tekstit ei muuten ole Suomeksi alunperin kijoitettu, jos joku ei tiennyt. kaikkia nimiä ei ihan tarkalleen tiedetä miten on alunperin lausuttu tai miten pitäisi kirjoittaa toisille kielille.
Raamatun
alkuperäiset..
5130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mutta kerro toki myös ystävillesi ja seurakunnallesi, ettei Raamatun alkuperäiskieli ole suinkaan Suomi.
Heprea, Aramea ja Kreikka
jää monelta ajattelematta/huomiotta, vaikka nyt teille tässä näyttäisi olevan sarkastisen itsestään selvää.
Moni asia voi mennä aivan ohi ja vieläpä ymmärtää pahasti väärin kieli ongelman vuoksi. Kieliongelmat ovat suuri tekijä käännöstyössä joka aiheuttaa kovasti töitä/ongelmia
Jopa niiden juutalaisten kanssa, joiden kotikieli oli aikoinaan aramea ja muinaishebrea sekä tietysti se kreikka ja latinakin jota aluella aikoinaan käytettiin.
Miistäs sen tiedät? Onko sinulla kenties aivan alkuperäiset Raamattu-satukirjan käsikirjoitukset? Minusta alkuperäiskielet ovat luiguuri, votjakki ja savo.
Tarkoitat lähinnä YHWH-satuolennon nimeä? Sitä minäkin ihmettelen miksi YHWH:n ikioma järjestö ja äänikanava käyttää eri nimeä (jehova) kuin mitä se pitää oikeana ja haluaa kirkastaa (jahve). Kuulostaa todella vakuuttavalta. HOHOHOHOO! Ole tässä sitten vakavana.