Katainen teki sen taas: Ei ole näin irvokasta puhetta ja vastuunpakoilua tänä kesänä muilta politiikoilta nähtykään:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200907269983944_uu.shtml
Kataisen epäonnistuneen talouspolitiikan ansiosta työttömäksi joutuvalle, Katainen sanoo:Ole positiivinen kannustava ja välittävä.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200907269983944_uu.shtml
Kataisen epäonnistuneen talouspolitiikan ansiosta työttömäksi joutuvalle, Katainen sanoo:Ole positiivinen kannustava ja välittävä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eli on se kumma kun valtio ei pysty pitämään ihmisiä töissä vai?
Valtio voi toimillaan vain yrittää tukea työllisyyttä, ei se mikään kaikkivoipa ole. Lama on päällä ja hallituksen toimet puree aina myöhässä. Liika ennakoiminen ei ole järkevää, rahat täytyy riittää koko kansalle pitkän aikaa.
Kovin mahtavana pidät suomen hallitusta jos tässä tilanteessa luulet että duunit säilyy koko porukalla sillä miten he verorahoja siirtelevät.
vielä alkuvuodesta Suomeen runsaasti ulkomaista työvoimaa. Ei se työnantajien 150 000 euron vaalituki vastikkeetonta ole.
Työnantajat haluavat Suomeen ulkomaisia työnteklijöitä työttömyydestä huolimatta. Miksiköhän? No tietysti siksi, että ulkomailta tulleille ei tarvitse maksaa kuin pieni osa siitä liksasta, minkä kotimainen tes- edellyttää.
Työnantajien rahoituksella Katainen kyykyttää suomalaisia työntekijöitä - ja mainostoimiston ohjeen mukaan pitää olla "positiivinen ja kannustava".
Fantastista. Todella fantastista kokoomuslaista politiikkaa - rikkaille verohelpotuksia, valtiolle velkaa, työttömyys kasvuun ja vielä Suomi sotimaan Afganistaniin. Siinä kokoomuksen saavutuksia - mainostoimiston tehtävä on sitten muokata ne "suuriksi voitoiksi".
olisi aivan sama, jos kansanedustajat valitaan arpomalla. Ja samalla systeemillä sitten hallitus. Miksi suuri raha halusi sijoittaa niin paljon kokoomuksen vaalimenerstykseen - kyllä sillä jotain käsitystä oli vaikutusmahdollisuuksista.
Eli ei voi mitään, kokoomus levittelee käsiään. Ollaan vaan positiivisia ja vietetään joutoaikaa patiolla. Fantastista.
että kokoomuksen kansanedustaja Ben Z johdolla on työttömiä syyllistetty vuosi kausia. Nyt kun kok joutuu vastuuseen ääni kellossa muuttuu.
Moniloikkari autokuski joka ottaa jokaiseen asiaan kantaa. Nyt ollaan kusi sukassa hiljaa. Vaali rahoituksista ym työttömyydestä.
kun hallituksien kannustimet ovat samat kuin hevoskaakille.