Orapihlajoiden siirto

Puut arjuri

Pihamaata oli 3 viikkoa sitten pakko kaivaa ja sen seurauksena oikein hyvinvoinut noin 1,6 metriä korkea orapihlaja-aidan (en ole 100% varma, mutta hyvin varma, että jotain orapihlajalajia tämä aita on) pensaat oli pakko nostaa ylös. Pensaat ovat isoja ja vahvoja. Rungot on paksuimmillaan noin 2,5 cm halkaisijaltaan. Pesaiden nostossa onnistuttiin aika hyvin suojelemaan pensaiden juuria. Kuitenkaan meidän välineillä ei pensaita saatu kunnon multapaakkujen kanssa ylös, vaan lähinnä täysin ilman multapaakkuja, mutta juuret siis nätisti suht täysipituisina.

Pensaat pääsivät jo parin tunnin päästä takaisin maahan. Kaivoin kuopat huolella ja lannoitin ja kastelin kuoppien pohjan. Sitten pensaat kuoppaan ja multaa päälle. Kaikkien pensaiden lehdet nuukahtivat heti, mutta noin viikon päästä kaikilla pensaista oli jo ihan terhakat lehdet taas. Pari ekaa viikkoa pensaat saivat todella paljon kasteluvettä lähes päivittäin.

Nyt 3 viikon kuluttua siirrosta on 30%:lla pensaista jopa puolet lehdistä kuivuneet jo ihan ruskeiksi korpuiksi. Rungot ja oksat näyttävät ihan terveiltä, eli oksat eivät ole kuivuneet. Miksi lehdet kuivuvat nyt silmissä kauheaa vauhtia? Luuliko pensaat syksyn tulleen? Kastelinko pensaita liian vähän tai liian paljon? Onko ensi keväänä odotettavissa, että nämä pensaat kukoistavat vai olenko menettämässä puskani? Mitä voisin tehdä, että pensaat tekisivät lehteä uudestaan vielä tänä kesänä?

4

1460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      Juuret olisi pitänyt ruiskuttaa märäksi heti kun ne on nostettu ja säilyttää niin. Paras kääräistä löyhästi johonkin peitteeseen ja kastella.

      Kai pensaat istutettiin samaan syvyyteen (tai mielummin korkeammalle) eikä syvemmälle mitä aiemmin? MOnesti ihmiset kaivavat liian syvän kuopan ja pensaat kuolevat siksi. Tai istutuskohta vajoaa kastelun aikana kun istutuskohdan multa tiivistyy.

      Jatka kastelua silloin tällöin. Ehkä ne siitä.

    • puutarhuri.

      Osa varmaan jää henkiin, osa ei. Keskikesällä tehdyt siirrot harvoin onnistuvat. Mitä vanhenpi puska, sen vaikeampi sen on sopeutua noin rajuihin muutoksiin. Irti revityillä juurilla ei vielä ole kykyä ottaa maasta vettä, niimpä pensas joutuu tiputtamaan lehtensä haihtumisen vähentämiseksi. Ne pitäisi pari viikkoa pitää yötä päivää sadetuksessa, jos haluaisi tähän vuoden aikaan onnistua siirrossa.

      Ruskettuminen on huono merkki. Jos lehdet olisivat kellastuneet (eikä ruskettuneet) ennen putoamistaan, se kasvattaisi tilalle uudet. Runsaalla kastelulla voit hyvässä lykyssä saada ne vielä osittain toipumaan, mutta iso osa oksistosta tulee kyllä kuivumaan kokonaan.

      Lannoitus oli myöskin virhe. En tiedä miten olet homman tehnyt, mutta jos juuret joutuivat lannoitteiden kanssa kosketukseen, se oli niille kuolemantuomio. Liian väkevä maa estää niitä saamasta senkään vertaa vettä, mitä ne muuten tässä vaiheessa pystyisivät ottamaan.

      • Puut arjuri

        Kiitokset ajatuksista! Harmin paikka kun ei ollut mitenkään aikaa opiskella näitä asioita ennen kaivuu-urakkaa.

        Pensaiden syvyys on mielestäni ok. Lisäksi sen aikaa kun pensaat olivat poissa maasta, niin juuret saivat olla kosteassa.

        Sen sijaan lannoittaminen taisikin osoittautua myrkyttämiseksi...

        Toivotaan parasta...


    • Lyhensitkö aidan taimia uudelleen istutuksen jälkeen? Osa juuristosta kuitenkin vaurioitui eikä se siksi pysty ottamaan riittävästi vettä vanhalle lehdistölle vaikka kuinka kastelet.
      Yleensä kesällä istutettaessa täytyisi tehdä ns. istutusleikkaus jotta juurien ja lehtien tasapaino säilyisi. Likauksessa poistetaan noin 2/3 varren pituudesta.

      Orapihlaja-aitaa leikataan yleensä kesällä juhannuksen jälkeen ja tarvittaessa heinäkuulla siistitään pisimpiä kasvuja pois joukosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      144
      7228
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      126
      5025
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      69
      4452
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      15
      3523
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2331
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      328
      1886
    7. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      24
      1776
    8. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      9
      1639
    9. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      68
      1507
    10. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1468
    Aihe