Auttakaa nuorta...

Olen 96 tyttö ja yhtenä päivänä kun olin yksin kotona, päätin mennä koneelle ja löysin nettisivun jossa mm. kerrottiin jumalasta ja enkeleistä. Aloin sinä päivänä uskoa jeesukseen, koska vakuutuin sivuista.
Sitten surffailin netissä ja vähän ajan päästä turhauduin tietokonepeliin,ja katsoin ikkunasta ulos. Näin kauniin ns. ''läpinäkyvän'' enkelin. Siinä se leijui toiseen pihaan (siinä taloyhtiössä oli 3 pihaa). Katsoin Enkeliä ihmeissäni, minusta tuntui että hän ei nähnyt minua. Enkeli oli kaunis ja hänellä oli pitkät hiukset.
Miksi näin enkelin ? Minulta ei ole kuollut ketään läheistä..
14762
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Eikö kuitenkin ole mukavaa kun sait nähdä Enkelin.
Ei kai siinä mitään anteeksi pyydettävää tai apua tarvi pyytää.

Hyvä kun olet löytänyt Uskon Jeesukseen. Ehkä sun kannattaa enempikin tutkia niitä Enkeli kirjoja ja asioita joissa on noista asioista.

Enkelit ovat aika tuttuja monelle jotka ovat uskovaisia. Emme me pidä niistä meteliä ja harva suostuu kertomaan kokemuksistaan.
Itse kun tulin uskoon Jeesukseen, niin sitä ennen oli mulla usko Enkeleihin tai ainakin kun olin isoissa vaikeuksissa, niin sanoin Enkelillä, että mene ja kysy voisiko Jumala auttaa mua tästä ongelmasta tai Jeesus.
En tienyt oikeasta rukoilutavasta tai uskonasioista vielä silloin mitään.
Rukoukseen kuitenkin vastattiin ja uskoisin Enkelin käyneen kysymässä voiko mua auttaa. Omien pahojentekojen takia olin kylläkin vaikeuksissa ja sain armon mitä en olisi kyllä ansainnut.

Nykyään tiedän että tulee rukoilla Jeesuksen nimeen suoraan Jumalaa eli taivaan Isää.
Ja olen seurakunnassa ja tiedän enempi näistä uskonasioista.

Enkelin näkeminen on kait sellaista, että tulee joku tapahtuma sen jälkeen tai että se vahvistaa uskoa Jeesukseen.

Äänestä

Ehkä se oli vain siksi,
että Jumala halusi vahvistaa sinua.
Olit tehnyt elämäsi tärkeimmän ratkaisun
eli lähtenyt uskon tielle.
*
Itse olen nähnyt enkeleitä esim.
sellaisessa tilanteessa, että mieheni on ollut
ulkomailla ja pelko on yrittänyt kahlita minua.
Silloin on ihana nähdä iso, vahva enkeli
täynnä rakkautta
ja tajuta,
että tämä maailma on paljon isommissa kantimissa
kuin vain muutaman ihmisen voimissa
ja suojeluksessa.
Enkeli on palveleva henki,
uskoville avuksi annettu.
Ja koska hän on henki,
hän on "läpinäkyvä",
eli vaatteetkin ovat
ikäänkuin hohtavaa valoa,
kuitenkin peittävät samalla.
Siunausta sinulle
uskontiellesi!

Äänestä
  • Tänään kun kävelin kaupasta , niin keskellä kävelytietä oli valkea, pieni höyhen..

    Äänestä

oon tosi onnelinen että oot valinnu pelastuksen tien ja vielä netin kautta,se ei ollu sattumaa että löysit sen nettisivun vaan jumala johdatti sut sinne! Enkeli oli vahvistusta sun uskoon et löysit mitä etsit! ja muista pysyä sillä tiellä koska ikuisuus odottaa sua,tää maailma ei anna sulle mitään vaan jumala antaa sulle uskomattoman lahjan sit eräänä päivänä sä saat astua ikuiseen kirkkauteen taivaassa! olet aika nuori niin varoitan älä lähde maailman mukaan vaan pidä jeesus ykkösenä. jos paikkakunnallasi on helluntai seurakunta mene käymään siellä saatat löytää uusia kavereita ja samanlaisia jotka on löytäny jeesuksen:) mikä se sivu oli mistä löysit sen jutun??

