Ostetaan kouluauto tai autokoulu

Nyt olisi kire, pitäisi ostaa autokoulu tai kouluauto, että saisin pojalle ajokortin hänelle sopivan aikataulun mukaisesti.
3460
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hinta 2000000e.

Äänestä

Kuule kun autoja myydään noissa autoliikkeissä. Menet ja ostat. Autokoulua tuskin kannattaa ostaa. Perusta uusi, eikä maksa paljon. Lupaviranomaisena toimii lääninhallitukset.

Äänestä
  • Niin se on sano. Jos tuntuu autokoulu hyvältä bisnekseltä niin siitä vaan koulua perustamaan.
    Muutama hyvä ohje on paikallaan, jotta olisi pohjaa jatkoajatuksille.

    Jos et ole liikenneopettajakoulutusta saanut ja -opettajatutkintoa suorittanut vähintään neljän vuoden opettajakokemusta omaava ja lisäksi opetuksesta vastaavan opettajan koulutusta ja tutkintoa suorittanut niin ensiksi palkkaat opettajan, jolla ko. pätevyys on ok. Näitä tyyppejä on huomattavasrti enemmän kuin myönnettyjä autokoululupia.
    Tämä tyyppi tulee hakemuksessa opetustoiminnasta vastaavaksi.

    Sitten seuraavaksi hankit 17.000 euron pankkitakauksen lääninhallitusta varten, jolla helpotetaan oppilaiden asemaa esim. konkkaan mentäessä. 8500 euron takaus riittää, jos toiminta on vain pienimuotoista.
    Lääninhallitus varmistaa taustoja muiltakin osin.

    Kun lupa on myönnetty hankit tarvittavat opetusvälineet ja materiaalit. Tarvitset paljon muutakin kuin autot. Kilpailussa mukana pysyminen edellyttää kunnon panostusta myös luokkaopetusvälineisiin ja -materiaaleihin.

    Luokan on täytettävä pykälien vaatimukset myös ilmanvaihdon ja valaistuksen suhteen.

    Ennen toiminnan aloittamista on saatava hyväksyntä autokoulutarkastuksessa.

    Pärjääminen vaatii aluksi panostamista markkinointiin melko paljon. Menestyminen jatkossa riippuu koulun saamasta maineesta oppilaiden keskuudessa. Tyytyväinen oppilas on kuitenkin autokoulun tärkein markkinoija.

    Voit laskelmissa ottaa huomioon sen että itse voit opetella hoitamaan toimistorutiineja ja asiakaspalvelua. Varsinaiseen kirjanpitoon yms. teet sopimuksen tilitoimiston kanssa.
    Voit myös hoitaa toimitilan siivoukset ja kaluston pesun ja puhdistuksen.

    Otat tietenkin huomioon laskelmissa myös sen että kurssimaksuista tilität valtiolle 22% verokannan mukaan arvonlisäveron. Arvonlisävero myös tuntuu, koska autokoulutoiminnassa on keskimmäräistä vähemmin ns. ostovähennyksiä., sillä palkoissa, rahoituskuluissa ja vakuutuksissa ei ole vähennettävää alv:a.
    Otat myös sen huomioon että kuukausi- tai tuntipalkkaan tulee lisäksi lähes 70% sivukuluja kaikenkaikkineen.
    Huomioi myös se että maksat autoista täyden autoveron.

    Ja sitten ei muuta kuin toimintaa pyörittämään. Jotkut onnistuvat, toiset eivät.

    Ps. Pienenä vinkkinä voin kertoa että Kettulan Villellä on vastaavan opettajan pätevyys, joka ei ole käytössä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pojalle kortti kirjoitti:

Nyt olisi kire, pitäisi ostaa autokoulu tai kouluauto, että saisin pojalle ajokortin hänelle sopivan aikataulun mukaisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu