gräyh!
Luopiot rulettaa..
ad3ss3
17259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Minulle riittää Vt-seuran materiaali sekä Raamattu, kumpaa sinä karsastat?
Jumalan armo siinä on kyllin. Toki voishan tol vt;n materiaalilla pyyhkii perseen, tuskin se soveltuu siihenkää.Shalom
>>Jumalan armo siinä on kyllin.
Hammaskeijun kanssa minäkin haluan olla välilöissä.
>> Toki voishan tol vt;n materiaalilla pyyhkii perseen, tuskin se soveltuu siihenkää.
Minä arvostan Vt-seuran materiaalia hyvin paljon, se kun on tehokkain ase Vt-seuran valheellisuuden esilletuomisessa.
hobolla olla kaikki ruuvit päässä kiinni, tai sitten hänen nimimerkkinsä on hoopo, tai vaikka idiootti.
Osoitat sanoillasi todeksi jumalattomuuttasi.
...ahdistaako "luopioiden" tietomäärä.... kuinka monta maailmanloppua VT-seuralla on mennyt "nappiin", ja onko uusia YK-jäsenyyksiä, VT-seuralla tiedossa "tiedottomattomille", edellinen oli 1992-2001.
Onko uutta valoa tiedossa meille "luopioituneimattomille"?
PS! Jotakin on tulossa kuulemma "pian", mutta kun ei tiedetä mitä ja mikä se on ja koska, vai onko 1914 "ruletus" vielä päällä....!
Otit minun nickin käyttöön! Törkeetä menoa! Jeesusko käski? Aii jai, jos seurakuntasi pomot tietäisivät, että leikit Saatanan omien kanssa netissä.
Sä olet varmaan joku palstan kestolukija, joka aina nappaa Jehovien käyttämät nimmarit kiusantekoon. Täällähän oli aiemmin se Lähimmäinen ja "valelähimmäinen", joka aina kommentoi. Lisäksi muitakin nimimerkkejä on "varasteltu" vuosien aikana. Tällä palstalla on valitettavasti aina ollut niin, että joku samalla rekisteröimättömällä nimmarilla kirjoittava jehova saa pian "perskärpäsen". Ainoa keino on rekisteröidä nimmari, niin saadaan asialliset keskustelut jatkumaan.
Anna minun nickin olla rauhassa. Todella hävytöntä ottaa toisen nimari käyttöön. JeesusMikaelkaan ei sitä pitäisi. Nyt et pääsekkään Paratiisiin, vaikka kuinka saisit lehtiä myytyä.
On omineet nimen Jehova juutalaisilta masoreeteilta ja väärentäneet nimen Uuteen testamettiin jonka väittävät valhellisesti perustuvan kreikkalaisiin kirjoituksiin.
Vartiotorniseura on sen lisäksi anastanut valheillaan, pettäessään yksinkertaisia ja kirjoituksia vain yksipuolisesti tuntevia reppanoita, - Jeesuksen paikan ja antanut sen opissaan saatanalle ja on hallitsevinaa tässä syntyneessä "pimeydessä" nyt ihmisiä Jeesuksen sijaishallitsijoina maan päällä. Niinpä niin: saatana on heitetty maan päälle ja pitää suurta vihaa ja puhkuu sitä pelotellen ihmisiä alati valheillaan.
jehovan todistaja, enkä kirjoita kahta viestiä samalla nimimerkillä, joten saat lainata nimmaria niin paljon kuin haluat :)
lopullisesti! Vanhurskasten polku on kuin aamurusko,jonka valo kirkastuu aina sydänpäivään saakka!
Tähänkin sopii, "koirat haukkuu. mutta karavaani kulkee kulkuaan!"
>>Vanhurskasten polku on kuin aamurusko,jonka valo kirkastuu aina sydänpäivään saakka!
Mitä tekemistä Vt-seuralla on asian kanssa? Vt-seuran kannatusjäsenet kun ovat kykenemättömiä perustelemaan näitä kirkastumiseen liittämiään käännytysväittämiä.
>>Tähänkin sopii, "koirat haukkuu. mutta karavaani kulkee kulkuaan!"
Vaihtari: "Tyhjät tynnyrit kolisevat eniten."
Lainopettaja Gamaliel antoi neuvon ensimmäisen vuosisadan juutalaisten korkeimmalle oikeudelle:"älkää kajotko näihin miehiin, vaan antakaa heidän olla---muutoin teidän saatetaan ehkä havaita taistelevan todellisuudessa Jumalaa vastaan." (Apt.5:34-39.)
Russelin elämäkerrassa,joka julkaistiin hänen kuolemansa jälkeen,selitettiin:" Hän ei ollut mikään uuden uskonnon perustaja eikä koskaan väittänyt sitä. Hän uudisti ne suuret totuudet, joita Jeesus ja apostolit opettivat ja heitti kahdennenkymmenennen vuosisadan valon niihin."
Jehovan tahto ja tarkoitus kirkastuu asteittain.Daniel ei tajunnut,mihin hänen kirjoittamansa profetiat lopulta johtaisivat.( Da.12:8,9). Jeesus myönsi maan päällä ollessaan,että hän ei tiennyt sitä päivää eikä hetkeä,jona nykyinen asiainjärjestelmä päättyisi (Matt.24:36).
Itse totuudet eivät muutu.(Jes.46:10).Kirja:Jehovan todistajat- Jumalan valtakunnan julistajia,s.709 kertoo nykyhistorian ennenaikaisista odotuksista.Kuitenkin valveilla pysymisen kehoitus koskee kaikkia uskovia.
>>Hän ei ollut mikään uuden uskonnon perustaja eikä koskaan väittänyt sitä.
Ei kai, koska perustamansa Vt-seura katsoi muuntuneensa uskonnoksi vasta 1950-luvulla. Siihen asti uskonnot olivat Saatanasta.
>>Jehovan tahto ja tarkoitus kirkastuu asteittain.Daniel ei tajunnut,mihin hänen kirjoittamansa profetiat lopulta johtaisivat.( Da.12:8,9).
Ei siis ihme, että Vt-seurakin on tuuliajolla opillisesti.
>> Jeesus myönsi maan päällä ollessaan,että hän ei tiennyt sitä päivää eikä hetkeä,jona nykyinen asiainjärjestelmä päättyisi (Matt.24:36).
Totta, Vartiotorniseuran mukaan Jeesus mainitsi ainaostaan vuoden 1914, ei päivää eikä hetkeä.
>>Itse totuudet eivät muutu.
Näin monet ajatelevat.
>>Kirja:Jehovan todistajat- Jumalan valtakunnan julistajia,s.709 kertoo nykyhistorian ennenaikaisista odotuksista.Kuitenkin valveilla pysymisen kehoitus koskee kaikkia uskovia.
Ou jees. Et viitsisi perustella tuon Jeesuksenkin mainitseman vuoden 1914 profeetallisuutta. Se kun on yksi pakkouskottava liturgia jehovantodistajalle.
Olisivat niitä neuvoja joiden mukaan tulisi ojentautua harhaoppisia kohdatessa ja:
>> Vaikka me, tai vaikka enkeli taivaasta julistaisi teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, minkä olemme teille julistaneet, HÄN OLKOON KIROTTU. >>
Ja VT-seuran saarnaama "hyvä sanoma" on osoitettavissa juuri sanomaksi joka on vastoin sitä mitä jo SAARNATTU ON, KOKONAISUUDESSAAN TOTUUDEN EVANKELIUMISSA, JOKA ON RAAMATUSSA.
vai mihin ne meni? Missä päin he ovat? miksi ovat? pari bissee lisää niin eniromaista iltaa,