Äänestä
  • Oonkin yrittänyt ettiäsitä sivua, mutta en löyä sitä mistään!
    Muistan että sivulla kerrottiin eläimistä ja joku pappi vastasi lapsien kysymyksiin.
    Yritän taas etsiä sitä sivua..

    Äänestä

  • Ihmettelevä_Tyttö_96 kirjoitti:

    Oonkin yrittänyt ettiäsitä sivua, mutta en löyä sitä mistään!
    Muistan että sivulla kerrottiin eläimistä ja joku pappi vastasi lapsien kysymyksiin.
    Yritän taas etsiä sitä sivua..

    Olen pelannut käänteisshakkia jossa mennään konee puolelle;
    voi olla 3/7 tai 6/4 ja nyt olen menny vaikka minne ja paras kesä on ollu aina aamusta 2 peliä oon pelannu. tietokoneeen puolella.

    Äänestä

Vaimoni on myös erään ystävänsä kanssa nähnyt Ranskassa kaksi enkeliä, kun olivat matkalla eksyksissä ja (silloin he jo olivat uskossa) pyysivät Taivaan Isää auttamaan heitä (nämä enkelit olivat ilmestyneet heille nähtäväksi). Ja Pariisin juna-asemalla, jossa puhuttiin vain ranskaa (ei englantia) ja junia ja ratoja oli joka suuntaan ja vaikka kuinka paljon (kuulemma), eikä heillä ollut harmainta aavistusta, mihin junaan olisi pitänyt mennä, niin yhtäkkiä eräs mies oli koputtanut vaimoni ystävää olkapäälle ja viittonut seuraamaan. Ja tuo mies oli sanaakaan sanomatta vienyt heidät oikealle laiturille ja oikeaan junaan. Miten tuo mies oli tiennyt, minne he olivat matkalla? Yksi ajatus on jälkeenpäin ollut, että jos Jumalan enkeli otti hetkeksi ihmismuodon.

Itse näin vuonna 2004 (olen tullut uskoon vuonna 1990) Hämeenlinnassa ollessani yöllä unta, jossa näin erään (myös uskovaisen) pikkuserkkuni Turun seudulta. Hänet oli puettu aina kaulasta nilkkoihin saakka sellaiseen puhtaan valkeaan yhtenäiseen pukuun. Hengessäni tunsin voimakkaasti unessa, että hän on enkeli. Se oli hyvin kaunis uni, josta herättyäni ihmettelin, miksi näin tällaisen unen. (Suuri osa unistahan on tietenkin vain turhuutta). Tästä kului alle viikko, kun äitini soitti ja kertoi juuri tämän unessa näkemäni pikkuserkun menehtyneen sairaalassa, jossa en hänen tiennyt olevankaan. Uni oli tullut noin samaan aikaan, kun pikkuserkkuni oli menehtynyt.
Ilmestyskirjassa on kohta, joka tuolloin nousi muististani Ilm. 7:9-17:

Tämän jälkeen minä näin, ja katso, oli suuri joukko, jota ei kukaan voinut lukea, kaikista kansanheimoista ja sukukunnista ja kansoista ja kielistä, ja ne seisoivat valtaistuimen edessä ja Karitsan edessä puettuina pitkiin valkeihin vaatteisiin, ja heillä oli palmut käsissään,
ja he huusivat suurella äänellä sanoen: "Pelastus tulee meidän Jumalaltamme, joka valtaistuimella istuu, ja Karitsalta".
Ja kaikki enkelit seisoivat piirissä valtaistuimen ja vanhinten ja neljän olennon ympärillä ja lankesivat kasvoilleen valtaistuimen eteen ja kumartaen rukoilivat Jumalaa,
sanoen: "Amen! Ylistys ja kirkkaus ja viisaus ja kiitos ja kunnia ja voima ja väkevyys meidän Jumalallemme aina ja iankaikkisesti, amen!"
Ja yksi vanhimmista puhui minulle ja sanoi: "Keitä ovat nämä pitkiin valkeihin vaatteisiin puetut, ja mistä he ovat tulleet?"
Ja minä sanoin hänelle: "Herrani, sinä tiedät sen". Ja hän sanoi minulle: "Nämä ovat ne, jotka siitä suuresta ahdistuksesta tulevat, ja he ovat pesseet vaatteensa ja valkaisseet ne Karitsan veressä.
Sentähden he ovat Jumalan valtaistuimen edessä ja palvelevat häntä päivät ja yöt hänen temppelissään, ja hän, joka valtaistuimella istuu, on levittävä telttamajansa heidän ylitsensä.
Ei heidän enää tule nälkä eikä enää jano, eikä aurinko ole sattuva heihin, eikä mikään helle,
sillä Karitsa, joka on valtaistuimen keskellä, on kaitseva heitä ja johdattava heidät elämän vetten lähteille, ja Jumala on pyyhkivä pois kaikki kyyneleet heidän silmistänsä."

