Mulla on autovakuutus IF:ssä. Tietäistkö joku, korvaako vakuutus, kun mulla tuli autoon lommo jokin aika sitten peruuttaessani ja nyt jos siis korjauttaisin sen vakuutuksen piikkiin ja sit myisin autoni, niin tuleeko mulle siitä jotkut maksut? Vakuutuksenhan tulis tuo korvata, mut siis miten se menee jos mä en sit enää olekaan kohta heidän asiakas? normaalistihin vakuutusmaksu nousee, eli asiakas kuitenkin lopulta itse maksaa kolhut ja korjaukset, vakuutusyhtiö antaa vain korkeakorkoista lainaa käytännössä, eli siis kohonneina maksuina.
autovakuutuksesta kysymys
if
2638
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
suppea kasko ei korvaa
Laaja kasko eli ns. kolarivakuutus korvaa ajoneuvon kolari- /törmäysvahingot silloin kun itse on syyllinen. Auton myyminen korvauksenjälkeen ei mitenkään kuulu vakuutusyhtiölle - myy ihan vapaasti.
Huom: Kaskokorvaushan vaikuttaa bonuksiin eli jatkossa vak.maksusi on korkeampi - vaikka sitten vasta vuosien kuluttua ottaisit uuden auton ja vakuutuksen.
Vakuutus korvaa jos sinulla on autossasi kolarointi / törmäysturva, eli ns. täyskasko. Omavastuun joudut maksamaan jos itse olet törttöillyt. Kaskon bonus tippuu 20 % seuraavan vakuutuskauden alussa, mut jos myyt autosi sitä ennen pois, niin silloin ei silläkään ole merkitystä.
Jos joskus tulevaisuudessa ostat auton ja otat siihen kaskon, erittäin suurella todennäköisyydellä saat kyseisen auton kaskoon täydet 70 % samastakin yhtiöstä.