Suomalaisia pidetään yleisesti hyvinä työmiehinä. Itse olen asunut täällä ruotsissa yli 20 vuotta ja teen myyntityötä. Tienaan puoli miljoonaa kruunua vuodessa, ei ole koskaan ollut kansallisuuden tai nimen kanssa ongelmia, eikä kukaan ole haukkunut finnjäveliksi.
Ruotsalaiset pitävät tänä päivänä Suomalaisia itsensä veroisina. Suurempi ongelma on ne jostakin syystä katkeroituneet itsesäälissä rypevät Suomalaiset jotka valitettavasti ovat hyvin edustettuina tälläkin palstalla. Heidän mielestään valehtelet jos sanot että sinua eivät Ruotsalaiset potki päähän. Mutta älä heistä välitä. Heidän asenteensa olisi luultavasti suunnilleen sama asuivat missä tahansa.
Tulin tänne ruotsiin nöyrin mielin ja olin alussa valmis tekemään mitä tahansa työtä kunnes opin kielen kunnolla ja sen jälkeen oli yritteliäällä ihmisellä kaiket mahdollisuudet.
Ehkä jos joskus päätän muuttaa takaisin Suomeen, tai jonnekin muualle niin kielien osaamisesta ja elämänkokemuksesta on kaikkialla hyötyä.
Terveisiä täältä ruotsin maalta!
Ruotsalaiset pitävät tänä päivänä Suomalaisia itsensä veroisina. Suurempi ongelma on ne jostakin syystä katkeroituneet itsesäälissä rypevät Suomalaiset jotka valitettavasti ovat hyvin edustettuina tälläkin palstalla. Heidän mielestään valehtelet jos sanot että sinua eivät Ruotsalaiset potki päähän. Mutta älä heistä välitä. Heidän asenteensa olisi luultavasti suunnilleen sama asuivat missä tahansa.
Tulin tänne ruotsiin nöyrin mielin ja olin alussa valmis tekemään mitä tahansa työtä kunnes opin kielen kunnolla ja sen jälkeen oli yritteliäällä ihmisellä kaiket mahdollisuudet.
Ehkä jos joskus päätän muuttaa takaisin Suomeen, tai jonnekin muualle niin kielien osaamisesta ja elämänkokemuksesta on kaikkialla hyötyä.
Terveisiä täältä ruotsin maalta!
Vastaukset 40
Vanhimmat
ei oikeastaan ole edes puheoikeutta tällaisiin asioihin. Minun lapseni ovat asuneet siellä jo kaksinkertaisen ajan joten pidä suusi kiinni!
Kuinka kauan sinä olet asunut Ruotsissa?
Oletko kenties asunut kauankin ruotsissa?
Ne, joilla on huono itsetunto eivät uskalla puhua suomea. Eivät uskalla olla suomalaisia. Omaa itseään menettää vain huonon itsetunnon omaavat, ne jotka häpeävät juuriaan. Minä olen juuristani ylpeä suomalainen, itsetunto kohdallaan.
Ruotsi on ollut minulle hyvä maa!
Kyllähän kaikki sen tietää että ruotsissa pitää osata ruotsia jos siellä aikoo elää. Myös se tiedetään että ruotsissa asuu ihmisiä kuten muissakin maissa. Mikä tarkoitus siis kirjoituksella on? Aloituksen kirjoittaja voisi tehdä jatkotutkimuksen siitä miten ruotsalaisten naapurien suhtautuminen muuttuu kun hän alkaa vaatimaan heiltä suomenkieltä? Miten lähikaupan kassa suhtautuu kun vaadit siellä suomenkielistä palvelua?
Enempi olen suomalainen kuin sinä idän esi-isäsi käkkäräpään tuoma hulluusbasilli sinne savolaisen navetan lantalaan.
Kerroit miten asiat siellä on ja minä kerroin että asiat on siellä kuten pitääkin. Pyysin sinua koittaan että alat käyttäytyyn kuten suomenruotsalaiset suomessa. Miksi hermostuit ehdotuksesta?
mistä nuo ennakkoluulot ruotsalaisia kohtaan oikein tulevat. Ihmiset jotka eivät ole asuneet koskaan Ruotsissa ovat tietävinään että kaikki ruotsalaiset ovat paskaporukkaa, homoja jne, jne
Ei täällä niin suuria ennakkoluuloja ruotsalaisia kohtaan ole. Turhan usein sekoittuvat asiat kun puhutaan suomenruotsalaisista ja oikeista ruotsalaisista. Suomessa tilanne vain on niin tulehtunut älyttömästä kielipolitiikasta johtuen, että siinä saavat välillä silmilleen viattomatkin.
"Ei täällä niin suuria ennakkoluuloja ruotsalaisia kohtaan ole. "
Ei varmasti yleensä. Erikseen ovat sitten nämä hörhöt, jotka kirjoittelevat palstalle kuinka ruotsia, ruotsalaisia ja Ruotsia on syytä vihata ja inhota niiden likaisuuden ja inhottavuuden tähden ja kuinka Ruotsi ja ruotsalaiset ovat aina kieroilemassa.
"Ei varmasti yleensä. Erikseen ovat sitten nämä hörhöt, jotka kirjoittelevat palstalle kuinka ruotsia, ruotsalaisia ja Ruotsia on syytä vihata ja inhota niiden likaisuuden ja inhottavuuden tähden ja kuinka Ruotsi ja ruotsalaiset ovat aina kieroilemassa."
Se oli taas sitä lapiointia. Oikeista ruotsalaisistakin homovitsejä varsin herkästi väännetään, mutta varsin hyväntahtoisesti. Rantaruotsalaiset ovatkin sitten toinen juttu. Syyttävä sormi tosin on osoitettava RKP:n ja vastaavien tahojen suuntaan. Tietenkään ei pidä unohtaa "Quislingejä", kuten lapio.
suomea täytyy osata kaikki muu on pelleilyä. Maassa maan kieltä niin onhan elämä tosi paljon sujuvampaa.
Maakuoppa on loisto esimerkki suomenruotsalaisesta suomenkielisten vihaajasta joka nauttii levitellä linkkejä tänne siitä kuinka jotkut töpeksii. Harmi vaan ettei hän ikään muista jälkikäteen kertoa jos tapahtuman takana onkin ollut pakolainen, romani, onnettomuus tms.
Kuules Tapio, mitä veikkaat kuinka paljon Ruotsin vastaisuus laskee jos/kun pakollinen ruotsinkielen opiskelu poistuu?
"Se oli taas sitä lapiointia."
Olen jo oppinut, että lapioinniksi sanotaan sitä kun muistuttaa, mikä internetin ruotsinvastustajien pohjimmainen sanoma on. Runomuodossa suunnilleen näin 'suomipoika maailman huippu, hurriretku liukas luikku' ja suorasanaisemmin 'Ruotsi on meille aina ja iankaikkisesti vain vanha vainooja, kavala kauhea ja julma hirmuinen'.
"Rantaruotsalaiset ovatkin sitten toinen juttu"
Ai, niitäkö ainakin on syytä vihata ja inhota?
"Tai kuinka suomalaisia tulee vihata ja alistaa"
No, tuollaista viestiä ei olekaan vielä palstalla sattunut silmiini. Paitsi tämä runkkari tietysti niin nyt kirjoitti.
"Ai, niitäkö ainakin on syytä vihata ja inhota?"
Mitä sekoilet?
Kirjoittanut: t.a.p. / Tänään / klo 19:48:
"Oikeista ruotsalaisistakin homovitsejä varsin herkästi väännetään, mutta varsin hyväntahtoisesti. Rantaruotsalaiset ovatkin sitten toinen juttu."
Rantaruotsalaisista väännetään pahantahtoisesti?
Eikö mamma ja pappa ole opettanut ettei toisia saa nimitellä? Vai onko Runk-KARI:ssa jotain sellaista joka saa sinut kuumenemaan niin että alat nimitteleen? Vai etkö ymmärrä että runkkari on eri kuin Runk-KARI?
Tiedät itsekkin että ystäväsi maakuoppa kylvää täällä kuvaa että suomalaiset ovat juoppoja ja väkivaltaisia. Itse puolestaan puolustelet sitä että suomenkieliset alistetaan pakolliselle ja tarpeettomalle ruotsinkielen opiskelulle. Siis mikä jäi epäselväksi lauseesta "Tai kuinka suomalaisia tulee vihata ja alistaa"?
siis runkkarikaan ei ole tavannut kirjoituksia, joiden mukaan 'suomalaisia tulee vihata ja alistaa'? Kyseessä olikin vain tavallinen netti fenno fakta, joilla tunnetusti ei ole tekemistä todellisuuden kanssa.
Runkkarin mamma olisi voinut opastaa runkkaria vaikka sitten mieluummin pitämään viattoman kainon harrastuksensa myös ainoana ja välttämään valehtelua.
Homovitsit ovat vitsejä. Kirjoitin epätarkasti, mutta tuskin tarkoitustani kovin vaikea oli arvata. Rantaruotsalaiset ovat toinen juttu eli heistä ei pelkästään vitsejä väännetä.
Jälleen kerran yrität luikerrella kysymyksen alta pois. Alan pikkuhiljaa ymmärtämään miksi pidät henkilöllisyytesi salassa koska keräät päivittäin uusia vihamiehiä. Saavutus sekin:( *Tähän väliin heität tyypillisen kommentin että miksen minä kerro henkilöllisyyttäni*
Et kommentoinut maakuopan levittämää suomalaisuuden vastaisuutta?
Et kommentoinut puolustamaasi pakollista ruotsinkielen opiskelua jonka suomalaiset kokevat tarpeettomaksi?
En tiedä puhutko omasta vai isäsi runkkaus harrastuksista mutta suosittelen perehtymään mitä Runk-KARI voi tarkoittaa.
vieläkin hymyilyttää, entä sinua
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8336256
Miksi et sitten kerro henkilöllisyyttäsi?
Miksi kiemurtelet kysymyksen alta pois? Miksi et kertonut missä on kirjoitettu väittämäsi mukaisesti 'suomalaisia tulee vihata ja alistaa'. Syy on tietysti se, ettet tiedä, vaan keksit koko jutun.
Jos mammas ei kertonut mitä runkkari tarkoittaa niin olisit kai voinut kysyä papalta?
Jos sinua vaivaa olla runkkari niin voit kai vaihtaa taas nikkiä, runkkari.
Kyllähän kaikki sen tietää että ruotsissa pitää osata ruotsia jos siellä aikoo elää. Myös se tiedetään että ruotsissa asuu ihmisiä kuten muissakin maissa. Mikä tarkoitus siis kirjoituksella on? Aloituksen kirjoittaja voisi tehdä jatkotutkimuksen siitä miten ruotsalaisten naapurien suhtautuminen muuttuu kun hän alkaa vaatimaan heiltä suomenkieltä? Miten lähikaupan kassa suhtautuu kun vaadit siellä suomenkielistä palvelua?
"Mikä on jutun pointti?"
Arvelen, että pointti oli kertoa erilaisesta kokemuksesta kuin ne palstalle kirjoittelijat, joiden mielestä ruotsalaiset potkivat suomalaisia päähän.
Asia kuitenkin on niin, että hyvin monet ruotsalaiset suhtautuvat suomalaisiin ylemmyydentuntoisesti, samoin monet suomalaiset suhtautuvat ruotsalaisiin alemmuudentuntoisesti.
Ruotsalaisten ylemmyydentuntoisuus on sitä samaa alkuperää jota myös ruotsinkieliset suomessa tuntevat aitosuomalaisuutta kohtaan. Kaikella on historiallinen perusta, niin on myös tällä ilmiöllä.
Ihmiset luokittelevat vaistomaisesti kaikkea kohtaamaansa, muuten ei voida yksilöidä mitään eikä ketään.
"Ruotsalaisten ylemmyydentuntoisuus on sitä samaa alkuperää "
Entäpä, jos se onkin sitä samaa alkuperää, joka pistää jotkut suomalaiset suhtautumaan ylemmyydentuntoisesti ruotsalaisiin? Tai venäläisiin? Tai vaikkapa kurdeihin?
RUOTSALAISET ON HOMOJA....NEEGERIT NUSSII RUOTSIN NAISET HAH HAH HAH HAH NEEGERI.
"Ruotsalaiset pitävät tänä päivänä Suomalaisia itsensä veroisina. "
Vaikka pakkoruotsilla ja ruotsalaisilla ei varsinaisesti ole keskenään mitään tekemistä, ei pakkoruotsille tuonkaan edellä olevan kommentin perusteella ole enää perusteita eli suomenkielisillä ei pitäisi olla mitään yleistä kaikenkattavaa velvoitetta ja pakkoa opiskella ruotsia.
Opiskelkoon vain ken niin haluaa.
onko tämän tekstin laatija ihan selväjärkinen?
Tässä pieni tekstinäyte:
"En megasvenne är alltid en rasist utan samvete"
"Det är vad finlandssvennarna tror att dom är, som skapar hatet mot dom"
"Alla finlandssvennar tror att dom är superfinländare utan någon som helst grund för det"
"Det vore finska svennehatare som vinner ishockeymatcherna mot Sverige"
"De svenska broderraserna konkurrerar inte med varandra, ty de sammarbetar i kampen mot andra folkslag, kulturer och religioner"
"Ondskan har många ansikten, ett av dom är svenskt"
"Varför ljuger svennen för finnarna när halvsanningen duger lika bra?"
"Varför har svennarna så få vänner? Kan det vara för att de endast vill ha undersåtar?"
"Kan man beskriva svennarna som civiliserade barbarer eller civiliserade rasister?"
"Det finns ekonomiska flyktingar och det finns svenska ekonomiska barbarer"
"I det finska folkets blinda rike är den enögde svensken kung"
"Idag tror den enögde svensken att GUD inte är lika smart som han"
ne on vain vanhuksen mielikuvituksen
tuotteita. Se on nuorena poikana kokeillut
siipiään Ruotsissa ja epäonnistunut täysin.
Saanut lisäksi, varmaan kielitaidottomana,
pakit joltain ruotsittarelta
ja purkaa nyt katkeruuttaan täällä.
ps. eikös Ruotsissa selviä melkein joka
asiassa suomenkielellä, koska joka työpaikassa
on suomalaisia töissä?
Onko siellä vielä paljon niitä "fenno-reppanoita",
jotka istuvat kotona marisemassa, perjantaipullonsa
kanssa ja odottamassa, että ruotsalaiset naapurit
opettelevat suomea ja tulevat hakemaan heitä
ihmistenilmoille? 60-80-luvuilla siellä oli sellaisiakin,
tosin normaalit suomalaiset pärjäsivät ihan hyvin,
kuten aiemmin kerroit. Ruotsalaiset arvostivat jo silloin
suomalaisia, niin työkavereina kuin ystävinäkin.
että suomalaisten lapsista Ruotsissa tulee täysverisiä ruotsalaisia, joista useat melkein häpeävät vanhempiensa alkuperää.
Eikö tämä osoita että ulkomaalaisia ei koskaan täysin hyväksytä missään maassa kuin vasta parin sukupolven jälkeen.
Suomen "herra kansa" on taas aivan eri juttu.
Tekstisi paljastaa koko asian.
Ilmoitat tulleesi "nöyrin mielin" Ruotsiin. Siitä juuri on kysymys toope!
Ruotsalaiset hyväksyvät "nöyrän" suomalaisen, joka tekee ne paskahommat nurisematta liikaa kielellisistä ja muista oikeuksistaan.
Sinunlaisiasi mustat aktivistit jenkeissä kutsuu " Setä Tuomoksi" eli kaikkeen tyytyväksi isäntiensä hännystelijäksi.
Parempi, että pysyt siellä kyykyssä. Suomessa on jo ihan eri meininki.
"Parempi, että pysyt siellä kyykyssä. "
No, itselle tuli mieleen, että aika moni kyyristelisi ihan mielellään myyntihommissa puolen miljoonan kruunun vuosiliksalla.
"Ruotsalaiset hyväksyvät "nöyrän" suomalaisen, joka tekee ne paskahommat nurisematta liikaa kielellisistä ja muista oikeuksistaan."
Kielellisistä oikeuksistaan huolehtiminen ja niiden puolustaminen onkin netti fennojen suuressa suosiossa.
Suomalainen Mies
Mies.Suomalainen
Ihka Suomalainen
Suomalainen Rantaleijona
Aito Suomalainen
Supersuomalainen
Suomalainen Uros
nyt tapio uutuutena:
Suomalainen ruotsissa
Multinikkaileva netti fenno uskoo, ettei palstalle kirjoita muut kuin minä ja hän. Niin tärkeänä hän pitää palstaa. Tai sitten hän uskottelee niin muille.
Tuon nyt tunnisti sokeakin kepillään
"Luovuutta"
Ei luulottelusi ole luovuutta, vaan hörhöyttä, Heikki.
Pankaa merkille, kuinka tämä kaikkea suomalaisuutta syvästi halveksiva pakkoa sekä lasten oikeuksia polkeva umpiluihu ruotsinkielinen on halunnut korostaa alusta pitäen "aitoa" suomalaisuuttaan. Ikään kuin me suomenkieliset olisimme oikein joukolla taistelemassa omaa etuamme vastaan saadaksemme Suomeen lisää "vahvaa ruotsalaisuutta" ja jokaisen ruotsinkielisen suuhun ainakin kaksi hopealusikkaa. Nimimerkit ovat tarkkaan harkittuja:
Suomalainen Mies
Mies.Suomalainen
Ihka Suomalainen
Suomalainen Rantaleijona
Aito Suomalainen
Supersuomalainen
Suomalainen Uros
nyt tapio uutuutena:
Suomalainen ruotsissa
kun nettifenno ei enää muuta keksi...
Kivaa porukkaa
http://www.youtube.com/watch?v=4HMesbDsaLY