Terveppä terve. Itselläni on B-inssi parin viikon päästä ja C-inssi mahdollisimman nopeasti tämän jälkeen.
Ihmettelenkin onko Espoossa kukaan saanut tutvokseen täysmulkkua, erittäin tiukkapipoista tai muuta vastaavaa henkilöä?
Tähän samaiseen keskusteluun voi toki kertoa muidenkin kaupunkien ja paikkakuntien kauhututvoja sekä erilaisia kauhukokemuksia inssissä.
Kiitos etukäteen.
Kauheat inssisedät/tädit
13
1679
Vastaukset
- höpöttelyä
nämä kauhutarinat kaameista insseistä. Yleensä ruikutusta johtuen siitä ettei osaa ajaa autoa ja tyhmä setä reputtaa. Todellisuudessa insinööriajo on varsin tarkkaan standardoitu ja läpäisykriteerit ovat melkolailla samat kaikille. Ainoa ero on paikkojen välillä sillä jossain Kalliossa on varmasti haastavampi ajella kuin Pihtiputaalla mutta arvelisin että tämäkin otetaan huomioon.
Nyrkkisääntönä voi sanoa että jos osaat ajaa autoa tyydyttävästi niin läpi pääset. Jos taas et niin sitten kyse on inssin armeliaisuudesta mutta itse toivoisin että siellä oltaisiin vähän tiukempiakin ja ihan perusasioita ei päästettäisi harjoittelemaan kaduille vaan hoidetaan ne koulun tiimoilta. Saat ihmetellä vielä jatkossakin, kun tänne ei tule paljonkaan vastauksia.
Johtuupi varmaan siitä, että niitä ei ole juurikaan kellään kerrottavaksi. Ei siellä täysmulkkuja tai vastaavia ole.
Jos joku tulee hylätyksi, niin ei kai se nyt tutvon vika ole!
Kyllä niillä on aina tarkat kriteerit hylkäykseen. Jos alkavat pompottaa jostain pikkuisesta, niin niiden oma työ on silloin vaakalaudalla. Joku tekee valituksen ja AKE sen hyväksyy, niin ei siinä tutvo kauaa ole tutvona.
AKE on kuitenkin täysin riippumaton ja tasapuolinen käsittelemään jokaisen valituksen. Ne oikaisee tutvoja ihan niinkuin muitakin "pikkuvirkamiehiä", joilta ostavat palveluitaan.- Ihmettelijä121
Ymmärrän toki että tutkinnon vastaanottajat ovat koulutettuja virkamiehiä jotka hylkäävät inssin syystä (ainakin useimmiten).
Olen kuitenkin lukenut ja kuullut niin paljon erilaisia kertomuksia epäoikeudenmukaisesta hylkäämisestä, jotka saattavat toki olla ainoastaan epäoikeudenmukaisia kirjoittajan itsensä mielestä.
Mutta en hae tässä ainoastaan hylättyjä inssi-kertomuksia vaan myös epäsovinnaisesti käyttäytyviä tutvoja jotka eivät esimerkiksi edes tervehdi inssin ottajaa. Ja tästä 10 kertaa epämiellyttävimpiä inssejä jotka toki ovat voineet kuitenkin hyväksyä asiakkaan.
- ovat täys mulkkuja
jos ei läpi pääse mutta jos kortti tulee niin tosi nastoja...
- selleri-siili
Mulla oli sellainen mies,joka oli muuten mukava mutta sen tapana oli puhuessa tavuttaa sanoja tyyliin m-i-t-e-s s-i-n-u-l-l-a o-n k-e-s-ä m-e-n-n-y-t?Tämä oli tosi kummallista. Autokoulussa oli yksi mulkku mies, jolla ei ollut huumorintajua pätkääkään tai jos oli niin minä sen sitä vaan ymmärtänyt.
- tavuttamista...
''m-i-t-e-s s-i-n-u-l-l-a o-n k-e-s-ä m-e-n-n-y-t''
tuo ei ole tavuttamista. tavuttamista olisi jos sanoisi: mi-tes si-nul-la on ke-sä men-nyt?
no ehkä tarkoitit tuota, ihan sama mulle kunhan pääsin pätemään koska olen tällainen mulkku.
- edu666
Kahdesta inssistä on kokemusta (ajolupaopettajana): erittäin mukavia ja asiallisia olivat molemmat. Myös puheet siitä, että ajolupalaiset hylätään aina ekalla kerralla, ovat postaskaa, molemmat meni läpi ekalla kerralla.
- rami lehto
tuntuu et autokoulut ja inssit kusetta välil nois asios
- kazama
Itsellä oli tänään c-inssi. Katsoin että oikeimman puoleinen kaista on bussikaista missä kuitenkin saa ajaa kuorma-autolla 9-17. Katsoin ajopiirturin kelloa se näytti 8.56. Arvatkaas vaan alkoko vinkumaan siitä että häiritsin bussiliikenettä koska ajoin bussikaistaa kun ei olisi saanut. Voi vittu että on tarkkaa tommonen ja totta vitussa bussit mun ohi menee kun ajan nopeusrajotusta hiljempaa. Ei mennyt läpi koska en huomannut virhettä kuulemma. Inssin kello oli kuulemma juuri oikeassa ajassa ja näytti 8.54... PIkkasen vituttaa.
- ajokorttilainen.....
joo-o... mulla oli maaliman kaamein inssisetä sillon jokunen vuos sit ku ajoin korttia itelleni...
ensin B-inssis oli semmoin joka ei juurikaa teettäny mitää ihmeellisisä juttuja vaan kuhan skeidaa jauhettii ja sit jossai vaihees se meni siihe et nahisteltii mikä automerkki on paras.. (päästi läpi inssistä vaikka olikin kanssa ni erimieltä.. :D )
ja C-inssi oli sama setänen joten joo-o.... edelleen aivan kamala kokemus oli...
ensimmäisenä ku setänen pääs autoo ni kyseli et joko oon suostunu vaihtaa mielipidettäni autoista.. :D
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604966Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362259Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti582119- 2062081
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2131324Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä181088- 89956
Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai47923- 66877
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12839