Olen aloittelija puutarha viljelyssä.Kysyisin onko kenties
jotain tukeva vartista kasvia (mielellään hyötykasvia)
jota voisi kylvää herneen joukkoon jotta ei tarvitsisi käyttää tukikeppejä.
Herneen
2
336
Vastaukset 2
- ...
Kauraahan viljelijät käyttävät tukikasviksi kun viljelevät rehuhernettä. Tosin tuskin siitä mitään hirveää iloa on sulle... Herneet voi tukea myös niin että virittää pitkän narun kahden kepin väliin puolin ja toisin eli ei tarvitse koko matkaa kepitellä. Tai käyttää matalaa verkkoaitaa.
- tukea tarvitse
Ammattiviljelijät kasvattavat palkoina poimittavan herneen ihan puhtaana kasvustona. Niin tein minäkin monena vuonna. Sieltä maan rajasta ne palot sitten poimitaan. Hyvänä kesänä ei ehdi homehtumaan yhtään.
Rikkaruohot, saviheinä etunenässä, jotka kasvavat herneen sekaan ovat myös ihan riittäviä tukijoita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l2981016Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni60826- 65738
- 67691
- 67663
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et39658- 43550
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona33546- 40495
- 48487