Myös Jeesus sanoi Matt.22:30: Sillä kun kuolleista noustaan, ei naida eikä mennä miehelle; vaan he ovat niinkuin enkelit taivaissa.

Toki on olemassa sekä elämän että kuoleman ylösnousemus Ilm. 20:11-15:

Ja minä näin suuren, valkean valtaistuimen ja sillä istuvaisen, jonka kasvoja maa ja taivas pakenivat, eikä niille sijaa löytynyt.
Ja minä näin kuolleet, suuret ja pienet, seisomassa valtaistuimen edessä, ja kirjat avattiin; ja avattiin toinen kirja, joka on elämän kirja; ja kuolleet tuomittiin sen perusteella, mitä kirjoihin oli kirjoitettu, tekojensa mukaan.
Ja meri antoi ne kuolleet, jotka siinä olivat, ja Kuolema ja Tuonela antoivat ne kuolleet, jotka niissä olivat, ja heidät tuomittiin, kukin tekojensa mukaan.
Ja Kuolema ja Tuonela heitettiin tuliseen järveen. Tämä on toinen kuolema, tulinen järvi.
Ja joka ei ollut elämän kirjaan kirjoitettu, se heitettiin tuliseen järveen.


Raamattu on Jumalan vaikuttamana syntynyttä tekstiä, jonka välityksellä ihminen voi oppia tuntemaan Kaikkivaltiaan Jumalan ja saada henkilökohtaisen yhteyden Jumalaan Hänen Poikansa Jeesuksen kautta. Raamatussa on myös kuvauksia enkeleiden tehtävistä Jumalan valtakunnassa. Suosittelen lukemaan Raamattua ja puhumaan Jumalalle rukouksessa, Hän kuulee sinua ja vastaa sinulle.

Äänestä

raamatun opetuksen mukaan, meidän ei tule palvoa ja rukoilla enkeleitä vaan Jumalan kolmipersoonaista olemusta Jumalaa isää, Poikaa Jeesuta Kristusta ja Pyhää Henkeä. On tärkeää että on sovitettu Jeesusken Kristuksen nimessä, koska hän on meidän Lunastajeamme ja välimies Jumalan aj ihmisen välillä. Joh,evank 14:6.

Äänestä
  • varmaankan palvo enkeleitä vaikka heidän kanssaan voi kyllä keskustella ja heitä voi pyytää apuun eri asioissa.

    Jeesus ei ollut mikään lunastaja vaan sanansaattaja.

    Äänestä

  • Aritta kirjoitti:

    varmaankan palvo enkeleitä vaikka heidän kanssaan voi kyllä keskustella ja heitä voi pyytää apuun eri asioissa.

    Jeesus ei ollut mikään lunastaja vaan sanansaattaja.

    Palvon enkeliä, jumalatarta. Jumalatar avaa jokaisen sydämen.

    Näin muuten unen, jossa olit sinä. Olit pieni ja vaalea nainen, ja kävelit metsässä rennoissa vaatteissa. En muista, millä asialla.

    Äänestä

  • UPDATE_8991018 kirjoitti:

    Palvon enkeliä, jumalatarta. Jumalatar avaa jokaisen sydämen.

    Näin muuten unen, jossa olit sinä. Olit pieni ja vaalea nainen, ja kävelit metsässä rennoissa vaatteissa. En muista, millä asialla.

    Se ei minusta ole väärin. Mietin vain että palvooko kukaan mitään ylipäätänsä. Paitsi uskovaiset jumalaansa. Niin tai Jeesusta.

    Olen pieni nainen ja rennoissa vaatteissa, mutta en ole vaalea paitsi että näin kesällä hiukset ovat jonkin verran vaalentuneet. Kävelen joskus metsässä. :-)

    Äänestä

  • Aritta kirjoitti:

    Se ei minusta ole väärin. Mietin vain että palvooko kukaan mitään ylipäätänsä. Paitsi uskovaiset jumalaansa. Niin tai Jeesusta.

