Tammi-kesäkuussa Keskon myynti ilman arvonlisäveroa laski 13,8 prosenttia ja oli 4 218,4 miljoonaa euroa.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/07/24093
Ruokakaupassa myynti kasvoi 4,0 prosenttia 335,8 miljoonaan euroon, hinnankorotuksien ansiosta.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/07/24093
Ruokakaupassa myynti kasvoi 4,0 prosenttia 335,8 miljoonaan euroon, hinnankorotuksien ansiosta.
Vastaukset 8
Vanhimmat
nyt kuningas ja kukko tunkiolla? Vai LIDL, joka on "halpa"?
S-ryhmä on hallinnut jo monta vuotta, koska se on onnistunut esittelemään itsensä asiakkaille avoimien ja ystävällisten kauppiaiden tyyssijana joka on nuorten cityihmisten suosikki. K-kaupat ovat profiloituneet vanhanaikaisiksi, kalliiksi ja tylyiksi mummojen kaupoiksi.
meille päin avattiin uusi prisma joka vei asiakkaat. citymarketin kauppias ajatteli korvata vahingon nostamalla hintoja. no ei se tietenkään toiminut, vaan menetti vielä lisää asiakkaita.
k-kaupat on yleisestikin ottaen ihan hemmetin kalliita jos niitä vertaa s-ryhmään tai lidliin.
möi sitä irtopottuna alle euron kg.
Ihan oikea uutinen kaiken muun spämmin seassa :peukku ylöspäin:
ruokakauppa on kasvanut. Ainakaan käyttämässäni city- marketissa ei ole lähiaikoina ollut paljon asiakkaita. Tänään oli yksi kassa ja 4 asiakasta aamulla jonossa.
"Kesäkuussa Suomessa kallistuivat elintarvikkeet, alkoholi, tupakka, vuokrat, ravintola- ja kahvilahinnat sekä terveyspalvelut."
http://www.yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2009/07/kuluttajahinnat_laskivat_suomessa_862748.html
Kauppakolossit repivät enemmän katetta ruuasta, vaikka asiakasmäärä vähenisi niin tuotto kasvaa..
Voi vittu mä sanon!
se joka maksaa ! Keskon se Euro Shopper lonkerokin muutti makunsa kitkeräksi, kun valmistaja vaihtui. Todella pahan makuista tököttiä nyt. Samoin kävi aikoinaan Pirkka kahville, kun se siirty jollekin Hollantilais paahtimolle.