valokuviani ja oli siinä sellainenkin jonka muistan otetun joskus alokasajan päättymisen jälkeen varuskunnan lähettyvillä olevassa kirkossa. Muistan että kyseessä oli joku valajuttu ja aikanaan käsitin sen niin että se on vaan joku traditionaalinen seremonia jolla ei ole sen kummempaa merkitystä. Kuvassa me seisomme k.o. kirkon penkkirivien edessä(ihan vielä näissä pitkissä sotilasmantteleissakin kun vielä 70-luvun puolella tuolloin oltiin) ja oikea käsi on ylhäällä vähän natsitervehdyksenkin tapaan ja muistaakseni etusormea ja nimetöntä siinä vielä erikseen osoitettiin. Mitään sen kummempia valmisteluja ei k.o. tilaisuuteen muistaakseni tehty ja minäkin siinä vähän vaan muiden esimerkkiä seuraten äkseerailin. En myöskään muista mitään siitä mitä siellä tässä yhteydessä paasattiin ja kuka paasasi, kun se ei minua pätkääkään kiinnostanut.
Täällä kun on näitä armeijajutuista palojon tietäviä niin voisiko joku valistaa onko tällaisella seremonialla mitään virallisempaa merkitystä esimerkiksi vaikka maanpuolustukseen sitoutumista ajatellen.
Täällä kun on näitä armeijajutuista palojon tietäviä niin voisiko joku valistaa onko tällaisella seremonialla mitään virallisempaa merkitystä esimerkiksi vaikka maanpuolustukseen sitoutumista ajatellen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Vala on oikeuden tai muun viranomaisen edessä annettava määrämuotoinen juhlallinen vakuutus, jossa yksilö sitoutuu tiettyihin velvollisuuksiin. Henkilön, joka vannoo valan, asema muuttuu normaalia oikeudellista sopimusta syvemmällä tavalla. Se on siis sitovampi kuin esimerkiksi jokin tavallinen sopimus. Monissa kulttuureissa valan rikkomista pidetään alhaisimpana tekona, johon ihminen voi syyllistyä.
Valoja vannotaan sotilasvalan lisäksi monissa muissakin yhteyksissä; mm lääkärit ja poliisit vannovat valansa, todistaja omansa oikeudessa jne.
Monissa eri valoissa on tapana vannoa ne oikea käsi koholla. Joissain yhteyksissä vala voidaan myös vannoa kaksi sormea raamatun päällä.
Ennen sotilasvalaa alokkaille on selitettävä valan merkitys.