tervehdys en oo myynyt ikinä kirppareilla mitään ja nyt tyhjennän kuolinpasää..saiskos vinkkejä mihin hintaa kodin perus kamaa kannattaa myydä että ei jää nurkkiin pyöriin. esim kirjat, matot, astiat jne.. myynti paikkana joko kemi tai tornio. kiitokset asiallisista vastauksista
millä hinnalla myydä
omainen
3242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hei
Katso astiat ensin läpi, ennen kirpparille vientiä.
Esim. Arabia, Riihimäen lasi ja muut, joita isovanhemmat pitivät arkiastioinaan, ovat nykyisin haluttuja ja niiden arvo on huomattava.
Esimerkkejä asitioista sekä koriste-esineistä ja niiden hintaluokasta löytyy mm. täältä: www.laatutavara.com
Kirjoista kannattaa tarkistaa, onko kyse ensipainoksesta. Niillä on enemmän kysyntään ja ne voi hinnoitella paremmin.
Käy kiertelemässä muutama lähiseutusi kirppis sekä mahdolliset antiikkiliikkeet ja katso hintapyyntejä. Mitä ehjempi tavara, sen parempi.
ota heti useampi pöytä, 4-6 ja tingi hintaa puoleen.
kahdestakin syystä, hoidat samalla vaivalla ne kuin yhdenkin ja voit vaihdella tavaroita eri pöytiin kerran pari viikossa, luulevat että kauppa käy ku tavara poistuu,
niin ostavat sitten paremmin.
yhdellä pöydällä voi olla aina -50 % ale, toisessa "hintoja alennettu".
eikä mihinkään pöytään kannata laitaa liikaa, eikä liian järjestykseenkään.
Lisäksi, kannataa ainakin 3-5 tavaraa laitaa varmasti oikeaan tai halpaan hintaa.
myytiin omien ja puolison vanhempien tavaroita kun pienempään muuttivat,
kirppiksen pitäjä sanoi että meille tuli melkein päivässä enemmän kuin kenellekään viikossa. Eikä ollut mitään arvokasta, vain 1-15 €.
Arvotavarat kaupattiin kodissa, tuli Porvoosta saakka kolme ostajaa,
niin 350 km päästä.
tavaroita myyntiin, lisää myyntiä kun on monenlaista tavaraa. Jos esim. on tuttujen lapsilta jääneitä leluja tms. kannattaa myös myydä.