Mikä ihme siinä on. Ylellä tuntuu olevan koko ajan ongelmia lähetyksissään, mutta muut kanavat kyllä toimii.
Mistä me sitä tv-lupamaksua maksetaan? Mediamaksua ei täältä enää heru, se on varma. En edes asennoidu katsomaan enää ylen sarjoja tai elokuvia, kun joka kerta saa pettyä tekstityksen puuttumiseen. Ei asiakas sulattaisi sitäkään, jos leffateatterin näytännöstä puuttuisi tekstititys.
Mistä me sitä tv-lupamaksua maksetaan? Mediamaksua ei täältä enää heru, se on varma. En edes asennoidu katsomaan enää ylen sarjoja tai elokuvia, kun joka kerta saa pettyä tekstityksen puuttumiseen. Ei asiakas sulattaisi sitäkään, jos leffateatterin näytännöstä puuttuisi tekstititys.
Vastaukset 5
Vanhimmat
. ja hitto nukkuuko siellä sadan tv-ruudun ääressä- valvomossa tyypit, kun filmiä ei heti tauoteta, kun tekstitys puuttuu... vai eikö sen niin väliä,,korjataan samalla, menkööt filmi sen aikaa ilman puheita..kaikkihan suomessa osaa nopeeta leffa-enkkua ja ettei vaan aikataulut kärsi..... juuupa.
Eli, herätys siellä. Eikä ihan yhtä ja kahta kertaa,kun jokin aika sitten tullut sarja tuleekin hups uudelleen, vaikkei ole mitään uusintakamaa. Ei taida olla lappuja päällä, missä lukee viimeisin esityskerta. Tuntuu nimittäin kyllä siltä, että katsojia pahasti "ylen"katsotaan...eikä sen väliä pienistä mokista. Ei tee hyvää..ei > ylelle.
Vaikka tämä digi tekstitys on toimiessaan oikeen kiva, niin muut "tallit" ei sitä käytä, kun se routii liikaa. Ja sitten nää boxit, jotka on standardia 1 ja 2, tehty toimimaan "kaikissa" euromaissa, paitsi suomessa. Lisäksi, JOS signaali on huono kotona ei takstiä tule ruutuun, kun boxi ei osaa koota sitä vaikka kuvan palikat saisikin arvottua ruudulle.
Vika on ainakin löytynyt myös Soneran verkossa. Vaikka sinne on ilmoitettu niin väittävät vaan että omassa boksissa on vika ja että uuden pitäisi hankkia kunnes sanon merkin ja vuosimallin. "Yleensä vika on asiakkaalla eikä meillä" minulle kerrottiin.
Laitoin palautetta YLEEN!!
Tikitaalisuus tuo uudet pulmat siknaaliin ja jos kysyt asiaa välitys firma TIKITALTA, niin kaikki on kunnossa ja vika on aina boksissa/anteenissa/kaapelissa tai sitten siknaali on rikki lähtiessään. Ei mitään vastuuta tuolla pjalla tunnu olevan.
Voisvat JULKASTA listat kaikista bokseista mitkä on 100% toimivai!!! Se Cable sertifiointi on pelkkää potaskaa, kun nekin pätkii ja sekoilee. HD sittiä en viitti ees hommaa, kun varvaa samoja vikoja on.