Miksi vajakki hihhuloituu?
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Käytät tosi kaunista kieltä puhuessasi kanssaihmisistäsi.
voisit hieman muistuttaa kielenkäytöstä, jooko?
"Ihmeelliset ateistit. Kirjoittanut: hobo7 / Tänään / klo 20:46 On outoa huomata että ateistit "suvaitsevaisuuden" nimissä nuolevat liberaali vasemmiston persettä, jotka selkeästi ovat ihmisvihaajia, terroristeja, iljettäviä homoja eli lasten vihaajia ynnä kaiken mädän edustajia. Olenko väärässä?"
- Jatketaan sitten keskustelua.
Anonyymi palsta. Ja toisekseen minä en ole minkään "aatteen" kannattaja. Uskossa olemiseen ei tarvita mitään aatteita.
Oliko hobo7 kirjoittanut kirjautumatta sisään muka? Yritys hyvä kymmenen, mutta ei silti tee Nassen aloitusta kovin mairittelevaksi.
kuulostaako paremmalta?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8344931
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8344931
Uskonto on aate. Nasse voi tänne kirjoittaa vaikka kuinka paljon vastaavanlaisia aloituksia ja silti ne jäävät teidän törkyjänne lievemmiksi.
ei pidä paikaanssa.
Jos otamme viimeaikaiset törähtelyt kaikki esille, niin ateistit saavat hävetä kunnolla muutamien nimimerkkien vuoksi. Esim. Puusilma uhkasi kuolemalla kaikkia uskovia kohtaan. Onneksi älysi itse poistaa viestinsä. Kössön humaanisuus on myös punnittu
samoin Retron etc. pelkkä jumalatonta pilkkaa tulee heti, kun mieli ahdistuu.
mikäs minun humaanisuudessani on vikana? Sekö kun puolustan ihmisten oikeuksia. Eikö sovi uskikselle, että kaikilla on tasavertaiset ihmisoikeudet? Ei varmaan, koska teillä pitää aina olla potkittavia. Ja tänä päivänä te käytte hirveää vihakampanjaa niin ateisteja kuin homoseksuaalejakin kohtaan.
What would Jesus do?
http://uskotoivorakkaus.fi/galleria/what-would-jesus-do
me olemme ihmisiä ja jokainen meistä on vajakki, sinäkin Nasse kuulut ihan samaan possukerhoon kuin kaikki ihmiset. Meille on ainoastaan annettu ilmoitus siitä että syntimme on anteeksi annettu. Tuo uutinen on aivan suuremmoista, mikä on välitetty Raamatun kautta maapallolla eläville ihmisille. Jeesus oli sanoman lähettiläs ja joka turvautuu Jeesuksekseen, on pelastettu. Kyse ei ole hihhuloitumisesta, vaan uskosta Sanaan. Sanaan pitää uskoa vaikka oma järki vaatisi muuta, sillä uskomme että Raamatun tekstit ovat paitsi vaativia ymmärryksellemme, myös totta.
On toivo kuin hyvä henki, se virtaa vaan,
se airottoman veneen saa liikkumaan. ( Dingo )
niin ei tarvitse anteeksi anella. Mutta jos kuitenkin syntiä teet, pyydä anteeksi niiltä joille sitä olet tehnyt. Kummallista porukkaa nuo uskovat, ei rehellisyyttä, ei selkärankaa.
Raamatun tekstit on tosiaan vaativia ymmärrykselle.. Vajakiksi en ketään haluaisi sanoa (vaikka osalla onkin hyvin rajoittunut käsityskyky) mutta hihhuloituminen tulee mielestäni SOKEUDESTA. TIETÄMÄTTÖMYYDESTÄ. AIVOPESUSTA. TAIKAUSKOSTA. AJATTELEMATTOMUUDESTA. DOGMEISTA. TIETYNLAISESTA MIELEN HÄIRIÖSTÄ.
Koska emme tunne fysiikan lakeja, kuin omassa mittakavassamme, miten voisimme tuntea muutakaan universumissa. Rajoittunut ihminen peilaa ainoastaan "tieteellisiin"
todistuksiin, mitkä kulkevat varmaankin kymmeniä vuosia, ellei satoja, perässä. Skeptinen ei usko edes niihin, eli on oikein kunnolla peräpään pitäjänä ja aina oikeassa. Raamatussa on asioita, joita ei voi määritellä fysiikan lakiemme mukaan
Mielestäni ateismi ja vapaa-ajattelu on saanut näiden asioiden lisäksi vahvuutensa ja omat lähtökohtansa uskonnoista ja suurempien kokonaisuuksien ja henkisyyden täydellisestä ymmärtämättömyydestä. Tästä on tullut joku muoti-ilmiö.
Nuo uskon tarinat kuuluvat lapsille, miksi aikuinen ihminen eläää keskellä satua? -todellisuuden pelko?
Todellisuuden pelko eli henkisyyden pelko on ateismia. Elämän merkityksen pelko
liittyy käsitykseen ,että ihmisen elämällä ei ole mitään tarkoitusta, ei myöskään syntymällä, tai kuolemalla. Jos ei ole lähtökohtaista alkumoraalia, Ihminen voi vaikka ampua muita.
Käsittämätön elämän pelko ja harha kuvastuu kirjoituksistasi.
Kaada ämpärillinen kylmää vettä päällesi, ehkä se tokkkura sillä tokenee.
tätä palstaa ei olisi olemassa ilman pelkoa. Ateismi on ihmisen egon muokkaama maallinen harha, minkä pelkokerroin on jossakin 80 - 90% välillä. Kukaan ateisti ei kuolinvuoteella käänny Darwinin puoleen.
joten jokin kalvaa sisälläsi.
Juuri niin, en usko kenenkään ateistin kääntyvän Darwinin puoleen kuolinvuoteellaan, miksi kääntyisi? -en tiedä ainotakaan syytä.
Puhut taas pelosta, miksi? -jäytääkö se noin paljon?
Vapaa ajattelijat ovat julkisesti ilmoittaneet pelostaan mainostaen bussimainoksissa.
Joka pikkuisenkaan on edes puistopsykologi, niin ymmärtää ettei mainostamaansa asiaa voi olla ajattelematta. Tottakai siihen liittyy myös erottelemista vajakkeihin ja täyspäisiin ateisteihin, mutta myös suunnatonta pelkoa.
"Jos ei ole lähtökohtaista alkumoraalia, Ihminen voi vaikka ampua muita."
Tai sitten voi päätyä sellaiseen moraaliin kuin mitä tällä hetkellä muilla kuin sinun merkkisen uskon kannatajilla on. Eikö koskaan ketään kristittyä ihmetytä mistä muiden samassa yhteiskunnassa elävien moraali tulee? Jos se ei kerran tule jumalalta (tai vishnulta) niin keneltä?
Aivan oikein. Se tulee ihmiseltä ja ihmisten sosiaalisten suhteiden kokemisesta.
Kulttuurimoraali on tietysti se ensimmäinen m-opus, minkä imemme lapsena vanhemmiltamme ja ympäristöstämme. Miltei jokaisessa valtiossa maapallolla asuu kuitenkin Jumala, mutta on myös valtioita, joissa lapsi ei saa kuin ihmisen turvaa elämänsä ajaksi. Siksi nuo valtiot ovat haavoittuvia ja ylpeitä.
Maapallo on monikulttuurinen, koska elämä täällä on vielä nuorta. Maapallon ihmiset eivät käsitä Jumalan rakkautta, elämän antajaa. Ei ole syntynyt yhtenäistä käsitystä Jumalasta, koska tiedonsiirto on hidasta. Ihmiskunnnassa velloo kokoajan sotaisuus eli sokeus, kuka on se oikea jumala. Kansat ovat ylpistyneet riitteihinsä ja jumaliinsa, vailla Rakkauden pohjaa. Kuitenkin on vain yksi Jumala, ja ilmoitus on annettu ristillä
"Ei ole syntynyt yhtenäistä käsitystä Jumalasta, koska tiedonsiirto on hidasta."
Eikö kaikki ihmiset olekaan samaa alkuperää, missä vaiheessa joiltakin on oikea jumala hukkunut?
Vapaat ajattelijat mainostivat kampanjassaan vapautta, jota hihhulit eivät tunne eivätkä suvaitse, koska moinen tasa-arvoisia ihmisoikeuksia korostava vapaus on tietenkin kammottavaa syntiä. Homot hirteen ja akat turpa kiinni. Kauniita ajatuksia joita toisetkin hartaat uskovat eli talebanit haluavat maailmalle ihmiskunnan iloksi ja syntisten pelastukseksi levittää. Mutta eipä kiinnosta.
Hihhulit haluavat pakottaa koko ihmiskunnan takaisin pimeälle keskiajalle, kerettiläisten polttorovioiden ja noitarovioiden loisteeseen, mutta tervejärkiset ihmiset tajuavat toki ettei moista ihmiskunnan pimeintä aikaa kanna tavoitella.
Näkymättömien mielikuvitusystävien kuvitteelliset määräykset, joiden perusteella saa rajattomasti vihata ja halveksia ja loukata ja sortaa muita ihmisiä on tietysti mahdollisimman huono peruste minkäänlaiselle rakentavalle maailmankuvalle tai hyvälle moraalille. Minkä nämä teistiset uskonveljet eli krisselit ja talebanit meille päivittäin todistavat ja aina täsmälleen samalla perusteellakin, eli sillä iänikuisella näkymättömien mielikuvitusystäviensä syntimääräyksellä.
Ihmiskunnan suurin ongelma ovatkin juuri nämä taikauskoiset idiootit, jotka katsovat jumalalliseksi oikeudekseen määrätä, mitä muut eivät saa tehdä koska se teko on heidän näkymättömien mielikuvitusystäviensä mielestä kuolemansynti.
"Todellisuuden pelko eli henkisyyden pelko on ateismia."
- Ei vaan ateismi on jumaliin uskomattomuutta.
"Elämän merkityksen pelko liittyy käsitykseen ,että ihmisen elämällä ei ole mitään tarkoitusta, ei myöskään syntymällä, tai kuolemalla."
- Tuossa yritit sanoa jotain fiksua, mutta epäonnistuit pahasti.
"Jos ei ole lähtökohtaista alkumoraalia, Ihminen voi vaikka ampua muita."
- Kysäses tuota joltain kenttäpapilta.
on ihan tavallinen ihminen, keskimäärin hieman uskovaista älykkäämpi. Ei muuta.
"- Kysäses tuota joltain kenttäpapilta."
Illan naurut tuli tässä. Nyt voikin sitten panna simmut kiinni.
Miten mahtaa olla hobon laita? Kai se on unirättinsä kanssa kuorsailemassa kirkkoviinikännejään pois. Naitinait.
hihu ei ole vielä edes yrittänyt vastata varsinaiseen kysymykseen. Liian hankalaa?
..aivoille. Normaali järjen käyttö väistyy, joukkohurmos sumentaa kaikki aistit.
Täysin hurahtanut ihminen on kun humalainen ihminen...ei mitään tolkkua.
Kaikki sen tietävät, että kännissä ollaan kaikkien kavereita ja mikään ei ole mukavampaa, kun ei huolet paina ja velat muuttuvat saataviksi....
Uskoon alistunut ihminen tarvitsee apua, ihan siinä kun alkoholisti ja narkkari!!
Kahvia pitää saada, kyllä näin on näppylät...hähähäää...
Päivän aforismi:
On se jännä miten uskonto hämärtää arvostelukyvyn. Ei nuo uskovaisetkaan varmaan ateisteina jumalaa palvoisi.
Tätä sopii miettiä.... mutta ei liikaa ettei aivot nyrjähdä. :D
syvällä on lapsuuden haavat ja arvet: autoritäärinen kasvatus, suoranainen pahoinpitely, riittämättömyyden tunteet, jne.
Jeesus-laastari paikkaa paljon ja paljon sitä meneekin.
kun kukaan muu kuin vajakki ei siihen kykene :)