Kolarointi poliisin kanssa ...

Onko poliisin pysäytysvaloja turvallista noudattaa?
Noudatin poliisin pysäytysmerkkiä ja pysäytin auton 200 metrin matkalla, tämä tuli poliiseille yllätyksenä. Poliisi vaihtoi kaistaa kolmannen auton keulaan, joka tuli sitten minun keulaan.

Oikeuden mukaan minä olen osittain syyllinen. Käräjäoikeus ei pitänyt SVT:n animaatiota luotettavan.

Katso animaatio ja äänestä http://www.autoweb.fi/?p=393
6253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

keltainen auto.
Sitä en tiedä mikä on tällaisen animaation todistusarvo, ilmeisesti ei kovin kaksinen kun ei käräjäoikeuskaan siihen luottanut.
Miksi sinut pysäytettiin?

Äänestä
  • Kuljettajan kunnon tarkastus, kun kehtasin ohittaa siviilipoliisiauton ... ohituksen jälkeen ajettiin 1,5 kilometriä ennen pysäytystä ja pysäytys suoritettiin juuri ennen taajama-aluetta. En voi välttyä ajatukselta että yrittivät ajattaa taajamaa sitä 75-80 nopeutta ... Huvittavinta tosiaan että itse epäilin Corollan kuljettajaa rattijuopoksi juuri ajotavan vuoksi.

    Äänestä

animaation perusteella poliisi on syyllinen koko kolariketjun alkuun. Kolmas osapuoli ei tuon animaation perusteella törmänny sinun auton keulaan vaan perään. Poliisi törmäsi ensin kolmannen osapuolen kanssa ja sitten sinun auton keulaan. Maalais järkeä käyttäen syyllisyys järjestys on: SYYLLINEN POLIISI; osasyyllinen kolmas osapuoli ja sinä syytön!

Äänestä
  • Siis keltainen poliisiauto törmäsi oikealla takakulmalla harmaan Opelin vasempaan etukulmaan, josta Opel muutti suuntaa ja törmäsi mustan auton vasempaan takakulmaan.

    Jarrutusjälkien alun mukaan Opel olisi ohittanut mustan auton törmäämättä siihen, kulkusuunta muuttui ekasta törmäyksestä.

    Äänestä

Musta-auto tekee rikkeen vaihtaessaan kaistaa suoraan vasemmalta pientareelle samalla jarruttaen. Kolaria hän ei mielestäni aiheuta, ehkä pikemmpinkin yritti juoksuttaa poliisia, kun harmaa auto sijainnillaan esti poliisin pysähtymisen samaan kohtaan. Eli musta ei aiheuttanut kolaria vaan yritti luoda poliiseille ikävän tilanteen.

Poliisi selvästi aiheuttaa kolarin vaihtamalla kaistaa ja jarruttamalla suoraan harmaan eteen pysähtyen.

Harmaa ei ehkä ollut kovin tarkkaavainen/kykenevä kuski.

Mikä oli rajoitus ja oliko moottoritie? Mitä nopeuksia ajoneuvot käyttivät juuri ennen pysähtymistä?

Äänestä
  • Sisääntulotie kaupunkiin (VT12) Lahdessa, taajamamerkki juuri pysähdyspaikan edessä, samoin alkaa kaide.

    Minun nopeus 75-80, poliisi kertoi 70 ja Opelin kuskin kertoman mukaan hänellä 60, kohdalla oli 70 km/h nopeusrajoitus joka muuttuu juuri 50 km/h sillan alla.

    Poliisin pysäytysmerkin havaitsemisesta 200 metriä pysähdyspaikkaan. Tarkastin peilistä että minulla oli reilusti väliä harmaaseen autoon. Jarrutin aivan tien reunassa.

    Minusta suurin syy kolariin on että poliisinauton hälytysvalot taaksepäin eivät näkyneet, vaan olivat tippuneet takakonttiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uhri vai syyllinen kirjoitti:

Onko poliisin pysäytysvaloja turvallista noudattaa?
Noudatin poliisin pysäytysmerkkiä ja pysäytin auton 200 metrin matkalla, tämä tuli poliiseille yllätyksenä. Poliisi vaihtoi kaistaa kolmannen auton keulaan, joka tuli sitten minun keulaan.

Oikeuden mukaan minä olen osittain syyllinen. Käräjäoikeus ei pitänyt SVT:n animaatiota luotettavan.

Katso animaatio ja äänestä http://www.autoweb.fi/?p=393

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu