nuoria työttömiä

http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Suomi ei ole varautunut opiskelijatyöttömyyden kustannuksiin/1135248060808

"työministeriön pääekonomisti Pekka Tiaisen mukaan työttömien nuorten määrä saattaa ensi keväänä yltää jopa 100 000:een. "

karjuvaa työvoimapulaa odotellessa...
591
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

sanovat peruSSuomalaiset. Menisivät poimimaan marjoja!! Silä sitä sitten voi maksaa asuntovelkaa ja aauton osamaksueriä niinkuin muutkin kunnon sikasuomalaiset!! Ja eläkettä kertyy! Ja kalastaa voi aina. Tai grillata pari peruSSuomalaista aamupalaksi.
Kaikkihan haluu olla työttömiä ja lintsata! Sehän on siis valintakysymys... joko menet töihin tai olet työtön!
Ja jos oot opiskellut alalle jolla ei ole töitä niin OMA VIKA! Mene vaan poimimaan niitä sieniä! Se tekee ihmisen! Äläkä marise. Me kunnon kansalaiset elätetään sun makaamises! Niiiiih.

Jos hetkeäkään tunnnistit itsesi edellisestä tekstistä kehotan muuttamaan ameriikan ihmemaahan jossa juuri tuollainen OIKEUS on vallalla! Siat!

Äänestä
  • Pentunsa,kin anna.. anna.. Sosialismiin..

    Äänestä

  • Heidät on koulutettava sotilaiksi ja vietävä lähi-idän veriselle hiekalle. Työttömyys helpottuu kummasti ja huumeongelma siinä samalla. Ei heistä työntekoon ole, turha kuvitellakkaan.

    Äänestä

Tämä nuorisotyöttömyys on pelkkää feikkiä ja tilastokikkailua. Työ- ja elinkeinoministeriön mukaan 22,5 prosentin työttömyysasteesta sulaa noin puolet pois, kun tilastoista siivotaan pois kokopäiväisesti opiskelevat.

Esimerkiksi kesäkuussa alle 25-vuotiaita työttömiä työnhakijoita oli työ- ja elinkeinoministeriön mukaan noin 41 000, kun heitä Tilastokeskuksen mukaan oli 105 000.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/200907249975093_uu.shtml

Äänestä
  • saadaan kymmeniä työpaikkoja Suomalaisille nuorille kun muun maalaiset siirretään Ruotsin laivalle, kyllä niillä varaa matkalippuun on.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


100 000 kirjoitti:

http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Suomi ei ole varautunut opiskelijatyöttömyyden kustannuksiin/1135248060808

"työministeriön pääekonomisti Pekka Tiaisen mukaan työttömien nuorten määrä saattaa ensi keväänä yltää jopa 100 000:een. "

karjuvaa työvoimapulaa odotellessa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu