Mielestäni todellakin pitäisi lopettaa hevosten rääkkäys ravikilpailuissa.
Ruualla ei saa leikkiä.
Ja mitenkä tämä asia poikkeaa muusta eläinsuojelusta?
Hevosurheilu
3
543
Vastaukset
- hevosystävä
Olisi aika jännää kuulla, miten raviurheilutoiminta perustellaan eläinrääkkäykseksi. Tässä muutamia vakiokommentteja - niihin vakiovastauksia.
- Hevoset pakotetaan juoksemaan
Hevosia ei voida pakottaa juoksemaan ravia vastoin tahtoaan. Hevonen on niin suuri eläin, että ihmisillä ei ole valtaa pakottaa sitä juoksemaan vastoin tahtoaan. Päin vastoin useiden hevosten kohdalla laukka on niin herkässä, että pienikin hevoselle vastenmielinen asia voi aiheuttaa laukan ravikilpailuissa (laukkaamisesta hylätään). Hevonen on laumaeläin, joka nauttii "porukassa" juoksemisesta. Myös
- Hevosia lyödään ravikilpailuissa
Ei ole tarkalleen ottaen totta tämäkään. Ohjastajat käyttävät ajovitsaa, joka on useimmiten paheksunnan aihe. Vitsan käyttöä sääntelevät kuitenkin tarkat säännöt, ja niiden rikkomisesta rangaistaan. Vitsa saa painaa vain 100 grammaa, joten "lyömäaseenakin" sen vaikutus on lähinnä samaa luokkaa kuin virpovitsan. Sitä ei voida myöskään käyttää käsivartta nostaen tai esim siirtämällä ohjat toiseen käteen ja käyttämällä vitsaa vapaalla kädellä. Ajovitsa on merkinantoväline, jolla _kosketetaan_ kärryjen eteen valjastettua hevosta. Vaikka vitsan käyttö saattaa näyttää asiaa tuntemattomalta hurjalta, sen "lyönnit" ovat käytännössä sipaisuja.
- Hevoset valmennetaan pakolla ja jo varsana opetetaan vastoin tahtoaan juoksemaan
Hevosta ei voida valmentaa pakolla. Erityisesti opetusvaiheessa hevosta on kohdeltava erityisen kärsivällisesti. Usein opetuksesta vastaavat alan ammattilaiset tai kokeneet harrastajat, joiden toiminta on verrattavissa täysin esim. koirien käytös- ja tottelevaisuuskoulutukseen. Hevonen on iso ja vaarallinenkin eläin, ja sen asianmukaisesta opetuksesta riippuu sitä käsittelevien ihmisten henki.
- Ravihevosten valmennusmenetelmät ovat epäeettisiä
Usein käytetty väite, joka on paikkaansa pitämätön. Ravurien valmennus on yksilölähtöistä ja erittäin monipuolista, käyttäen useita menetelmiä. Näitä ovat mm. intervallijuoksuharjoitukset, kävelytys, ratsastus, uittaminen, veto/lihaskuntoharjoitukset, juoksuharjoitukset. Harjoitusten jälkeen hevoset hoidetaan hyvin, ne jäähdytellään kävelyttämällä, niiden jalat hoidetaan ja kääritään - jos hevonen on hionnut, se pestään. Hevoset loimitetaan ja suojataan hyvin kylmällä ilmalla. Hevosten palautumista ja hyvinvointia edistetään myös mm. hieronnan ja saunottamisen avulla.
-Raviurheilussa käytetään dopingia.
Valitettavasti näin on. Kuitenkin dopingin käyttö on - erityisesti Suomessa - marginaali-ilmiö. Suomessa hevosdopingista rangaistaan ankarasti, sekä Suomen Hippos ry:n että oikeuslaitoksen toimesta. Doping-testauksia suoritetaan valtuutetun eläinlääkärin toimesta jokaisissa ravikilpailuissa valvotuissa olosuhteissa. Testausmenetelmät ovat luotettavia ja niitä kehitetään jatkuvasti. Arvioiden mukaan laajan testauksen vuoksi doping-valmisteiden käyttö Suomessa on erittäin vähäistä erityisesti suuren kiinnijäämisriskin vuoksi. Kehittynyt testaus on myös aiheuttanut sen, että "haaviin" jäämättömät doping-aineet ovat myös niin kalliita, että niillä harvoilla, jotka niiden käyttöä suunnittelevat, ei ole rahaa hankkia niitä. Myös "vertaisvalvonta" on erittäin tehokasta.
- Hevosia kohdellaan huonosti raveissa
Ravikilpailut ovat alan harrastajille ja ammattilaisille tärkeitä tapahtumia, ja niihin osallistuvia hevosia hoidetaan hyvin ja kohdellaan kunnioittavasti. Hevosten käsittelyä radalla valvovat tuomarit, kilpailuvalvoja, lähettäjät sekä muu kenttähenkilökunta sekä nauhoittavien valvontakameroiden kautta että radan vierestä seuraten. Hevosten turvallisuudesta ja hyvinvoinnista vastaa virallinen eläinlääkäri, jolla on apulaisia. Ravitapahtumien aikana varikko- ja valjastusalueilla kiertää virallisia varikkoalueen valvojia, joiden tehtävänä on valvoa kilpailijoiden turvallisuutta ja hevosten käsittelyä. Ravikilpailuissa sattuu harvoin väkivaltatapauksia ja nekin kohdistuvat kanssaihmisiin, eivät hevosiin. Raviradoilla hevosia varten on huonon sään varalta valjastuskatoksia (raviradoilla, jotka järjestävät kilpailutoimintaa syys- ja talvikaudella), pesua varten pesupaikkoja, loukkaantumistapauksia (harvinaisia) sekä doping-näytteenottoa varten eläinlääkärin tilat. - Anonyymi
- Anonyymi
Hevosia pitää noissa piireissä suojella pedareilta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3962092Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121939Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501405Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821049Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56965Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402938Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39818- 56779
- 75750
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70734