Parasta helluntalaisuudessa

Millaiset asiat sinulle on rakkaimpia helluntalaisessa traditiossa? Onko se sanoman Jeesus keskeisyys vai Kristuskirjeen suloinen tuoksu? Se josta muutkin saavat tunnistaa, Kristuksen karitsat heidän keskinäisestä rakkaudestaan. Välillä voi ihan hyvä tuoda esille ja kerrata niitä asioita, jotka ovat mieluisia?
176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ei ketään, ei yhden yhtäkään, keneen voisi luottaa. Kaikilla on kierot ja nurjat ajatukset ja epäluotettavuus paistaa, niin papeista, kuin profeetoistakin.

Kaikki he etsivät omaa kunniaa ja antavat kunnian toinen toiselleen, eli ovat unohtaneet, että sille kunnia jolle kunnia kuuluu.

Rahanahneus on ollut jo vuosia todella ilkeänä "hyveenä" heidän keskuudessaan.
Jos sinulla ei ole varoja antaa siihen "haaviin", niin sinua ei kuunnella missään vaiheessa, vaikka vanhemmistossa puolletaan esim:toisen vaimon pitämistä ja jos siitä olet erimieltä, sinut merkataan eriseuraiseksi.

Papin huulten pitää kätkeä hänelle uskotut asiat, eikä niitä pidä veivata koko vanhimmistossa ja lopulta seurakunnassa.

Olen kuullut, miten eräät saarnaajan paikalle pyrkivät muistivat aina toistaa, että sateen kohinaa kuuluu ja uskoon tulee paljon kansaa. Kun kirkkoa rakennettiin, oli jatkuva lause opetettu näiden pyrkivien saarnaajien toimesta juopoille uskomattomille , että Herra on hyvä. Tätä toistoa kyllä kuultiin vähän liiankin kanssa, kun kirkko alkoikin pikkuhiljaa tyhjentyä kansasta, eli eipä pitäneet paikkaansa mitä olivat nämä "pyrkyrit" huhuilleet.

Niinhän se on, missä Paimen käy laiskaksi, siellä kansa käy kurittomaksi.

Olisikohan aikaa kenellään enään lukea sanaa ja rukoilla, että Jumala armahtaisi kansaansa, jos mahdollista, että he kääntyisivät elävän Jumalan puoleen.

Todella, vain traditioita, mistä tuntee nämä opetuskappaleet ja aiheet.
kesäsadetta kaikille, sitä oikeaa, mikä on vettä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


on? kirjoitti:

Millaiset asiat sinulle on rakkaimpia helluntalaisessa traditiossa? Onko se sanoman Jeesus keskeisyys vai Kristuskirjeen suloinen tuoksu? Se josta muutkin saavat tunnistaa, Kristuksen karitsat heidän keskinäisestä rakkaudestaan. Välillä voi ihan hyvä tuoda esille ja kerrata niitä asioita, jotka ovat mieluisia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu