Miten homma toimii, kun suoritetaan pimeänajo jo 1-vaiheessa? Olin käsittänyt, että ajelen vain pimeällä ja opettaja merkkaa suoritetuksi, mutta nyt kuulinkin, että se pitää suorittaa jonkun "oikean" tarkastajan läsnäollessa. Ja maaliskuuhan taitaa olla jo näitä viimisä mahdollisuuksia suorittaa koko homma, joten tuleeko nyt kiire varata joku inssimies valvomaan?
Opetuslupa: Pimeänajo
-OO-
85633
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ollaan kanssa juuri tossa vaiheessa. Kuulin, että ennen piti saada semmonen leima papereihin, mutta nykyään riittää, että vaan merkkaa ite. Tosin en ole varma. Tarkentakoot se, jolla on parempaa tietoa.
Pimeän ajo-opetukseen on olemassa oma moniste ja ohjeet. Pimeänä vuodenaikana se voidaan tehdä 1-vaiheessa. Tähän tarvitaan kaksi autoa, joten kahden opetuslaisen yhteistyössä onnistuu hyvin. Maaliskuu saattoi olla vielä pimeänajo-aikaa. Jos jää suorittamatta, on syytä mennä välivaiheen aikana autokoulun kurssille ennen 2-vaihetta, ettei käy köpelösti (2-vaihe kesällä ja pimeäajo puuttuu kokonaan ja aika loppuu). Ei kannata väheksyä autokoulun kurssiakaan.
Itseasiassa löysinkin jonkinlaisia ohjeita ko. ajoon (www.sompsa.fi/pimee). Ilmeisesti siis mitään virallista tahoa ei tarvita paikalle?
Loka-Maaliskuu aikana voi opettaa itse mikäli on opetuslupa. Eikä tarvitse mitään ilmoitusta kellekkään. Syyskuussa ja maaliskuussa vaatii luvan Ajotutkinnon vastaanottajalta eli katsastuskonttorilta. Kesäkautena onnistuu vain autokoulussa jossa on siihen tehty simulaattori. Lisäksi on huomioitava että mikäli pimeäajoa ei ole suoritettu 1 vaiheessa pitää asia hoitaa autokoulussa
tarvita virallista tahoa paikan päälle. Ennen piti ilmoittaa missä ja milloin aikoo opetuksen järjestää, jolloin saattoivat tulla paikalle. Muttei enää.
yhdessä pojan kanssa huittisissa aikuiskoulutuskeskuksen radalla yhden illan kurssilla. Kai niitä muuallakin päin järjestetään. Saatiin sekä liukkaan kelin että pimeän ajon opetus ja painettiin radalla niin maan perusteellisesti urku auki, liinat kiinni, liinat auki, väistö, liinat kiinni tekniikalla ,että pelkäsin vanhan sitikan hajoovan... opettaja oli mielestäni ajan tasalla ja kertoi riskeistä asiallisen värikkäästi... leimat tuli lopuksi paperiin.
Sehän se tässä rahastuksessa vielä puuttuisikin, että pitäisi olla joku "virallinen" taho tarkistamassa valojen räpsyttelyä!
Pitkät pois, kun kohdataan tai ajetaan toisen perässä. Ja ohittaessa voi luonnollisesti pitkät sytyttää, kun ei enää toisen perässä aja. Tätä tietoa vartenko pitäisi olla joku virkamies paikalla?!
Muutenkin ihan älytön tuo pimeänajo opetuslupalaisille. He kuitenkin ajavat niin paljon vaihtelevissa olosuhteissa, että melko varmasti tulee siinä ajon aikana opeteltua/harjoiteltua pitkien käyttö.
"3456tgyu"
Juuri sinunlaisten mielipiteitten vuoksi suomessa on moni asia tehty pakolliseksi.
Jos ihmiset oikeasti osaisivat käyttää valoja oikein, ei pimeänajon opetusta tarvittataisikaan. Kuitenkin kun lähden liikenteeseen, niin alle 15 minuutin koen opettelun tarpeellisuuden.
Päivällä ajellaan sumuvalot päällä, sateessa ei tajuta laittaa takasumuvaloa päälle, pitkiä ei osata käyttää oikein.
Tuntuu hullulta, että moottoritiellä joku ohittaa pimeässä ja jatkaa matkaansa lähivaloilla.
Ym.