Nelivuotiaani

on ihana lapsi..

..mutta todella aktiivinen. On ollut aina ihan vauvasta lähtien. Tuntuu, että hän saa aivan liikaa aistiärsykkeitä, joihin jokaiseen on reagoitava. Niinpä mikään ei oikein suju, esim. syöminen, pukeminen, vessaan meno.. Aina hän matkalla huomaa jotain jännää tai kuuluu jokin ääni ja samantien unohtuu se, mitä piti tehdä. Puhetta tulee jatkuvasti, esim. syöminen kestää ikuisuuden kun vaan höpötää, ja kun on muutenkin tuo kyselyvaihe päällä. (tässä yksi päivä ruokapöydässä poika kysyi suu ruokaa täynnä että olenko minä äiti syntynyt munasta :)) Jatkuvasti häntä saa muistuttaa mitä oltiin tekemässä.. Hänen puheensakin on katkonaista, kuin asia ei tulisi yhtä nopeasti suusta ulos, kuin se on hänen päässään. Poika myös juoksee joka paikkaan ja leikkii Spidermania, eli kirjaimellisesti hyppii seinillä..

Minua tämä ei haittaa ollenkaan, mielestäni se on hänessä ihana luonteenpiirre, tuo vilkkaus. Pärjään hänen kanssaan hyvin, poika ei ole aggressiivinen. Olin itsekin pienenä vilkas. Nyt kun vanhempi poika aloittaa eskarin, olemme mieheni kanssa puhuneet, että miten vilkas poikamme pärjää koululuokassa. Päivähoidossa hän on pärjännyt ihan hyvin (perhepäivähoidossa pienessä ryhmässä), mutta ei jaksa istua pitkää aikaa paikallaan, esim. jossain teatterissa, ja alkaa häiläämään ja höpöttämään. Mieheni sanoi, että poika tulee jäämään luokalleen ja että hänestä tulee häirikkö.

Onko oikeasti niin, että vilkkaat lapset leimataan heti häiriköiksi? Olen alkanut miettimään, että ehkei "vanha" "normaali" koulu sovikaan ollenkaan pojalleni, vaan jokin "erikoiskoulu" sopisi paremmin, luin joskus jostain Feeniks-koulusta, jokin sen tapainen. Enkä usko, että tämä menee iän myötä ohitse, ei ei, se on pojassani ollut pienestä pitäen jo mahassa hän oli aktiivinen. Hän vaan innostuu kaikesta, mitä ympärillä näkee ja kuulee. En usko, että mistään sairaudesta on kyse, mutta vaikuttaako tämä lyhyt kuvaus teistä "epänormaalilta" ylivilkkaudelta? Sopeutuuko hän koulumaailmaan, pelko on myös, että hänet latistetaan, että hän lakkaa olemasta hurmaava utelias itsensä, ja hänestä tulee hiljainen hyssykkä, joka vaan istuu, kuuntelee ja tottelee.. Kiitos jos jaksoitte lukea..

2

617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jimpsu

      Meillä ollaan mietiskelty aivan samoja juttuja. Poika on todellakin niin vilkas liikenteinen aivoituksiltaan että hommat unohtuu lähes joka asiassa mitä piti tehdä. Ryhmässä tosin taitaa toimia ihan hyvin.

      Omalta osaltaan äiti ja isi on syyllisiä meillä myös koska elämä on ollut turhankin häilyväistä.

    • huolestu

      Poikasi ehtii kasvaa vielä monta vuotta ennen koulun aloitusta. Erityisluokille otetaan oppilaiksi lähinnä vain sellaisia vilkkaita lapsia, joilla on diagnosoitu erityisVAIKEUKSIA. Pelkkä vilkkaus ei ole vaikeus koulussakaan, tai sitten ope tarvitsee lisäkoulutusta. Vilkkailla erityisluokan oppilailla on yleensä joko pahoja oppimisvaikeuksia tai joillakin käytöshäiriöitä (esim. väkivaltaisuus). Poikasi kuulostaa kuitenkin mukavalta pikkukaverilta ja myös fiksulta, kun osaa esittää vanhemmilleen tiukkoja kysymyksiä! ;) Selvennykseksi vielä, että oma tyttöni oli vielä 4 -vuotiaana oikea hurrikaani, joka liikkui paikasta toiseen vain juosten, mutta nyt 12 v. tuntuu suorastaan lässähtäneen paikoilleen. Useimmiten vilkkaat lapset rauhoittuvat iän myötä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      158
      2584
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      23
      2250
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      202
      2177
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      255
      1658
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      141
      1354
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1204
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1158
    8. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1012
    9. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      970
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      947
    Aihe