    Olen pieni nainen ja rennoissa vaatteissa, mutta en ole vaalea paitsi että näin kesällä hiukset ovat jonkin verran vaalentuneet. Kävelen joskus metsässä. :-)

    On ero palvelemisen ja palvomisen välillä. Palvonnasta tulee mieleen auktoriteetin kunnioitus. "Palvon häntä, koska hän on..." Sanotaanko, että minä kunnioitan ja palvelen jumalatarta - tai ainakin teen parhaani. No, palvonkin! Kukapa ei sellaista kaunista olentoa palvoisi! :] Viettäisin tuhat vuotta suudellen hänen jalkojaan.

    Jokainen joogi kohtaa kehittyessään jumalattaren. Dattetreya Siva Baba puhuu tästä. http://www.youtube.com/watch?v=wzKtVzL8D4Y Olisihan tuo jumalatar-seminaari varmasti hieno kokemus. Harmi, kun protestanttiseen perinteeseen ei kuulu femiinisyys. Katolisuudessa on tietysti Neitsyt Maria, jota kunnioitetaan Jumalan äitinä. Olen aina pitänyt katolisuudesta enemmän kuin protestanttisista liikkeistä.

    Äänestä

  • UPDATE_8991018 kirjoitti:

    On ero palvelemisen ja palvomisen välillä. Palvonnasta tulee mieleen auktoriteetin kunnioitus. "Palvon häntä, koska hän on..." Sanotaanko, että minä kunnioitan ja palvelen jumalatarta - tai ainakin teen parhaani. No, palvonkin! Kukapa ei sellaista kaunista olentoa palvoisi! :] Viettäisin tuhat vuotta suudellen hänen jalkojaan.

    Jokainen joogi kohtaa kehittyessään jumalattaren. Dattetreya Siva Baba puhuu tästä. http://www.youtube.com/watch?v=wzKtVzL8D4Y Olisihan tuo jumalatar-seminaari varmasti hieno kokemus. Harmi, kun protestanttiseen perinteeseen ei kuulu femiinisyys. Katolisuudessa on tietysti Neitsyt Maria, jota kunnioitetaan Jumalan äitinä. Olen aina pitänyt katolisuudesta enemmän kuin protestanttisista liikkeistä.

    Kyllä minäkin mieluimmin palvelen kuin palvon. Kaikkia voi palvella mutta juuri sellaisia auktoriteetteja palvotaan - jos palvotaan. Minä en. Vahingossakaan. Olen kai vielä uhmaiässä tai sitten uudessa uhmaiässä. Katson vain itseni yhtä paljon auktoriteetiksi kuin muutkin. Kukaan ei ole toista isompi eikä parempi.

    Minustakin katolilaisuus on mielenkiintoisempaa kuin tämä kuiva protestanttisuus. Ehkä juuri sen vuoksi että siihen kuuluu myös feminiinisyys. Sen voi omaksua paremmin kuin patrialkaalisuuden.

    (Monta rasittavaa sanaa: mielenkiintoisempaa, protestanttisuus, katolilaisuus, feminiinisyys. Kuinka monta tuli kirjoitettua oikein?) :-)

    Äänestä

Olet selvästi valittu, mutta koulutuksen tarpeessa. Veikkaan että olet tyttö ja olet pihistänyt isoveljesi vaatteita, kravatin ja pipon, ja käytät niitä kuin omia vaatteitasi.

Luuletko että tosi Jumala hyväksyy syntisi?

Onneksi Jumala on armollinen ja tarjoaa pelastuksen enkeliensä kautta.
Kadu siis heti, luovuta vaatteet veljellesi ja kampaa hiuksesi.

Muuten et pelastu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmettelevä_Tyttö_96 kirjoitti:

Olen 96 tyttö ja yhtenä päivänä kun olin yksin kotona, päätin mennä koneelle ja löysin nettisivun jossa mm. kerrottiin jumalasta ja enkeleistä. Aloin sinä päivänä uskoa jeesukseen, koska vakuutuin sivuista.
Sitten surffailin netissä ja vähän ajan päästä turhauduin tietokonepeliin,ja katsoin ikkunasta ulos. Näin kauniin ns. ''läpinäkyvän'' enkelin. Siinä se leijui toiseen pihaan (siinä taloyhtiössä oli 3 pihaa). Katsoin Enkeliä ihmeissäni, minusta tuntui että hän ei nähnyt minua. Enkeli oli kaunis ja hänellä oli pitkät hiukset.
Miksi näin enkelin ? Minulta ei ole kuollut ketään läheistä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu