Tässä "älyvapaa luulosanakirja, jonne kuka tahansa voi raapustaa." Sivusto toimii samalla tavalla kuin wikipedia, mutta sisältö on täysin mielikuvituksen tuotetta.
http://hiki.pedia.ws/wiki/Etusivu
Hikipedia
14
5055
Vastaukset
- vaan veitikoille
Sen lukeminen vaatii HUUMORINTAJUA koska kaikki jutut on kirjoitettu huumorilla ja joskus jopa ohranjyvä silmässä. ;D
Se ei ole siis tosikoille ja Hikipedian juttuja ei kannata ottaa todesta, Wikipedia pyrkii kertomaan asiat niinkuin mikä tahansa oikea tietosanakirja, Hikipedia pyrkii naurattamaan porukkaa satuilemalla ja vääristelemällä, se on oivaa huvia stressaavan päivän ratoksi. :D- laxmate
Et kai sä todella kuvittele, että ihmiset on niin julmetun idiootteja, että ne ei tajua hikipedian olevan hauskaa varten.
Tyttöni luki mulle pari vuotta sitten HIKIPEDIAN käsityksen Hitleristä. Voi Adolf-poika-parkaa. Ja pienestä ja herkästä pojasta tuli hullu ja murhaaja. Pelottava nilviäinen tuo oli! Miksi se ei saanut piirustella ja kuunnella Wagneria
- vastustajakakkonen
netissä on paljon sontaa mutta käväisimpä hikipediassa ja huomasin että siinä on varmasti netin surkein sivusto.
taitaa ylläpitäjät olla jotain älypää apinoita tai sitten 13 vuotiaita pikkulapsia kun tekevät tuollaisen sivun.- EEEEE
Saatana!
Kaltaisillesi kukkahattutäsisille, ahdasmielisille jehovantodistajille PITÄISI ANTAA NYRKKIÄ NAAMAAN! - Punakuono-123
On totta, että jos Hikipediaan törmää tietämättä, mitä etsii ja mihin suunnistaa. Sivu on kyllä ylettömän täynnä alapääjutuista innostuvien kirjoittajien tajunnanvirtaa, jonka mukaan "Jeesus on viisipäinen dinosaurus, joka asuu Neuvostoliitossa" http://hiki.pedia.ws/wiki/Ohje:Kirjoittaminen
Parhaimmillaan Hikipedia sisältää kuitenkin älykästä satiiria ajankohtaisista aiheista ja historiallisista tapahtumista. Ehdotan, että selailet sivun suositeltua sisältöä, ennen kuin tuomitset koiran karvojen perusteella. Erityisesti suosittelen artikkeleita "Suomen historia" ja "Rooman valtakunta".
http://hiki.pedia.ws/wiki/Hikipedia:Hyvät_sivut - *ei tosikoille*
Punakuono-123 kirjoitti:
On totta, että jos Hikipediaan törmää tietämättä, mitä etsii ja mihin suunnistaa. Sivu on kyllä ylettömän täynnä alapääjutuista innostuvien kirjoittajien tajunnanvirtaa, jonka mukaan "Jeesus on viisipäinen dinosaurus, joka asuu Neuvostoliitossa" http://hiki.pedia.ws/wiki/Ohje:Kirjoittaminen
Parhaimmillaan Hikipedia sisältää kuitenkin älykästä satiiria ajankohtaisista aiheista ja historiallisista tapahtumista. Ehdotan, että selailet sivun suositeltua sisältöä, ennen kuin tuomitset koiran karvojen perusteella. Erityisesti suosittelen artikkeleita "Suomen historia" ja "Rooman valtakunta".
http://hiki.pedia.ws/wiki/Hikipedia:Hyvät_sivutIte oon monet kerrat saanu hyvä naurut tuolt :DD
- Vakiokäyttäjä
Itse asiassa Hikipedia ei ole ihan niin vapaa, kuin antaa ymmärtää. Sivuston vähäisemmän kävijämäärän vuoksi Hikipedian ylläpitäjillä on kohtalotoveriaan Wikipediaa paremmat mahdollisuudet valvoa, mitä muutoksia artikkeleihin tehdään, ja tietynlaisista kriteereistä pidetään kiinni, vaikka näistä toisinaan lipsutaan ajatuksen "kun ei meillä nyt muutakaan ole" varjolla. Mutta suurin osa sivustoon päivittäin tehdyistä alatyylittelyistä kuitenkin kumotaan.
- dfdhgfhfdcgh
Ei naurata pätkääkään
- niin se vaan on
Suomi24 taas on sellanen keskustelupalsta jossa ei oo minkäänlaista kontrollia ja jonne voi kuka tahansa kirjottaa. Suomi24 on idioottien temmellyskenttä.
- hikipedia2
olenko ainoa jolla hikipedia ei jostain syystä toimi
- Piki hedia
Hikipedian uskonnon mollaaminen pitäisi ottaa pois!
Sakkoihin hikipedian ylläpitäjät tyhmyydestä!
Muuten silti ihan kiva paikka :) - Saunassakäytiin
Vuonna 2012 olin yhdeksännellä luokalla... Very interesting... Nyt olen jotain muuta, vaikken tiedä haluaisinko ollakaan... Very interesting indeed...
- KariHäkkinen
Aikaisemmin parodisen Hikipedia.info-sivuston kotimaan politiikkaa käsitellään nykyisin pitkälti "maahanmuuttokriitikkojen" ja "arvokonservatiivisten kansallismielisten" ehdoilla.
Mikä tarkoittaa, että Hikipedian sisällöstä on tullut selittelevää ja epähauskaa. Sekä propagandistista.- Anonyymi
Twitterissä Hikipedian virallisella Twitter-tilillä jaetaan lähinnä persuvastaista materiaalia ja seuraajien sekä jakajien joukossa enimmäkseen vasemmistoöyhöttäjiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2221537- 291393
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊611269Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!691207- 781194
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?751172Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031163- 54998
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans18942Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per175855