Meidän presidenttimme vierailee

oolannissa

13

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Halonen on vieraillut

      viimeisten viiden vuoden aikana Ahvenanmaalla?

    • vuodelta 2004
      • ei ruotsalainen

        Meillä on presidentti joka arvostaa sitä, että hänen maansa suomenkielistä väestöä kohdellaan rasistisesti Ahvenanmaalla.

        Tuossa osa Halosen puheesta

        "Ahvenanmaan itsehallinto ja maakunnan asukkaiden ruotsinkielisen väestön kielellisten oikeuksien ja ruotsinkielisen kulttuurin turvaaminen ovat kansainvälisiä ylpeyden aiheita. Ne velvoittavat niin valtakunnan kuin maakunnan asukkaita ja erityisesti heidän poliittisia päätöksentekijöitä vastuulliseen työhön itsehallinnon kehittämisessä."

        Sinä ruotsin kielelliset oikeudet on turvattava missä turvataan suomenkielisten
        oikeudet omankieleensä vai ovatko he jotain ei kuulumattomia Ahvenanmaalle?


    • Tiedoksi

      Joka kerta kun Halonen on käynyt Ahvenanmaalla hän on luvannut jatkaa mantereen pakkoruotsittamista. Halonen käy joka kesä Ahvenanmaalla ja ahvenanmaalaiset ottavat häneltä lupauksen tukea pakkoruotsittamista.

      Asiaa pystyy seuraamaan esim. Ålands tidningenin sivuilta.

      Rkp tekee muuten läheistä yhteistyötä ahvenanmaalaisten kanssa. Carl Haglund otti avustajakseen ahvenanmaalaisen ja Rkp teki EU-vaaleissa vaaliliiton Ahvenanmaalla. Rautalapio tosin väittää että Rkp ei toimi mitenkään Ahvenanmaalla. Ei mutta tekee A:n muukalaisvihamielisten kanssa yhteistyötä suomenkielisiä vastaan.

      • on kysymys.

        "Joka kerta kun Halonen on käynyt Ahvenanmaalla hän on luvannut jatkaa mantereen pakkoruotsittamista."

        Ei Ahvenanmaata tarvitse "pakkoruotsittaa".

        Ahvenanmaa ON yksikielisesti ruotsinkielinen alue.

        Tyhmä, tyhmempi, nettifenno...


      • Perussuomalaiset ja kristilliset olivat vaaliliitossa, mutta kukaan ei väitä että ne olisivat sama puolue. Mutta kun kolme ahvenanmaalaista puoluetta yhdessä solmii vaaliliiton rkp:n kanssa, niin hupsista, RKP toimii täällä.
        Olen itse jonkin verran mukana politiikassa täällä, eikä vastaani ole vielä missään tullut rkp:n ahvenanmaalaista edustajaa. Mutta minähän en Ahvenanmaasta mitään tiedä, minä vain asun täällä...


      • ei ruotsalainen
        ahvennainen kirjoitti:

        Perussuomalaiset ja kristilliset olivat vaaliliitossa, mutta kukaan ei väitä että ne olisivat sama puolue. Mutta kun kolme ahvenanmaalaista puoluetta yhdessä solmii vaaliliiton rkp:n kanssa, niin hupsista, RKP toimii täällä.
        Olen itse jonkin verran mukana politiikassa täällä, eikä vastaani ole vielä missään tullut rkp:n ahvenanmaalaista edustajaa. Mutta minähän en Ahvenanmaasta mitään tiedä, minä vain asun täällä...

        RKP sai vaalirahoitusta Stiftelse för det tvåspråkiga Finland -säätiöltä . Merkittävä osa puolueen eduskuntavaalikampanjasta kustannettiin tuon säätiön tuella niin myös Ahvenanmaan äänet Rkp:lle.

        Onko niin,että kun on tarpeeksi isokenkäiset talospoliittiset vaikuttavat sponssaavat puoluetta pidetään suut supussa eikä vaadita päitä vadille?


      • ei ruotsalainen kirjoitti:

        RKP sai vaalirahoitusta Stiftelse för det tvåspråkiga Finland -säätiöltä . Merkittävä osa puolueen eduskuntavaalikampanjasta kustannettiin tuon säätiön tuella niin myös Ahvenanmaan äänet Rkp:lle.

        Onko niin,että kun on tarpeeksi isokenkäiset talospoliittiset vaikuttavat sponssaavat puoluetta pidetään suut supussa eikä vaadita päitä vadille?

        Eduskuntavaaleissa ei Ahvenanmaalla ollut Rkp:n ehdokasta (todennäköisesti siitä syystä, että Rkp ei täällä toimi). Ja kummallisia tuntuvat olevan niitten suomenkielistenkin puolueden varainhankintatavat. kai säätiö on yhtä hyvä kuin yritykset (joilla ei sitten välttämättä tunnu olleen edes varaa tukea ehdokkaita).


    • Harja Talonen

      Tarvitsemme toisen presidentin.
      Tarja Halonen on pöpi.

      • nettifennolle:

        Ei tuo möläytys sinua yhtään viisaammaksi tehnyt. Päinvastoin.


    • HALONEN

      yhtä tiuhaan muissa MAAKUNNISSA?

      • netistä:

        19.07.2009 18:57

        Presidentti Tarja Halonen vieraili sunnuntaina Valkeakosken asuntomessuilla.

        Halonen kiertää aktiivisesti Suomen suvitapahtumia, sillä lauantaina hän vietti viisi tuntia Pori Jazzeilla.

        Järjestäjien mukaan presidentti oli tyytyväinen etenkin messujen energiatehokkuuden teemaan.

        Halonen piti järjestäjien mukaan hienona sitä, että messualueella on saanut kokeilla erilaisia rakentamisen vaihtoehtoja.

        Presidentin mielestä muillakin asuinalueilla asukkaat voisivat päättää vapaammin esimerkiksi talojen sijoittamisesta tontille.

        Halonen toimii messujen suojelijana. Edellisen kerran Halonen vieraili asuntomessuilla vuonna 2005, kun hän kävi loma-asuntomessuilla Paraisilla.


    • qrfge

      Halonen saa Ahvenanmaalla sankarin vastaanoton.

      Tottakai silloin vierailee mielellään ja usein.

      Halonenhan on omistautunut ruotsalaisuuden puolustajaksi.

      Koska me vihdoin saisimme presidentin, joka puolustaisi suomalaisuutta?

      Heikolta näyttää, mutta toivo elää...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1248
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      883
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      809
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      664
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      584
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      308
      578
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      569
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      530
    Aihe