Olemme mahdollisesti muuttamassa Seinäjoelle. Olisiko kenelläkään tietoa mistä löytyisi lapsille koulu, joka ei ole homeessa. (tai tietoa, mitkä ovat homekouluja). Ala-asteelle ovat siis tulossa.
seinäjoen peruskoulujen kunto?
pohojalaasakka-77
5699
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pajuluomaan on rakenteilla aivan uusi koulu, jonka yhteyteen tulee myös urheilukenttä, päiväkoti, neuvola, nuorisotilat, seurakunnantilat sekä tilat koululaisten aamu- ja iltapäivätoiminnalle. Perheemme nuorin aloittaa toisen luokan Pajuluoman koulussa, ensimmäisen luokan hän oli Rastipuiston koulussa. Rastipuiston koulussa on lievä homeongelma. Nyt ekana vuonna sielä on vain luokat 1-3 mutta tulevaisuudessa luokat tulevat laajenemaan mahd. kuutosluokkaan asti.
Pajuluoma on asuinalueena rauhallinen, ja on laajentunut aika lailla. Tämä uusi koulu tulee juuri tälle alueelle missä on rakenteilla uusia taloja, eli tontteja löytyy vielä koulun läheisyydestä, jos uuden talon aiotte rakentaa. Kauan kaivattu lähikauppa on rakenteilla n. kilometrin päähän Pajuluoman koulusta (k-market).
Toivottavasti tämä auttoi valintaanne, ja voin suositella täysin Pajuluoman asuinaluetta!
Tanelinrannan koulu on uusi ja viimeisen päälle hieno koulu. Tässä vaiheessa koulussa on luokat 1-4, mutta tarkoitus on laajentaa koulu käsittämään koko alakoulu. Samassa pihapiirissä on aivan ihastuttava päiväkoti, jossa oma lapsi
Asuinalueena Tanelinranta-Kertunlaakso ovat aivan ihastuttavia. Uimaranta, pururadat, hiihtoladut melkein ovensuussa. Luontoa riittää ja alue on rauhallista. Asuntoja myynnissä jonkin verran, ja tuoreimpien tilastotietojen mukaan alueella asuu maakunnan vaurainta väkeä. Matkaa kaupungin keskustaan on
Keski-Nurmon koulu on aivan huippu - niin huippu, ettei se ole vielä edes valmis. Syksyksi pitäisi koulun valmistuvan, mutta ilmeisesti aloitus siirtyy jonkin verran, kun koulu ei ehdi valmiiksi. Keski-Nurmo sijaitsee vähän kauempana kaupunkikeskuksesta, mutta tontit - iso osa jokirantaa - ovat sitäkin suurempia. Golf-kentälle on matkaa vain kivenheitto.
Hups, näkyi jääneen virke kesken edellisessä kirjoituksessa. Siispä jatkan sen verran, että Tanelinrannan päiväkoti oli lapselle mitä ihastuttavin paikka.
Muista en tiedä, mutta täysin varmaa on, että Joupin alakoulu on täysin homeessa. Korjauksia on luvattu, mutta ei ainakaan vielä toteutettu.
Kertunlaaksonn. Sinnehän tulee se uusi iso tie.