Tallinnaan

Beitsi

Mitä mieltä olette Helsinki-Tallinna välin ylityksestä 7m. fiskarilla, kone on 14 hp?

Ajateltiin kaverin kanssa mennä eestissä käymään jahka seuraava helle jakso ja tyyni keli osuu kohdalle.

Onko ajatus tuhoon tuomittu ja olisiko jotain huomioon ottamisen arvoista terveen järjen lisäksi?

5

570

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkkana sään suhteen

      Hyvällä kelillä ja hyväkuntoisella fiskarilla voi aivan hyvin käydä Tallinnassa.

    • -Mika-

      Ei tarvitse edes odotella sitä tyyntä keliä. Tuo pätkä on sen verran lyhyt, että neljässä, viidessä tunnissa sen ajaa vaikka keli olisi vähän kovempikin.
      Se terve järki kannattaa kyllä pitää silti mukana...
      Fiskarit on merikelpoisia veneitä, eikä suomenlahdelle mahdu sellaisia kelejä että se olisi vaarallinen matka tuollaiselle veneelle jos kipparilla vaan on järki päässä ja vene kunnossa.

    • Tärkeintä on tietysti veneen ja moottorin tekninen luotettavuus. Vaikka olettekin lähdössä hyvällä säällä, ja vaikka kyseessä ei ole Atlantin ylitys, niin aallokkoa on aina jossain määrin noinkin pienillä avovesillä. Matkanopeutesi lienee 5-6 solmua, joten aikaakin menee jonkun verran. Jopa sen verran, että iltapäiväinen merituuli ehtii nousta. Lähin suojasatama on noissa nopeuksissa pahimmillaan tuntien ajomatkan päässä..

      Toinen tärkeä seikka on navigointitaito. Matalassa veneessä tulee tuonkin ylityksen aikana (sinun tapauksessa ajallisesti kohtuullisen pitkiä) reittiosuus jossa et näe maata missään, ainakaan niin luotettavasti että se auttaisi suunnistuksessa. Isoja laivaväylien merkitsemiseen käytettäviä merimerkkejä toki näet, mutta ilman etukäteen laskettuja ohjaussuuntia, ja tarkkaan lakettuja aikoja kullekin "legille", et voi olla varma reitistäsi (ts. et pysty varmentamaan näköhavaintoasi). Jos saat lainattua kannettavaa meri-VHF puhelinta, niin aina parempi. Kännykkä toki kuuluu koko matkan aikana, mutta ongelmatilanteessa voit suoraan pyytää apua joltakin lähellä olevalta laivalta (niitä kyllä riittää).

      Ja kannattaa varautua jättämään vene Tallinnaan mikäli kelit heikkenevät ennustusten vastaisesti. Pikku juttu on hakea vene kotiin kun säät paranevat, ja turvallisempi vaihtoehto kuin kotiin paluu veneen ominaisuuksien äärirajoilla.

      Muutenhan tuollainen reissu on kauniilla säällä upea kokemus! On aivan eri asia olla "yksin" aavalla merellä, kuin puksutella 30 metriä leiveitä salmia pitkin :)

      • Piritaan....

        7 metrin fiskari ja pikku Buhci. Merikortti ja kompassi riitti. Aallot ovat pahempia ulkosaaristossa kun Suomenlahdella. Siitä vaan.


    • venehullu8

      Jos olet menossa,niin tuulen suunta kannattaa myös tarkistaa,koska sivuaallokko ei ole kovin kiva.Merituuliennusteet ei aina pidä alkuunkaan paikkaansa.Aamulla tsekkasin ennusteen mennäkseni Piritaan Porvoosta:Ennusteen mukaan 5-7m/s.Saapuessamme ulkomerelle aallot noin 2-2,50m.Eikun takaisin,Ennuste muuttunut yhtä-äkkiä 14-15m/s.Kahdeksan solmun matkavauhdilla matka Piritaan -Porvoosta kestää noin 7,5 tuntia.Hyviä veneilyilmoja kaikille

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      59
      1511
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      26
      1124
    3. 82
      982
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      806
    5. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      36
      780
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      774
    7. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      90
      723
    8. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      13
      710
    10. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      705
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      685
    12. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      115
      666
    13. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      605
    14. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      592
    15. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      591
    16. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      571
    17. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      560
    18. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      522
    19. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      513
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      41
      508
    Aihe