Orapihlajoiden siirto

Puut arjuri

Pihamaata oli 3 viikkoa sitten pakko kaivaa ja sen seurauksena oikein hyvinvoinut noin 1,6 metriä korkea orapihlaja-aidan (en ole 100% varma, mutta hyvin varma, että jotain orapihlajalajia tämä aita on) pensaat oli pakko nostaa ylös. Pensaat ovat isoja ja vahvoja. Rungot on paksuimmillaan noin 2,5 cm halkaisijaltaan. Pesaiden nostossa onnistuttiin aika hyvin suojelemaan pensaiden juuria. Kuitenkaan meidän välineillä ei pensaita saatu kunnon multapaakkujen kanssa ylös, vaan lähinnä täysin ilman multapaakkuja, mutta juuret siis nätisti suht täysipituisina.

Pensaat pääsivät jo parin tunnin päästä takaisin maahan. Kaivoin kuopat huolella ja lannoitin ja kastelin kuoppien pohjan. Sitten pensaat kuoppaan ja multaa päälle. Kaikkien pensaiden lehdet nuukahtivat heti, mutta noin viikon päästä kaikilla pensaista oli jo ihan terhakat lehdet taas. Pari ekaa viikkoa pensaat saivat todella paljon kasteluvettä lähes päivittäin.

Nyt 3 viikon kuluttua siirrosta on 30%:lla pensaista jopa puolet lehdistä kuivuneet jo ihan ruskeiksi korpuiksi. Rungot ja oksat näyttävät ihan terveiltä, eli oksat eivät ole kuivuneet. Miksi lehdet kuivuvat nyt silmissä kauheaa vauhtia? Luuliko pensaat syksyn tulleen? Kastelinko pensaita liian vähän tai liian paljon? Onko ensi keväänä odotettavissa, että nämä pensaat kukoistavat vai olenko menettämässä puskani? Mitä voisin tehdä, että pensaat tekisivät lehteä uudestaan vielä tänä kesänä?

4

1594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      Juuret olisi pitänyt ruiskuttaa märäksi heti kun ne on nostettu ja säilyttää niin. Paras kääräistä löyhästi johonkin peitteeseen ja kastella.

      Kai pensaat istutettiin samaan syvyyteen (tai mielummin korkeammalle) eikä syvemmälle mitä aiemmin? MOnesti ihmiset kaivavat liian syvän kuopan ja pensaat kuolevat siksi. Tai istutuskohta vajoaa kastelun aikana kun istutuskohdan multa tiivistyy.

      Jatka kastelua silloin tällöin. Ehkä ne siitä.

    • puutarhuri.

      Osa varmaan jää henkiin, osa ei. Keskikesällä tehdyt siirrot harvoin onnistuvat. Mitä vanhenpi puska, sen vaikeampi sen on sopeutua noin rajuihin muutoksiin. Irti revityillä juurilla ei vielä ole kykyä ottaa maasta vettä, niimpä pensas joutuu tiputtamaan lehtensä haihtumisen vähentämiseksi. Ne pitäisi pari viikkoa pitää yötä päivää sadetuksessa, jos haluaisi tähän vuoden aikaan onnistua siirrossa.

      Ruskettuminen on huono merkki. Jos lehdet olisivat kellastuneet (eikä ruskettuneet) ennen putoamistaan, se kasvattaisi tilalle uudet. Runsaalla kastelulla voit hyvässä lykyssä saada ne vielä osittain toipumaan, mutta iso osa oksistosta tulee kyllä kuivumaan kokonaan.

      Lannoitus oli myöskin virhe. En tiedä miten olet homman tehnyt, mutta jos juuret joutuivat lannoitteiden kanssa kosketukseen, se oli niille kuolemantuomio. Liian väkevä maa estää niitä saamasta senkään vertaa vettä, mitä ne muuten tässä vaiheessa pystyisivät ottamaan.

      • Puut arjuri

        Kiitokset ajatuksista! Harmin paikka kun ei ollut mitenkään aikaa opiskella näitä asioita ennen kaivuu-urakkaa.

        Pensaiden syvyys on mielestäni ok. Lisäksi sen aikaa kun pensaat olivat poissa maasta, niin juuret saivat olla kosteassa.

        Sen sijaan lannoittaminen taisikin osoittautua myrkyttämiseksi...

        Toivotaan parasta...


    • Lyhensitkö aidan taimia uudelleen istutuksen jälkeen? Osa juuristosta kuitenkin vaurioitui eikä se siksi pysty ottamaan riittävästi vettä vanhalle lehdistölle vaikka kuinka kastelet.
      Yleensä kesällä istutettaessa täytyisi tehdä ns. istutusleikkaus jotta juurien ja lehtien tasapaino säilyisi. Likauksessa poistetaan noin 2/3 varren pituudesta.

      Orapihlaja-aitaa leikataan yleensä kesällä juhannuksen jälkeen ja tarvittaessa heinäkuulla siistitään pisimpiä kasvuja pois joukosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1107
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      886
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      109
      878
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      278
      675
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      76
      638
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      603
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      546
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      38
      510
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe