tahdolle Ihmisen Poikana ollessaan, eli oli uskollinen hamaan ristinkuolemaan asti ja siksi voitti ja palaa takaisin Lähettäjäänsä vieden Sanan alle alistuneet mukaanaan ja Pyhä Henki, joka todistaa Sanan ja kirkastaa Sanan palaa Lähettäjään ja silloin me ollemme yhtä Jumalan kanssa, eli on yksi Jumala ja me, jotka olemme Hänen ystäviään ja pelastamiaan.
Jumala vaatii tilille kaikki, jotka eivät kuule tuota Mooseksen kaltaista profeetta, eli ihmisen muotoista Jumalan Sanaa, joka kantoi Jeesus nimeä ja opetti Jumalan Tahdon. Muita profeettoja ei ole pakko kuulla, mutta Jeesusta on kuultava, jos tahtoo pelastukseen.
Pyhän Hengen osuus on valtavan suuri, sillä juuri Jumalan ELÄVÄ Henki, eli Jumala, pitää huolen meistä tämän maallisen matkan ajan ja aina siellä missä on läsnä Pyhä Henki on myös läsnä Jumalan Sana ja Lähettäjä, eli Isä. On vain yksi Jumala.
Johannes 14
16 Ja minä olen rukoileva Isää, ja hän antaa teille toisen Puolustajan olemaan teidän kanssanne iankaikkisesti,
17 totuuden Hengen, jota maailma ei voi ottaa vastaan, koska se ei näe häntä eikä tunne häntä; mutta te tunnette hänet, sillä hän pysyy teidän tykönänne ja on teissä oleva.
18 En minä jätä teitä orvoiksi; minä tulen teidän tykönne.
19 Vielä vähän aikaa, niin maailma ei enää minua näe, mutta te näette minut; koska minä elän, niin tekin saatte elää.
20 Sinä päivänä te ymmärrätte, että minä olen Isässäni, ja että te olette minussa ja minä teissä.
21 Jolla on minun käskyni ja joka ne pitää, hän on se, joka minua rakastaa; mutta joka minua rakastaa, häntä minun Isäni rakastaa, ja minä rakastan häntä ja ilmoitan itseni hänelle."
jonka olet Minulle antanut." Niin, Jumala antoi Pojalleen oman nimensä juuri sen takia, että he ovat yhtä.
Joh. 10:30
Minä ja Isä olemme yhtä."
Joh. 17:11
Ja minä en enää ole maailmassa, mutta he ovat maailmassa, ja minä tulen sinun tykösi. Pyhä Isä, varjele heidät nimessäsi, jonka sinä olet minulle antanut, että he olisivat yhtä niinkuin mekin.
Lähettäjäänsä varjelemaan uskovaiset niin, että he olivivat yhtä, kuin OVAT ISÄ JA POIKAKIN.
Jumala on yksi, eli Isä/Lähettäjä, Poika/Luoja, Pyhä Henki/Jumala, Sanan kirkastaja ja VOIMA.
Uskovaisista tulee samanmielisiä ja yhtä olevia vain Jeesuksen/Jumalan Sanan kautta.
Jumalan lapsiksi, että he ovat yksimielisiä ja rakastavat toinen toistaan.