Tässä "älyvapaa luulosanakirja, jonne kuka tahansa voi raapustaa." Sivusto toimii samalla tavalla kuin wikipedia, mutta sisältö on täysin mielikuvituksen tuotetta.
http://hiki.pedia.ws/wiki/Etusivu
Hikipedia
14
5543
Vastaukset
- vaan veitikoille
Sen lukeminen vaatii HUUMORINTAJUA koska kaikki jutut on kirjoitettu huumorilla ja joskus jopa ohranjyvä silmässä. ;D
Se ei ole siis tosikoille ja Hikipedian juttuja ei kannata ottaa todesta, Wikipedia pyrkii kertomaan asiat niinkuin mikä tahansa oikea tietosanakirja, Hikipedia pyrkii naurattamaan porukkaa satuilemalla ja vääristelemällä, se on oivaa huvia stressaavan päivän ratoksi. :D- laxmate
Et kai sä todella kuvittele, että ihmiset on niin julmetun idiootteja, että ne ei tajua hikipedian olevan hauskaa varten.
Tyttöni luki mulle pari vuotta sitten HIKIPEDIAN käsityksen Hitleristä. Voi Adolf-poika-parkaa. Ja pienestä ja herkästä pojasta tuli hullu ja murhaaja. Pelottava nilviäinen tuo oli! Miksi se ei saanut piirustella ja kuunnella Wagneria
- vastustajakakkonen
netissä on paljon sontaa mutta käväisimpä hikipediassa ja huomasin että siinä on varmasti netin surkein sivusto.
taitaa ylläpitäjät olla jotain älypää apinoita tai sitten 13 vuotiaita pikkulapsia kun tekevät tuollaisen sivun.- EEEEE
Saatana!
Kaltaisillesi kukkahattutäsisille, ahdasmielisille jehovantodistajille PITÄISI ANTAA NYRKKIÄ NAAMAAN! - Punakuono-123
On totta, että jos Hikipediaan törmää tietämättä, mitä etsii ja mihin suunnistaa. Sivu on kyllä ylettömän täynnä alapääjutuista innostuvien kirjoittajien tajunnanvirtaa, jonka mukaan "Jeesus on viisipäinen dinosaurus, joka asuu Neuvostoliitossa" http://hiki.pedia.ws/wiki/Ohje:Kirjoittaminen
Parhaimmillaan Hikipedia sisältää kuitenkin älykästä satiiria ajankohtaisista aiheista ja historiallisista tapahtumista. Ehdotan, että selailet sivun suositeltua sisältöä, ennen kuin tuomitset koiran karvojen perusteella. Erityisesti suosittelen artikkeleita "Suomen historia" ja "Rooman valtakunta".
http://hiki.pedia.ws/wiki/Hikipedia:Hyvät_sivut - *ei tosikoille*
Punakuono-123 kirjoitti:
On totta, että jos Hikipediaan törmää tietämättä, mitä etsii ja mihin suunnistaa. Sivu on kyllä ylettömän täynnä alapääjutuista innostuvien kirjoittajien tajunnanvirtaa, jonka mukaan "Jeesus on viisipäinen dinosaurus, joka asuu Neuvostoliitossa" http://hiki.pedia.ws/wiki/Ohje:Kirjoittaminen
Parhaimmillaan Hikipedia sisältää kuitenkin älykästä satiiria ajankohtaisista aiheista ja historiallisista tapahtumista. Ehdotan, että selailet sivun suositeltua sisältöä, ennen kuin tuomitset koiran karvojen perusteella. Erityisesti suosittelen artikkeleita "Suomen historia" ja "Rooman valtakunta".
http://hiki.pedia.ws/wiki/Hikipedia:Hyvät_sivutIte oon monet kerrat saanu hyvä naurut tuolt :DD
- Vakiokäyttäjä
Itse asiassa Hikipedia ei ole ihan niin vapaa, kuin antaa ymmärtää. Sivuston vähäisemmän kävijämäärän vuoksi Hikipedian ylläpitäjillä on kohtalotoveriaan Wikipediaa paremmat mahdollisuudet valvoa, mitä muutoksia artikkeleihin tehdään, ja tietynlaisista kriteereistä pidetään kiinni, vaikka näistä toisinaan lipsutaan ajatuksen "kun ei meillä nyt muutakaan ole" varjolla. Mutta suurin osa sivustoon päivittäin tehdyistä alatyylittelyistä kuitenkin kumotaan.
- dfdhgfhfdcgh
Ei naurata pätkääkään
- niin se vaan on
Suomi24 taas on sellanen keskustelupalsta jossa ei oo minkäänlaista kontrollia ja jonne voi kuka tahansa kirjottaa. Suomi24 on idioottien temmellyskenttä.
- hikipedia2
olenko ainoa jolla hikipedia ei jostain syystä toimi
- Piki hedia
Hikipedian uskonnon mollaaminen pitäisi ottaa pois!
Sakkoihin hikipedian ylläpitäjät tyhmyydestä!
Muuten silti ihan kiva paikka :) - Saunassakäytiin
Vuonna 2012 olin yhdeksännellä luokalla... Very interesting... Nyt olen jotain muuta, vaikken tiedä haluaisinko ollakaan... Very interesting indeed...
- KariHäkkinen
Aikaisemmin parodisen Hikipedia.info-sivuston kotimaan politiikkaa käsitellään nykyisin pitkälti "maahanmuuttokriitikkojen" ja "arvokonservatiivisten kansallismielisten" ehdoilla.
Mikä tarkoittaa, että Hikipedian sisällöstä on tullut selittelevää ja epähauskaa. Sekä propagandistista.- Anonyymi
Twitterissä Hikipedian virallisella Twitter-tilillä jaetaan lähinnä persuvastaista materiaalia ja seuraajien sekä jakajien joukossa enimmäkseen vasemmistoöyhöttäjiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?553173Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä312365Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n552359Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari892252Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa1082156Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh721882Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971633Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http601399Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1421352Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian1831287