pelottaa, ahdistaa..kun tiedän enemmän uskosta, jumala on rankaiseva..
pari yötä olen yksin, hirveää aivan hirveää! Ette näe mutta liittyy uskoon, apua PELOTTAA! ei ole ketään kaveria enkä halua olla yksin..
pari yötä olen yksin, hirveää aivan hirveää! Ette näe mutta liittyy uskoon, apua PELOTTAA! ei ole ketään kaveria enkä halua olla yksin..
Vastaukset 10
Vanhimmat
voisiko joku auttaa pliis? kuuluu kaikkea epäämärstä ääntäki, voi ku olis enemmän kavereita..
(Joh 3:17-20) Sillä ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan tuomitsemaan maailmaa, vaan sitä varten, että maailma hänen kauttansa pelastuisi.
Joka uskoo häneen, sitä ei tuomita; mutta joka ei usko, se on jo tuomittu, koska hän ei ole uskonut Jumalan ainokaisen Pojan nimeen.
Mutta tämä on tuomio, että valkeus on tullut maailmaan, ja ihmiset rakastivat pimeyttä enemmän kuin valkeutta; sillä heidän tekonsa olivat pahat.
Sillä jokainen, joka pahaa tekee, vihaa valkeutta eikä tule valkeuteen, ettei hänen tekojansa nuhdeltaisi.
(Joh 5:24) Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka kuulee minun sanani ja uskoo häneen, joka on minut lähettänyt, sillä on iankaikkinen elämä, eikä hän joudu tuomittavaksi, vaan on siirtynyt kuolemasta elämään.
Rukoile ääneen Taivaan ja maan Luoja minä pelkään, mutta anon kuitenkin anna kaikki minun syntini anteeksi ja ota armoihisi Poikasi Jeesuksen Nimessä ja verressä. Samalla pyydän tule minun Herrakseni Jeesus ja johdata minua vapauteen. Tämän jälkeen sano jollekin ihmiselle että uskot nyt Jeesukseen etkä pelkokertoimiin.
(Apt 22:16) Ja nyt, mitä viivyttelet? Nouse, huuda avuksi hänen nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi.'
Koska sinulla on tietsikka niin katsele sieltä TV7 ohjelmia osoitteessa:
http://vod.tv7.fi/ohjelmatiedot/
sanon joka ilta ja aamu isä meidän rukouksen, riittääkö se?
Sen mukaan myös toimii.
Joka pahat tekonsa tunnustaa ja hylkää...
Kirjoittanut: Aamenta päälle / Tänään / klo 04:35
.. hän saa armon.
Sananl. 28:12 Kun vanhurskaat riemuitsevat, on ihanuus suuri; mutta kun jumalattomat nousevat, saa ihmisiä hakea.
Sananl. 28:13 Joka rikkomuksensa salaa, se ei menesty; mutta joka ne tunnustaa ja hylkää, se saa armon.
Sananl. 28:14 Onnellinen se ihminen, joka aina on aralla tunnolla; mutta joka sydämensä paaduttaa, se onnettomuuteen lankeaa.
Jumalan palvelijana minulla on sinulle ilosanoma! Jeesuksen käskyn mukaisesti todistan sinulle että sinun syntisi ovat anteeksi annetut Jeesuksen nimessä ja veressä.
Mene Herran rauhaan Jeesuksen ystävä!
Halleluja noin se menee. Syntejä ei
Kirjoittanut: uskota / Tänään / klo 15:34
anteeksi, vaan Synnit tunnustetaan ja hyljätään, niin siinä vaiheessa vasta julistetaan:
"Jumalan palvelijana minulla on sinulle ilosanoma! Jeesuksen käskyn mukaisesti todistan sinulle että sinun syntisi ovat anteeksi annetut Jeesuksen nimessä ja veressä.
Mene Herran rauhaan Jeesuksen ystävä!!"
Kiitos Jumalalle uskollisesta Jeesuksen ystävästä!!
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8337349
kehotti: Mat 6:33 Vaan etsikää ensin Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskauttansa, niin myös kaikki tämä teille annetaan.
(2Pt 1:2-4) Armo ja rauha lisääntyköön teille Jumalan ja meidän Herramme Jeesuksen tuntemisen kautta.
-->> Koska hänen jumalallinen voimansa on lahjoittanut meille kaiken, mikä elämään ja jumalisuuteen tarvitaan, hänen tuntemisensa kautta,
prosessia rankkana lävitse. Perusturvasi on järkkynyt ja senkin takia joudut kokemaan kovana asioita, mutta paljon parempi perusturva, mitä ihmiset voivat täällä antaa, valtaa alaa. Ensin ihmiset tekevät Jumalasta kuvan alitajuntaisesti ja usein se kuva muistuttaa noita lähellä eläviä ihmisiä. Jos lähellä olevat ovat vaativia ja helposti jollakin tavalla rankaisevia, niin jumalankuva ihmisessä saattaa muodostua sen kaltaiseksi, mutta Jeesus särkee astiasta sen kuvan antamalla sijaan totuuden ja tiedon Jumalasta ja siitä lähtee vapautuminen jumalankuvan painolastista.
Kuljet siis läpi asiota, jotka pelottavat sinua, mutta niin tekee monikin ikäisesi ja varsinkin tänä aikana.
Tuossa iässä suunnitellaan tulevaisuutta ja pelätään mitä se tuo tullessaan, mutta se pelko on aivan turhaa, sillä elämä kantaa ihmistä ja aina ne omat suunnitelmat eivät toteudu, mutta paljon paremman suunnittelijan suunnitelmat tulevat tilalle ja toteutuvat, siellä missä Häntä avuksi huudetaan.
Sinä uskot ja vaikka sinusta itsestäsi nyt tuntuukin, että onko se usko oikeaa, niin luota siihen, että uskon antaja on Jumala, ei sinun omat käsitykset ja ymmärrykset ja vaikka ihminen vajavaisuudessaan ei osaa hetikään aina tehdä oikeita tekoja, niin se ei ole tuomionalainen asia, vain se on tuomion alainen asia, että ei edes halua tutustua Jumalaan ja se, että puhuu Jumalaa vastaan, vaikka ei ole edes halunnut ottaa selvää Jumalasta, joka toimii Pojassaan Jeesuksessa kansan keskuudessa, Pyhän Hengen todistuksella ja antaa niin hyvät ohjeet, että niillä vapautuu ja paranee aivan väkisinkin, mutta koska uskontie on kasvuntietä, niin hyvät hedelmät tulevat näkyviin sitä mukaan, kun niitä puhkeaa.
Jaksa nyt itseäsi ja pyri hakemaan valostuttavia ajatuksia. Lue vaikka akuankkaa ja ankan töppäilyjä välillä, jotta ajatukset saisivat uutta pohdittavaa omien pelkojen sijaan. Hyvää kirjallisuutta on paljon ja kirjallisuuden harrastajien ajatusmaailma laajenee ja siksi suosittelen lukemista. Tietenkin televisiostakin löyttää hyviäkin ohjelmia, mutta ei se lukemista voita.
Paavalilla on hyvä opetus, jossa hän ohjaa ihmisiä ajattelemaan kaikkea hyvää ja kiitettävää, sillä ajatuksista kaikki alkaa. Jeesus opettaa tuosta ajatuksista alkavista asioista ja siksi ihminen johdatetaan vanhoista ajatuskaavoista poissa, mutta se tapahtuu kavun myötä, ei heti paikalla, vaan Jumalan ajalla.
Raamattuahan sinä luetkin ja järjestyksessä aloittaen evankeliumeista ja jatkaen muihin Pyhiin Kirjoituksiin. Yleensä annan ohjeeksi, että tulee lukea Raamattua ainakin se yksi luku päivässä, mutta joskus käy niin, että Raamattu tulee niin kiinnostavaksi, että ei haluaisi muuta tehdäkkään, kuin lukea sitä ja se on juuri sitä Jumalaan tutustumisen aikaa.
Usko on ihana lahja ja se pelastaa mielen tasapainottumuudelta, peloilta ja itsensä alentamiselta, sillä Jeesus antaa käskyn rakastaa Jumalaa yli kaiken ja ITSEÄ ja lähimmäistä ja koska tuo käsky on annettu, annetaan sen pitämiseen voima taivaasta. Jumala ei vaadi meiltä mitään mihin Hän ei anna voimaa ja kykyä.
Puhun omasta kokemuksesta, sillä minäkin olin nuorena pelkuri, mutta Jumala kutsui minut uskomaan Jeesukseen ja se tarkoittaa, että sain kutsun tulla uskomaan elävän veden lähteeseen Herraan ja siitä lähti prosessi, joka teki minusta täysin vapaan ja pelottoman, mutta se ei tapahtunut hetkessä ja monta mutkaa oli kuljettava, kun itse tein Jumalan suoran tien mutkikkaaksi.
Tulin vapaaksi ja pelottomaksi vasta sitten, kun aloin uskomaan Sanan opetuksiin ja panin omat järkeilyni syrjään (lihan ristille naulitseminen). Sain voiman ylhäältä uskoa kaiken sen mitä Jeesus opettaa ja koska Jeesus sanoo, että meidän ei tarvitse pelätä mitään niin, siitäkin opetuksesta syntyi aikanaan hedelmä ja sen jälkeen en ole ollut koskaan pelkuri. Kiitos kuuluu yksin Jumalalle.
Isä Jumala tietää ongelmani, mitä enemmän tiedän sitä huonompi olo minulla on, sitä enemmän ahdistaa,pelottaa, tuntuu että sanon rukoillessa pahalle vaikka haluan sanoa jumalalle koska olenhan häneen turvautunut ja rukoillut etten koskaan pyydä pahalta mitään, en jaksa itse tiedä että se on oma valinta mitä tekee mutta en jaksa edes valintoja joten olen sanonut jumalalle vaan että ei annan käydä niin vaikka ite kuvittelen että teen niin ja että joskus vielä olo on hyvä ja vapaa, kiusaus siitä että sanon pahalle on alkanut siitä kun minulle sanottiin että usko on uskosta kiinni ei turvautumisesta vaan siitä mitä itse ajattelee mutta olen niin utelias, tyhmää! mutta ole rukoillut siihen apua, koska en tiedä mitä teen koska en tunne uskoa vielä kunnolla joten en tiedä mitä olen tehnyt siksi pelottaa ja ahdistaa, haluaisn kuolla mutta en voi..
olen koulukiusattu ja surumielinen, ei meillä ankaraa kasvatusta ole ollut, mutta aina olen vähän tuntenut etten kelpaa kellekkään omana itsenäni enkä osaa mitään oikein, ilmesesti en uskoakaan kun teen niin miten jumala ei halua. TUSKAA!
tarkoitat perusturvanjärkkymisellä?
mitä tarkoittaa sukupolvi, tarkoittaako se 2000 eläviä ihmisiä vai niitä jotka ovat nyt elossa?
Kiltti vastata, auttaa jotenkin, olo vain PAHENEE. en tiedä mitä teen en enää jaksa ja jos en jaksa olo on vielä kamalampi.
Sinun pitäisi mennä tänään johonkin seurakunnan kokoukseen, jossa Puhä Henki saisi sinua hoitaa. Ja tarvisit oikeen tosi ystävän rinnallesi, sellaisen joka todella ymmärtää sinua. Jeesus kyllä ymmärtää, mutta ystävä on tärkeä, koska Jumalan rakkaus ilmentyy meidän ihmisten kautta.
Rukoilen sulle tälläistä ystävää ja, että Jumala Lohduttaa sinua.
Rukoilen puolestasi joka päivä.
Onko paikkakunnallasi paljon seurakunnallista toimintaa.
Tai tykkäätkö kuunnella jotain. Laitan sinulle linkin.
http://www.jukkapartala.fi/saarnat.php
Kuuuntele vaikka; Täysin uusi elämä Kristuksessa. Ja on siellä muutakin.
Jeesus Kristus sinua siunatkoon ja antakoon sinulle rauhan.