Mitkä ehdot pitää täyttyä? Mistä sais helpoimmin 1000-2000 euron luottorajalla?
Luottokortin
11
2495
Vastaukset
- helpoin saada
Virallisissa vaatimuksissa on jotain tyyliin 20 vuoden ikä, säännölliset tulot, ei maksuhäiriömerkintöjä, opiskelija, joka on suorittanut yli 90 op jne.
Näistä kyllä joustetaan, jos maksuhäiriöitä ei ole. Jos on ei taida saada mistään minkäänlaista luottokorttia. Helpoimmalla saa yleensä jonkun kauppaketjun bonus/kanta-asiakasjärjestelmän kautta, esim. Stockmann Mastercard, Ykkösbonus Mastercard, Plussa Mastercard, Gigantin Tuohi Mastercard jne. Varsinkin 1000€:n luottorajan olen saanut moneen korttiin ilman mitään kyselyjä, vaikka opiskelija olenkin ja vain osa-aikatyössä siinä ohessa. - Ne jo tulikin.
Eli vaatimukset yleensä on:
- Ei maksuhiriömerkintää
- Säännölliset tulot. Käytännössä vakituinen työpaikka, jossa ollut useamman kuukauden.
- 20 vuotta ikää.
- Luottoraja normaalisti 2*kuukausitulot. Voi kylläkin olla ihan jotain muutakin. Riippuu hakijasta.
Nuo on ne vaatimukset, mitä käytännössä kaikki kortinmyöntäjät noudattaa.
Opiskelijoilla vähän eri säännöt, mutta luottorajakin alhaisempi.- ja kortit
Myönnetäänkö luotto helpommin ostojen yhteydessä?
- Varmaankin
ja kortit kirjoitti:
Myönnetäänkö luotto helpommin ostojen yhteydessä?
Tarkoitat varmaankin esim. Mastercardia, joka myönnetään osamaksun yhteydessä?
Samat kriteerit niissäkin pätee, koska kysessä ihan sama luottokortti kuin muualtakin haettaessa. Kauppa ei sitä myönnä, vaan se sama luottoyhtiö/pankki. - ihan ehdottomasti
ja kortit kirjoitti:
Myönnetäänkö luotto helpommin ostojen yhteydessä?
Kyllä myönnetään! Luottokortin saa helpoiten, kun tekee jonkin isomman ostoksen siinä samalla. Kauppojen luottokortit vain ovat niitä kaikkein kalleimpia mahdollisia. Melkein sama kuin vertaisi pikavippiä & pankkilainaa tai kaupan luottokorttia & pankin luottokorttia. Tottakai siis sen kaupankin luottokortin aina myöntää joku pankki taustalla, mutta kauppa vetää välistä. Muistaakseni juuri Stockmannin Master oli niitä kaikkein kalleimpia koroltaan olevia luottokortteja.
Hae ehdottomasti luottokorttia ensin omalta pankiltasi! Pienen luottorajan 500-1000e pitäisi saada aika kivuttomasti, mikäli sinulla ei ole maksuhäiriöitä ja olet töissä (edes osa-aikaisena).
- Anonyymi
En saanut positiivisen luottotekisterin vuoksi suomalaisista pankista. Pank Norwegian antoi 10 000 luotolla.
Itsellä vakityö joka varmaan vaikutti.- Anonyymi
Siis bank Norwegian
- Anonyymi
Te olette kusessa noiden korttien kanssa jotka on oman pankin ulkopuolelta haettuja ja saatuja.
Ehdot on rikkettöön rahankäyttö.
Säännölliset tulot työstä tai eläkkeestä. Kelan työttömyysetu ei auta vaikka olisi säästössä reilusti enenmmän kuin kortin limiitti.
Sen pankin pitkäaikainen asiakkuus josta korttia haetaan. Jos menet uuteen pankkiin asiakkaaksi vain kortin takia, niin säännöt on tiukat.- Anonyymi
ps.
En tiedä miten nykyään kun kortin käyttö on varmennettua, mutta aiemmin kortti lähti aika lujaa jos sen kanssa oli jotain ylikäyttöä. Tietenkin nykyään sen voi vetää kerralla tappiin ja maksaa minimit ja käyttää uudelleen. Pankki saattaa tulkita sen silleen, että et osaa juttua. Hassua yleensä, että kortin minimiraja on tonni. Ei kukaan normaali ihminen käytä olematonta rahaa kerralla tuollaista määrää.
Luottokortin kanssa toimitaan niin, että pankkitilin rahat säästetään ja niillä se kortti laitetaan laskusta nollaan.
Jos nykyaikana aloituksen kaltaisia kysymyksiä tehdään oikeasti, niin on parempi olla ilman korttia. Luottokortti on varmuusväline ja päivittäisessä taloudenpidossa sitä ei tarvita kuin harvoin.
Itselläni ei ole korttia, mutta minulla on eräässä puhelinfirmassa limitti jota vain käyttää jos tarvitsen jotain. 2021 ostin viimeksi vajaan tonnin puhelimen ja sopimus oli 36kk. Maksoin sen puolessa ajassa ja piikki on aina auki. - Anonyymi
Kerro toki lisää, miten niiden kanssa ollaan kusessa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ps.
En tiedä miten nykyään kun kortin käyttö on varmennettua, mutta aiemmin kortti lähti aika lujaa jos sen kanssa oli jotain ylikäyttöä. Tietenkin nykyään sen voi vetää kerralla tappiin ja maksaa minimit ja käyttää uudelleen. Pankki saattaa tulkita sen silleen, että et osaa juttua. Hassua yleensä, että kortin minimiraja on tonni. Ei kukaan normaali ihminen käytä olematonta rahaa kerralla tuollaista määrää.
Luottokortin kanssa toimitaan niin, että pankkitilin rahat säästetään ja niillä se kortti laitetaan laskusta nollaan.
Jos nykyaikana aloituksen kaltaisia kysymyksiä tehdään oikeasti, niin on parempi olla ilman korttia. Luottokortti on varmuusväline ja päivittäisessä taloudenpidossa sitä ei tarvita kuin harvoin.
Itselläni ei ole korttia, mutta minulla on eräässä puhelinfirmassa limitti jota vain käyttää jos tarvitsen jotain. 2021 ostin viimeksi vajaan tonnin puhelimen ja sopimus oli 36kk. Maksoin sen puolessa ajassa ja piikki on aina auki.Mitä ihmettä selität? Luottokortti nimenomaan on normaalissa elämässä täysin päivittäinen maksuväline. Siltä veloitetaan useita tilausmaksuja, maksan sillä ruuat, lounaat, kahvit, taksit, matkat ja nettitilaukset ynnä muut.
Mitä tarkoitat olemattomalla rahalla? Onko tonni sinusta jotenkin paljon rahaa? Itse maksoin alkuvuodesta uuden tietokoneeni, vajaa 5 tonnia, luottokortilla. Lasku toki maksuun heti kun tulee niin ei mene korkoa. E-laskuna menee.
Onhan se luottokortti myös varmuusväline mutta siksi onkin varakortti, jota käytetään vain, jos pääkortti ei jostain syystä toimi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201767
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991578Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481099Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43974Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44812Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760