Ensin EU-parlamenttiin, sitten äitiyslomalle meppiliksalla.
Taimaus ihan nappiin
Hyvä Riikka
1096
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/66834-tuoreen-euroedustajan-raskaus-”paaministerikin-kannattaa”
"Railo näkee äänestäjät edustajien työnantajina, joille ei tavallisestikaan kuulu tieto raskaudesta."
Että tässä ollaan sitten oikein työnantajanaisia ja -miehiä vähän jokainen.
Alaisilla vaan parempi palkka ja kaiken lisäksi ne pompottaa meitä työnantajia miten haluaa.
Veetumaista olla työnantaja.
Kokoomuksen vaalislogan.
Eero Lehti(kok) sellainen työväenmies, joka ehdotti, että työpaikoilta tulee ensimmäisenä irtisanoa luottamusmiehet.
...
Me "toverit ja perus suomalaiset" kerromme kyllä heti tiedotus välineitten kautta milloin lapsi tilaukset on tehy ja pävälleen päivälleen. Ja varsinkin silloin kun olemme työ haastattelussa tehtaalla. Aina kerromme ja jos emme itse ehdi niin jotkut sen tietää anaski....
Sinä se olet meistä yksi rehellisimpiä ja reiluimpia kamuja.
Riikka Manner ei ollut menossa tehtaalle duuniin.
Jos olisi ollut, kyllä häneltä varmaan olisi kysyttykin, ettet kai aio vaan jäädä piakkoin äitiyslomalle?
Sellaista tahtoo nykyisin olla meno.
Julkisuudessa tuskin olisi työhaastattelua riepoteltu.
Mutta Mannerin pyrkiessä julkisesti, suomalaisten äänestäjien avulla EU-parlamenttiin, olisi tietysti ollut reilua kertoa, että etupressu on täynnä.
Ilman muuta se vähintäänkin kuuluu sinulle olethan niin säntillinen ja kaikkitietävä hyvistä tavoista, jopa lasten tulo maailmaan kuuluu sinun tietää eikö niin.
Laita koti sivut pystyyn johon kaikki suomen naiset voi ilmoittaa sinulle milloin on perheen lisäystä tulossa, tiedä vaikka jonain päivänä Mannerkin ottaa sinuun yhteyttä.
Jaksamista vaan toisten asioihin puuttumiseen :)
Mitä minun tapani kuuluu tähän asaan?
Minä en ole pyrkimässä mihinkään.
Manner sen sijaan, kun oli pyrkimässä, olisi voinut kaiken muun kauniin lisäksi perustamassaan blogissa kertoa myös sen suloisen asian, että on raskaana.
Ihan jo siitä syystä, ellei muuten, että äänestäjät olisivat saaneet silloin yhden lisätiedon ehdokkaan edellytyksistä hoitaa virkaansa.
Nythän siihen tulee heti kättelyssä tauko.
Mutta minun puolestani ei enempää tästä, läpi meni ja sillä sipuli, seuraavaksi jää äitiyslomalle mepin palkalla.
rasti ruutuun?
Näkeehän sen kohta muutenkin, jos palkkaa raskaana olevan naisen.
Se jää palkkauksen jälkeen heti nimittäin äitiyslomalle.
Mutta tosiasia kyllä on, kun nuori nainen hakee työpaikkaa,että häneltä mielellään kysellään ei pelkästään, oletko raskaana, vaan myös, aiotko hankkia lapsia lähiaikoina, millä aikataululla jne..
Tuo tietty vain, kun nainen hakee työpaikkaa kasvokkain työnantajalta.
Nämä edustajat on asia erikseen, heitä ei valitse yksi henkilö tai pieni ryhmä, vaan äänestäjät.
Niille voi valinnan jälkeen kertoa jäävänsä lomailemaan samantien eikä asia teille kuulu.
Toista se on joillain muilla.
Sairastaakaan ei uskalla, kun ensimmäisenä poispotkittavat on niitä, joilla on paljon sairauslomia.
Toisaalla taas toitotetaan, etä älä mene sairaana töihin, tartutat muutkin.
Mutta mitäpä väliä sillä, kunhan nämä Mantereet pärjäävät.