Heinäkuussakin

Jos laskin oikein, on nyt heinäkuussakin pudottu viime vuoden kyydistä.

Ystävämme Kössönöm kirjoitti tammikuussa "Viime keväänä veikkasin 50 000. Nyt veikkaan 75 000. Saa kattoo, jos hengissä olen loppuvuodesta." Määrän ennustaminen on vaikeaa ja yksi ainoa kirkon kunnon moka tekee Kössönömistä pessimistin.

Toivottavasti Kössönöm kuitenkin selviät hengissä tästä vuodesta!
4147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei ihan olla tiputtu alle, mutta eipä olla voitollakaan kuin alle prosentti viime vuodesta. Puolivuotistiedote ei mennyt oikein läpi tänä vuonna. Elossa.fi avataan torstaina, joten pillukampanja lisää eroamista vielä.

75 tuhatta tuntuu melkein mahdottomalta. Tosin olipa viime vuoden 50 tuhattakin yllätys. Mutta miksi talouskriisi tänä vuonna nostaisi eroamista vielä noin paljon enemmän kuin vuosi sitten?

Äänestä

Laskin tuosta, että 2008 olisi ollut 1389 eronnutta ja tälle vuodelle 1376 etonnutta. Menisi siis 13 alle edellisen vuoden, mutta tässä käytetty lähdeaineisto on eroakirkosta-sivuston epävirallinen aineisto, jossa ei ainakaan ole huomioitu paperilla eronneita, mutta joitain muitakin pieniä eroja todellisuuteen saattanee olla.

Kyllä nyt alkaa näyttää vähän siltä, ettei yksikään vuoden 2009 kuukausi eroamissa ole suurempi luku kuin vuonna 2008. Sensijaan vuoden 2007 lukujen alle mentäneen vielä useampana kuukautena, kuten toukokuussa jo kävi. Mutta tietenkin tämä riippuu monista tekijöistä. Kirkon vastustajien omat toimet näyttäisivät olevan sinänsä varsin vähäisesti eroamiseen vaikuttavia, esim. bussikampanja ei paljoa näkynyt piikkinä jne.

Äänestä
  • Minä jaksan edelleen iloita jokaisesta eronneesta, joka saa itsensä irroitettua mielikuvitusolentojen kanssa elävien rahankerääjien valheiden pesästä.

    Äänestä

  • voi... kirjoitti:

    Minä jaksan edelleen iloita jokaisesta eronneesta, joka saa itsensä irroitettua mielikuvitusolentojen kanssa elävien rahankerääjien valheiden pesästä.

    minä olen näin lomilla joutunut vaimoni pillukampanjan kouriin.oikein odottelen töiden alkamista ja sitä että pääsee toimistoon istumaan jääpussin päälle ja saa työnantajan maksamaa fysioterapiaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eroaminen vähentynyt kirjoitti:

Jos laskin oikein, on nyt heinäkuussakin pudottu viime vuoden kyydistä.

Ystävämme Kössönöm kirjoitti tammikuussa "Viime keväänä veikkasin 50 000. Nyt veikkaan 75 000. Saa kattoo, jos hengissä olen loppuvuodesta." Määrän ennustaminen on vaikeaa ja yksi ainoa kirkon kunnon moka tekee Kössönömistä pessimistin.

Toivottavasti Kössönöm kuitenkin selviät hengissä tästä vuodesta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu