Tutkimukset vahvistivat käsitykseni ettei rukoukset toimi, eikä ihmeitä tapahdu.
Tiede voittaa
Opiskelija 24
35236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Elämällä on hienosäätöä.Jos alkuräjähdys olisi ollut yhden miljardis miljoonas osan sekuntin jäljessä olisi koko tuntemamme todellisuus romahtanut heti.(Stephen Hawking)
Jos painovoima heittäisi vain vain 2 senttiä puolelle tai toiselle koko universumin mittaisessa kaavassa olisi elämä täysin mahdotonta.
N. 10 vuotta sitten ihmisen geneettinen koodi selvitettiin 4 numeroisen sarjan avulla.Sen pelkkä lukeminen kestäisi 31 vuotta ja kansiin laitettuna kirjan korkeus olisi Washingtonin valkoisentornin monumentin korkuinen.Pelkästään yhden yksinkertaisen solun geneettinen koodi on useita miljoonia lukuja pitkä.Jos se olisi muodostunut sattumalta elottomasta luonnosta olisi se täysin mahdotonta ja epäloogista.
Evoluutio on viimeinen naula ateismin arkulle.Koko evoluutioteoria lähtee eliöstä, joka pystyy lisääntymään.Se ei kerro miten elottomasta nousi elävä solu.Mahdollisuus sille on eräänkin fyysikon mukaan ehtä todennäköinen kuin että vuoristossa kävellessään hän näkee 100 kiven muodostavan lauseen: "Tervetuloa vuoristoon Phill College." Ja tässä oli vain 100 kiveä tietyssä järjestyksessä. Elävään soluun tarvitaan miljoonia.On 2 todennäköisyyttä. Joko kivet ovat järjestyneet sattumalta tai hänen veljensä on tehnyt sen hänelle.
Elämän syntyminen elottomasta on mahdottomuus itsestään.Sen synnyttäminen ei ole onnistunut meidän toimin.Mutta mikäli tulevaisuudessa ihminen onnistuu luomaan elämää elottomasta syntyisi analoginen suhde Luojan ja luomokunnan kanssa mitä tiedeyhteisö välttää.Muutenhan todistettaisiin jonkun pystyvän luomaan elämää tyhjästä.Sattuma karsiutuu pois.
Raamatun mukaan alussa oli Sana (Logos).Nykyisten titeellisten havaintojen ja yleispätevien termodynamiikanlakien mukaan maailmankaikkeus on rakentunut informaatiolle, kaavoille.Kaikki palaakin Raamattuun.
Energia/voima ei olekaan sattuman kanssa luonut meitä ja kaikkea muuta tuosta vain.Kuin universisumi olisi odottanut meidän tulevan tänne.
Evoluutiota ei taas ole onnistuttu toistamaan bakteeriviljelmillä.Pelkästään RNA:n syntyminen maan kuumissa ja kylmissä olosuhteissa osoittaa että elämän olisi pitänyt syntyä erittäin nopeasti sillä RNA hajoaa 19 päivässä tai 12 vuodessa kuumissa oloissa ja n. 17000 vuodessa kylmissä oloissa.Loppujen lopuksi elämän olisi sittenkin pitänyt syntyä 50 miljoonassa vuodessa mikä on todella lyhyt aika.
Onko Jumala sitten käyttänyt evoluutiota apunaan luodessaan elämää?Se olisi loogista mutta epätodennäköistä sillä evoluutio ei toimi. Sille ei olla löydetty todisteita.Ihmisten kaltaisten fossiilien löytö ei kumoakkaan mitään.Itse olen hoitanut ihmisiä, joiden ulkonäkö on todella eroavaa valtaväestöstä.Autistien aivojenrakenne on neandertalinihmisten kanssa melkei yhtäläinen.Ihminen siis on monimuotoinen muutenkin.
Tiede antaa suuntaa Jumalan suuruudelle. Kosminen hienosääntä on monta ateisti tiedemiestä ja tutkiaa saanut miettimään.
Jotta elämä olisi mahdollista, on oltava tarjolla suuri määrä hiiltä. Hiili muodostuu, joko yhdistämällä kolme heliumydintä tai yhdistämällä heliumin ja berylliumin ytimet.
Matemaatikko ja tähtitieteilijä Fred Hoyle sai selville, että ytimien yhdistäminen voi tapahtua ainoastaan , jos ytimien energiatasot on hienosäädetty suhteessa toisiinsa. Jos ne olisi säädetty yhden prosentin verran eri tavalla suuntaan tai toiseen, maailmankaikkeus ei enää pystyisi ylläpitämään elämää. Hoyle tunnusti myöhemmin, ettei mikään ollut horjuttanut hänen ateismiaan yhtä paljon kuin tämä löytö. Jo tämän asteinen hienosääntö oli riittävä luomaan vaikutelman, että "superäly on näpelöinyt fysiikkaa, kemiaa ja biologiaa" ja että "luonnossa ei ole mainitsemisen arvoisia sokeita voimia."(Hoyle;sit. Lennox 2007:69)
Onko siis sattuman myöntäminen ihmisen tapa turvautua tässä maailmassa?Miksi kysymys Jumalasta nousee aina esille?Miksi tiedemiehet pitävät todennäköisempänä että kaikki on suunniteltua ja että informaatiolle on kaikki rakentunut kuin sattumalle?
Moni tutkija uskoo Jumalaan kun löysi nämä argumentit ja tutki enemmän tiedettä ja maailmankaikkeutta.He eivät kristityksi kaikki käänny mutta Jumalaan uskovat silti.Agnostisia ovat yleensä.
1. "Onko siis sattuman myöntäminen ihmisen tapa turvautua tässä maailmassa?"
Evoluutio toimii todistettavasti. Tätä ei epäile kukaan asiaan perehtynyt tutkija.
2. "Miksi kysymys Jumalasta nousee aina esille?"
Uskovaiset ainoastaan tyrkyttävät tätä vaihtoehtoa, vaikka maailmasta ei löydy yhtään sellaista tosiasiaa mikä antaisi aihetta edes epäillä jumalaa todeksi.
3. "Miksi tiedemiehet pitävät todennäköisempänä että kaikki on suunniteltua ja että informaatiolle on kaikki rakentunut kuin sattumalle?"
Tämä on sillkkaa valhetta. Ne jotka näin väittävät ovat hyvin aivopestyja uskovaisia. Mitään faktaa he eivät ole esittäneet väitteidensä tueksi.
noita samoja, nimimerkki Mirkan moneen kertaan toistamia väitteitä. En tarkoita kohtaa 1, sillä tuskinpa monikaan kiistää evoluution. Sen sijaan kakkoskohdan vastaus on tyypillinen, moneen kertaan kuultu ateistinen vastaus.
Mikä sellainen tosiasia maailmasta löytyy, että se viittaa kristinuskon mukaisen Jumalan olemassaoloon?
Hoylesta.
Hän kannatti panspermiaa eikä kristillistä luomisoppia.
Eli eikö sinun niitä juuri pitäisi lukea kun kerrankin ateisti löytää tieteen avulla aihetta Jumalan olemassaoloon?
voimista, joiden takana voi olla vain superäly.
asian ymmärrettävästi. Lyhyesti ja selkeästi. jos olet lainannut tekstiä, niin selvitä ensin asia itsellesi ja tule sitten nettiin kertomaan kuulumisesi rukouksen toimivuudesta. Miten muuten sinulla rukous toimii?
ei ole superäly, vaan typerys, joka ei osaa edes pitää luomaansa saatanaa kurissa, vaikka on muka kaikkivaltias.
Eikä siinäkään ole mitään uutta, että alkoholisoituneelle lääkärille uskonto tarjoaa hyviä bisneksiä...
Pelkkä käärme, jonka pää on jo murskattu.
Sen annetaan olla mutta se on edelleen Jumalan narussa kiinni.
Se on vain rakkikoira.
Kuten Lutherkin sanoi: Se on Jumalan rakkikoira, joka kiusaa vain sen verran kuin Jumala antaa.
Tuskinpa maan päältä löydät ketään, joka osaa suunnitella ja luoda matemaattisesti täydellisen maailman alkuräjähdyksestä lähtien.
On argumentointi virhe puhua tutkijan muista piirteistä jos se ei mitenkään liity hänen tutkimuksensa tieteelliseen arvoon.
Jumala on vastannut usein.
Läheisiäni on parantunut, talous kohentunut.
Ystäväni isä ja äiti palasivat yhteen vuosien eron jälkeen mennen uudestaan naimisin.
Hän vastaa kyllä.
Joskus pitkien aikojen jälkeen ja joskus eri tavalla kuin halusimme ja oletimme päällimmäisen tarvitsemamme asian olevan.
jonka pitkä teksti oli esillä, ole mikään tutkija.
Sillä atomien parissa työskentelevä kyllä on aika tiedemies.
tuolla edellä ei ollut Hoylen tekstiä, vaan kotimaisen kreatsun, joka ei ole mikään tiedemies.
Hoyle on omalla alallaan tehnyt merkittävää tutkimusta, mutta biologipiireissä hänet tunnetaan epäonnistuneesta Boeing 747 -lentokone -vertauksestaan, jossa hän ei ollut huomioinut luonnonvalintaa.
Puolimatkan tekemiä.
Hän on koonnut ne kirjaansa.
Samat tekstit ovat löydettävissä netistäkin.
Ja painotan että tutkimukset ovat myös ateistien tekemiä ja heidät on nimitetty kreationisteiksi vaikka ateismia toitottaisivat.
Esimerkiksi Ralph Seelken (2005) kokeellinen tutkimus osoittaa, että evoluutio pysähtyy, jos organismille hyödyllinen muutos edellyttää useampaa kuin kahta samanaikaista ja toisiaan täydentävää mutaatiota.
Seelken mukaan rajana mutaatioille yhden järjestelmän sisällä on "korkeintaan kaksi , jos molempia tarvitaan." Kokeellinen todistusaineisto osoittaa, että yksi tai useampi mutaatio voi muuttaa yhdessä kohdassa geenien järjestystä niin, että geeni saa uuden tehtävän. Mutta sattuma ei ole toistaiseksi koeolosuhteissa tuottanut uusia geenisekvenssejä tukemaan useimmista proteiineista muodustuvaa järjestelmää. Jos jo esimerkiksi viittä proteiinia koodaavan viiden geenin järjestelmän synty näyttää täysin mahdottomalta pelkän sattuman ja luonnonvalinnan varassa, miten on mahdollista selittää nisäkkäiden perimään kuuluvien 20 000 toistensa kanssa yhteistyössä olevan geenin synty ilman älykästä suunnittelijaa? (Woodward 2006: 178)
tutkimusten asiantuntija. Painu ensin yliopistoon opiskelemaan, ja tule sitten keskustelemaan "tutkimuksista", mistä sinä et tiedä juuri mitään. Mene lapsia hoitamaan.
että ne tutkimukset olisivat hänen tekemiään.
Tutkimusten pätevyys ei riipu siitä, viittaako niihin professori vai lastenhoitaja. Onko tämä sinulle uusi tieto?
Tiede ei ole uskon väärti. Koko ajan Jumala tekee ihmeitä elämässämme. Pysyköön sitten moinen tiede missä lystää. Pääasia, että ihminen henkilökohtaisesti kokeee Jumlaan muuttavan elämää. Tiede katoaa joskus, on vain väliaikaista, mutta Jumalan sana pysyy iankaikkisesti.
Kun olisitte kuuntelemassa näitä ihmeitä, niin mutta te ette edes rohkene tulla kuuntelemaan valtavisista Jumalan teoista. Ei edes syöpää ole tiede pystynyt nujertamaan...Jumlaan tahto on että me myös joskus kuolemme ajallisesti!
Kuulin jälleen eilen valtavan todistuksen. vain kaksi viikkoa elinaikaa, mies keltainen ja maksa lopussa. Elänyt jo toistakymmentä vuotta ja maksa on täysin terve. Tätä tekee Herramme tänään! Hallelujaa!
ihmeparantajat keräävät hyväuskoisilta suuria rahasummia kolehteina ja muina lahjoituksina.
Uskonnolliset johtajat elävät aina ylellisyydessä, myös pienehköjen hihhulilahkojen johtajat.
""Koko ajan Jumala tekee ihmeitä elämässämme.""
Todisteita tästä ei vain ole. Kaikki on uskosta kiinni. Pitää vain uskoa että näin tapahtuu. Näinhän ne takapihalla naivat maahisetkin herää henkiin, kun vain uskoo niihin.
tuommoista? En ole sattunut lukemaan mistään, että "Uskonnolliset johtajat elävät aina ylellisyydessä, myös pienehköjen hihhulilahkojen johtajat". Kerropa perustelusi.
Muuten sana "hihhuli" on halventavaa kieltä eikä sitä tulisi käyttää. "Hihhuli" oli alun perin jyrkimpään lestadiolaissuuntaan kuuluvan pilkkanimitys. Myös poliittisia kiihkoilijoita saatettiin nimittää "hihhuleiksi". Mutta nykysuomessa sanaa "hihhuli" ei tulisi käyttää, paitsi jos haluaa varta vasten tahallaan loukata muita. Asiasuomeen se ei kuulu.
tämä tämmöinen:" Näinhän ne takapihalla naivat maahisetkin herää henkiin, kun vain uskoo niihin." Viestissäsi on vain neljä virkettä, mutta yhdessä niistä pitää olla tölväisy. Näköjään sotket lastensadut ja uskon. No, mitäpä muuta sitä voi uskomattomalta odottaakaan. Se on aina uudestaan tälläkin palstalla nähty.
henkiolennoista tulee lastensatujen hahmoja. Niin käy Jeesuksellekin tulevina vuosisatoina aivan kuten muinaissuomalaisten henkiolennoille on jo käynyt.
toivajattelua, jolta itseltään puuttuu uskonnollisuus geeneistään. Mistä "muinaissuomalaisten henkiolennoista" sinä puhut? Kalevalan lopussa Väinämöinen väistyy Marjatan ja tämän pojan tieltä, missä on nähty viittaus kristinuskoon. Ateisteja on maapallon ihmisistä n. 2,4 prosenttia, eikä heidän lukumääränsä ole ollut kasvamaan päin, päinvastoin.
Ateisteja ei ole 2,4 vaan 2,2 prosenttia.
http://www.ecredo.fi/sen/data/liitteet/klah-08-tilasto-2.pdf
nälkä? Arkkipiispalla? Papilla? Yms?
olentoja ovat mm. Ahti, Tapio, erilaiset haltijat. Niistä oli aivan yhtä päteviä todisteita kuin kristityillä on pyhästä kolminaisuudesta ja enkeleistä.
Luuletko tosissasi, että kristityt odottavat vielä tuhansia vuosia Jeesuksen paluuta ilman että tajuavat jutun olleen satua?
asia, että ihmiset yleensä uskoivat ensin luonnonvoimiin, sitten moniin jumaliin ja lopulta ( kristityt ) vain yhteen Jumalaan. Kun Mikael Agricola julkaisi Psalttarin suomennoksen, niin hän liitti siihen runomittaisen alkupuheen, johon sisältyi luettelo hämäläisten ja karjalaisten vanhoista jumalista. Agricola varmaankin tahtoi vieroittaa kansaansa niistä pakanuuden ajan perinnöistä, joita sen uuden uskon mukaisesti oli kartettava. Hän kirjoitti entiset epäjumalat lueteltuaan mm. näin:" Eikö se Cansa vimmattu ole ioca neite wsko ja rucole. Sihen Piru ja Syndi weti heite / Että he cumarsit ja uscoit neite." Mainittuaan vielä, että katolisen opin aikana monenmoinen taikausko vielä rehotti Agricola kehottaa lukijoitaan näin:" Waan elken nyt cumarco kenge quin Ise/ Poica ja Pyhe henge."
Sinun viimeinen virkkeesi kuuluu näin:" Luuletko tosissasi, että kristityt odottavat vielä tuhansia vuosia Jeesuksen paluuta ilman että tajuavat jutun olleen satua?" Tuon perusteella voi kai sanoa, että sinulta puuttuu uskonnollisuus geeneistäsi ja siksi et ymmärrä uskosta ja uskonnoista yhtään mitään, mutta ei uskomattomien tarvitsekaan ymmärtää. He voivat aivan hyvin olla ymmärtämättä, kun vain antavat uskovien keskustella rauhassa heille käsittämättömistä aiheista uskontoaiheisilla palstoilla.
että viimeisessä virkkeessäni persoonapronomini he ( heille ) viittaa uskomattomiin. Siis:" He ( uskomattomat ) voivat aivan hyvin olla ymmärtämättä, kun vain antavat uskovien keskustella rauhassa heille ( uskomattomille ) käsittämättömistä aiheista uskontoaiheisilla palstoilla. "
´Mistä tulevat taistelut ja mistä riidat teidän keskuudessanne? Eikö teidän himoistanne, jotka sotivat jäsenissänne? Te himoitsette, eikä teillä kuitenkaan ole; te tapatte ja kiivailette, ettekä voi saavuttaa; te riitelette ja taistelette. Teillä ei ole, sentähden ettette ano. Te anotte, ettekä saa, sentähden että anotte kelvottomasti, kuluttaaksenne sen himoissanne. Te avionrikkojat, ettekö tiedä, että maailman ystävyys on vihollisuutta Jumalaa vastaan? Joka siis tahtoo olla maailman ystävä, siitä tulee Jumalan vihollinen. Vai luuletteko, että Raamattu turhaan sanoo: "Kateuteen asti hän halajaa henkeä, jonka hän on pannut meihin asumaan"? Mutta hän antaa sitä suuremman armon. Sentähden sanotaan: "Jumala on ylpeitä vastaan, mutta nöyrille hän antaa armon". Olkaa siis Jumalalle alamaiset; mutta vastustakaa perkelettä, niin se teistä pakenee. Lähestykää Jumalaa, niin hän lähestyy teitä. Puhdistakaa kätenne, te syntiset, ja tehkää sydämenne puhtaiksi, te kaksimieliset. Tuntekaa kurjuutenne ja murehtikaa ja itkekää; naurunne muuttukoon murheeksi ja ilonne suruksi. Nöyrtykää Herran edessä, niin hän teidät korottaa.´
Joka siis tahtoo tulla tuntemaan Totuuden, niin huutakoon avuksi Herraa Jeesusta, niin hän saa armon ja totuuden sielullensa. Jokaiselle anovalle annetaan Elävää Elämän Vettä lahjaksi Jeesuksen nimessä. Kaikki kunnia ja kiitos Jumalalle armostansa, Elämästä ja yltäkylläisyydestä Herrassa Jeesuksessa. Kunnioittakaa ja kiittäkää Jumalaa, joka on tehnyt maan ja taivaan Sanallaan, älkää tehkö ihmisistä tai muusta luomakunnasta itsellenne epäjumalaa, sillä ne katoavat ja myös niihin laitettu toivo ja tieto menettää merkityksensä. Vain Jumalan antama usko ja toivo ja rakkaus kestävät, sillä ne ovat Jumalasta, eivät tätä katoavaa luomakuntaa.
Autuas se, joka Herraan Jeesukseen turvaa, sillä hän saa armon Jumalassa.
Tutkimukset, joista puhut, lie enemmänkin hutkimuksia.
Rukoustapahtuma kun ei ole kuin karkkiautomaatti, jonne laitetaan rahaa ja odotetaan jotain hyvää. Rukoustapahtuma on sydämen nöyrä ja hiljainen hetki. Asenne on oltava kohdallaan.
niin en käsittele rukousta ja tiedettä samassa foorumissa. On typerää tuoda tänne jotain, "rukoukset ei toimi"- tyylisiä väittämiä. Tiede ja uskonto pidettävä erillään niistä tietämättömien, kuten Mirka- tyyppisten.
Itse rukoilen ja harrastan tiedettä eri yhteyksissä. Jos joku on tutkinutkin asiaa, niin ei täällä viksuuttaan roiku toistelemassa samoja "höpötyksiään ja satujaan".
Ei tiedeihmisetkään ole seminaarissaan väittelemässä rukouksen toimivuudesta, vaikka olisivatkin uskiksia. Yksikään tutkija ei ole tullut urani aikana väittelemään rukouksen toimivuudesta. Itse hoidan rukousasiat yksityisyydessäni ja omissa porukoissani. Jos on "Fiksu", pysyy omissa piireissään. Siinä Mirkallekin olisi vinkkiä etsiä kaltaistaan seuraa. Mutta jos on kahjo ja häiriintynyt, niin kaikki on mahdollista käyttäytymisen suhteen.
rukouksista ja tieteestä puheeksi. Olen siitä kanssasi samaa mieltä. Mirka-ressu ei taida lainkaan ymmärtää, mistä tällä palstalla keskustellaan. Toivottavasti hän löytää jostakin muualta kaltaistaan seuraa.
minulla on itse asiassa paljon todistuksia rukousyhteydestä Herraani. Esimerkiksi olemme sisareni kanssa saaneet viimeaikoina erittäin merkittäviä väläyksiä tulevista tapahtumista. Jeesukseen turvautuvien olisi nyt syytä turvautuakin rukouksin tuleviin haasteisiin maailmassa.
Uskon että ne jotka kokevat olevansa ahtaalla, niin tulevat saamaan uuden voiman Kristuksessa. Maailmassa teillä on ahdistus, mutta olkaa turvallisella mielellä, sillä Minä(Jeesus) olen voittanut maailman.