EU:n jäsen?
Miksi enemmistö suomalaisista kannatti liittymistä EU:hun silloin kun sitä kysyttiin? Mitä varsinaista hyötyä suomalaisille on ollut, on ja tulee olemaan siitä että Suomi on unionin jäsen? Tietääkö joku?
Miksi enemmistö suomalaisista kannatti liittymistä EU:hun silloin kun sitä kysyttiin? Mitä varsinaista hyötyä suomalaisille on ollut, on ja tulee olemaan siitä että Suomi on unionin jäsen? Tietääkö joku?
Vastaukset 4
Vanhimmat
että valikoitiin kyselyihin vastaajat ja näin saatiin hallinnon mieleiset tulokset. Tietysti on myös nämä tetson kertoimet jolla saadaan "korjailtua" kyselyiden tuloksia hallinnolle mieleiseen suuntaan.
Äänestys on eri asia kuin kysely. Kysely on pohjimmiltaan turhaa epätieteellistä spekulointia, mielipidemittauksella saadaan suuntaa-antavia tuloksia ja äänestys on ainoa varma tapa selvittää kannatus. EU:hun liittymisestä järjestettiin äänestys.
Äänestys on varma tapa selvittää kannatus niiden osalta, jotka äänestävät ja
luotettavan äänestystuloksen saamisen edellytys on, että kansalaisille on annettu rehellisesti ja riittävästi oikeaa tietoa äänestettävästä asiasta.
Valitettavasti EU-äänestyksessä ei näin ollut: Äänestyksen alla pyysin Ulkoministeriöstä, EU-tiedotuksesta ja Ulkopoliittisesta insituutista kopiota siitä neuvottelutuloksesta, josta äänestetään. Joka paikasta minulle ilmoitettiin, ettei sitä voida minulle antaa. Kuviteltiinko minun todellakin hyväksyvän neuvottelutuloksen, jota en saa nähdä?
Nyttemminhän syy sille, ettei neuvottelutulosta voinut näyttää kansalaisille ennen äänestystä on selvinnyt: Sitä ei ollut äänestyshetkellä ollut olemassakaan vaan ainankin maatalouskysymykset olivat edelleen täysin levällään.
Koska äänestystulos on kyseenalainen on sitä myös koko jäsenyys!
Oletan että kun tästä asiasta äänestys aikanaan järjestettiin , ei edes ollut tietoa mistä viime kädessä äänestettiin. Perusteet olivat enemmän taikka vähemmän mutu-tuntumalla kaikilla - siinähän sitten äänestelit ja näköjään annoit täysin avoimen valtakirjan kaikkeen mahdolliseen ja mahdottomaan mitä EU:ssa eteen on tullut ja tulee.
Suomalaiset ovat saaneet vain yhden ainokaisen kerran äänestäneet KYLLÄ ja tuolla yhdellä KYLLÄ -sanalla syötetään kaikki muutokset ja päätökset mitä EU:ssa tehdään täällä läpi.
Mitään keskustelua EU:sta ei ole käyty eikä tulla käymään täällä koskaan.