Ei duunarin parhaaksi. Turha luulla.
Kapitalismi on olemassa kapitalistin
parhaaksi
171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Duunari voi ihan hyvin olla kapitalisti, tai kommunisti tai mikä vain. Kapitalismi on ismi siinä missä muutkin, ideologia. Kyllä tiedän duunareita jotka ovat kapitalisteja, eli yrittävät maksimoida omat rahansa, mutta ei niin että muut siitä kärsisivät (liikaa).
Mutta siinä olet oikeassa että kapitalismi toimii aina kulloisenkin yksilön tai firman omia tarpeita katsoen. Samanlaista yhteiskuntavastuuta kuin esim. sosialismissa, se ei itsessään sisällä. Siksi länsimaisen kapitalistisuuden ylä tai alapuolella on hyvä olla sosialismia joka edes osan rahoista jakaa heikoille. Suomessa ja monissa muissa maissa tänä sosialismin jakajana toimii valtio - vaikkakin puoluetasapainot heittelevät.
Itse olen pieni kapitalisti siinä mielessä että en mielelläni jaa muille sitä rahaa mitä itse tienaan. Mutta sosialisti myös koska annan valtion (ilman pahaa mieltä) ottaa siitä osan jonka he jakavat ja käyttävät oman mielensä mukaan.
Todellisena kapitalistina vastustaisin tuloverotusta henkeen ja vereen. Ja kannattaisin lähes kaiken yksityistämistä.
Kommunistina olisin valmis tekemään työtä yhteiskunnan puolesta lähes ilmaiseksi, tai jopa ruokapalkalla. Noihin ääripäihin en kyllä ole valmis..