Työttömillä tietokoneet, eikö kirjasto

Eipä Suomessa kovin köyhää väkeä ole kun kotona on tietokoneet ja nettiyhteydet vaikka kirjastossa nettiin pääsisi ilmaiseksi!
491076
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 49

Vanhimmat

Entäpä jos laitteet on saanut lahjaksi, niin kuin minä?

Äänestä

kun konetta saa käyttää, ei siinä ajassa mitään ehdi, samoin lehdet ovat aina varattuja. Köyhille juuri suosittelen nettiä, ei 50 euroa kuussa ole ylipääsemätöntä. Jos haluaa tietää jotain, ei köyhyys ja tyhmyys kulje käsikädessä.
Netti pitäisi olla samanlainen itsestäänselvyys, kuin henkilöllisyystodistus.

Äänestä
  • Onpas kallista touhua. Itse maksan tällä hetkellä 24,90 e 5 megan yhteydestä. Sukulaiseni maksaa 9,80 e, kun on mokkulayhteys. Tietty, kyse tarjouksista, mutta kun ne aikanaan loppuvat, niin sitten voi hankkia uuden tarjouksen.

    Äänestä

  • nettiyhteydet 9,90-24,90 vällillä riippuen datan siirtonopeudesta. Ei siihen tarvita ammattikäyttöön tarkoitettua yhteyttä ( 50 eur/kk)

    Äänestä

mutta minulla tietokone korvaa lehdet ja telkkarin. Monikäyttöinen kapine tietokone siis.

Äänestä
  • puhelin lasku joulukuusta kesäkuuhun 19.57 €.

    Köyhällä ei ole vakuutettavaa ei siis vakuutuksia.

    Lehdet luetaan netissä.

    Joten köyhyyden mitta EI ole oman Nettiyhteyden omistus.

    Tuskin älykääpiö sitä edes ymmärrät, maksatko itse laskujasi vain siipeiletkö vanhemmillasi vaiko puolisollasi.

    Äänestä

Itsekin olin vielä puoli vuotta sitten työtön. Ja on parikin tietokonetta, taulutelkkaria ja vieläpä velaton asuntokin. Niin, ja suht uusi autokin löytyy.

Onko tullut mieleen se, että ei kaikki työttömät ole välttämättä köyhiä?

Itse olen ollut yli 20 vuotta suhteellisen hyväpalkkaisessa työssä, joten kun työttömyys iski, niin oli tuota omaisuutta jo tullut hankittua ja tililläkin jonkin verran rahaa.

Eli eivät työttömät ole mikään yhteneväinen joukko. Porukkaan mahtuu hyvin toimeen tulevia työttömyydestä huolimatta ja vähemmän hyvin toimeentulevia.

Äänestä
  • Taisi olla selviä säästöjä tai sitten vaan olit järkevä ja olit ammattiliittosi jäsen, niin ettet joudu minimi päivärahlla kitkuttelemaan? Mikäli jotakin hyötyä löydät nykyisin liitostasi on se kun jäät työttömäksi?

    Äänestä

on 40 kilometrin päässä! Tähän nettiyhteyteen ja vanhaan (6 vuotta) tietokoneeseenhan ne ruokarahat menevätkin.
Ei toki työttömän sovi niin korskea olla, että oikein tietokoneen omistaa, päinvastoin pitää nöyränä istua mökin nurkassa ilman sanomalehteä, telkkua, radiota ja nettiä. Kyllä se työ tulee kotoa hakemaan!

Äänestä
  • Kyllähän nyt ihmisellä tietokone saa olla vaikka kuinka köyhä oliskin ja työtön,mikä ihmeen ajatus toi on mitä viestiketjun aloittaja kirjoitti että kirjastoon voi mennä käyttään nettiä ilmaiseksi,justiin joo kun se niin hiton hankalaa päästä sinne koneen äärelle justiin sillon kun tarvis.
    Itse maksoin tästä koneesta 100eur kun tuttavalta ostin ja 3vuotta kestänyt.Seuraavankin koneen ostan käytettynä ja rahaa laitan siihen 100eur.

    Jotkut osaavat rakennella käytetyistä koneista ihan käyttökelpoisia vehkeitä,voi sitä määrää kuitenkin mitä tietokone romuja tulee.

    Äänestä

Mistä näitä idiootteja sikiää?

Äänestä

Hakusanoja:Mol.fi, työpaikat , rekrytointi jne.

Äänestä

missään muuallakaan kenellekään tarvitse puolustella yhtään mitään! Älkää hyvät ihmiset sortuko puolustelemaan itseänne köyhyyden vuoksi. Se ei ole teidän oma syynne!

Äänestä
  • Työttömällä tietokone. No tulipa se ostettua ennen työttömyyttä, onneksi.

    Äänestä

  • Minä kyllä ihmettelen, että täällä valitetaan, ettei ole lapsille ruokaa ja kuitenkin on tietsikat, kännyt ym. Jos myy tietsikan ja tv:n saa ruokarahaa lapsille ja säästää pitkän pennin kun ei tarvitse maksaa tv-maksua eikä nettimaksua. Todellakin tietsikkaa voi kirjastossa kätevästi käytellä, koska työttömällä on aikaa. Tämä oikeesti ihan pienenä vinkkinä vain!

    Äänestä

  • suuri! kirjoitti:

    Minä kyllä ihmettelen, että täällä valitetaan, ettei ole lapsille ruokaa ja kuitenkin on tietsikat, kännyt ym. Jos myy tietsikan ja tv:n saa ruokarahaa lapsille ja säästää pitkän pennin kun ei tarvitse maksaa tv-maksua eikä nettimaksua. Todellakin tietsikkaa voi kirjastossa kätevästi käytellä, koska työttömällä on aikaa. Tämä oikeesti ihan pienenä vinkkinä vain!

    pölynimuri
    tiskikone
    pyykkikone
    leivänpaahdin
    vohvelirauta
    silitysrauta
    radiota 4 kpl
    kelloradioita 2
    Monitoimitulostin
    kahvinkeitin 2 kpl
    Yleiskone
    sähkövatkain
    pirtelösauva
    sitruspuristin
    mut' joo noista et ymmärrä mitään äites tekee sulle kaiken ja puuhkii nenäs ja pe**ees.

    Äänestä

  • on muuten kirjoitti:

    pölynimuri
    tiskikone
    pyykkikone
    leivänpaahdin
    vohvelirauta
    silitysrauta
    radiota 4 kpl
    kelloradioita 2
    Monitoimitulostin
    kahvinkeitin 2 kpl
    Yleiskone
    sähkövatkain
    pirtelösauva
    sitruspuristin
    mut' joo noista et ymmärrä mitään äites tekee sulle kaiken ja puuhkii nenäs ja pe**ees.

    noilla kaikilla vempaimilla oikein tekee? Työtön pärjää kyllä ilmankin!!

    Äänestä

ja haittaohjelmia!

Virustentorjunta ohjelma on F-Secure 2008 tai 2009 ja siinä oleva ohitettavien listalla on Spywaren ohjelmia, kohdalla on haittaohejlmia ainakin 3kpl? Miksi? Myös selaimet on vanhoja ja IE 6 ja Firefox 2.0.0.0 - 3.0.0.0 ja niin edellen.

Tarkista täältä onko Turun pääkirjoaston koneilla suojaa kun selaimet on vanhoja ja koneet päivittämättä.
http://secunia.com

Lisäksi niitä kuvataan kameroilla ja ihmisiä kulkee ohi ja katselee toisten kirjoittelua alle ½ metrin päästä vierestä.



Valtion tietoyhteiskunta hanke ei tule sulkemaan ulos köyhiä ja työttömiä.

http://www.tietoyhteiskuntaohjelma.fi/fi_FI/

http://fi.wikipedia.org/wiki/Tietoyhteiskunta

http://www.google.fi/search?hl=fi&q=tietoyhteiskuntaohjelma&meta=&aq=0&oq=tietoyhteiskunta



Säästä osamaksu koroista kokooamalla tietokone itse!
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8340757/39198946

Äänestä
  • Työttömillä on oikeus omistaa tietokone, läppäri, niin kun muutkin ihmiset. Eivät kaikki työttömiä ole köyhiä. Ovat työttömiä, joilla on hyvin ansaitseva puoliso, omaisuutta, eivät kaikki ole köyhiä. Ovat työttömät, joilla on keski-elintaso ja myös tosi hyvä elintaso, ja kuuluvat keskiluokkaan.

    Äänestä

  • Guidonis kirjoitti:

    Työttömillä on oikeus omistaa tietokone, läppäri, niin kun muutkin ihmiset. Eivät kaikki työttömiä ole köyhiä. Ovat työttömiä, joilla on hyvin ansaitseva puoliso, omaisuutta, eivät kaikki ole köyhiä. Ovat työttömät, joilla on keski-elintaso ja myös tosi hyvä elintaso, ja kuuluvat keskiluokkaan.

    Sinä joka aloitit viestiketjun niin kerroppa oma tilanteesi kun tuollaisen kommentin kirjoitit,heh heh taidat itse olla työtön ja vittuuntuneessa tilassa kirjoitat kirjaston koneella ja päivittelet sitä kun ei ole omaa konetta.Kirjoituksestasi loistaa kateus....

    Äänestä

  • Guidonis kirjoitti:

    Työttömillä on oikeus omistaa tietokone, läppäri, niin kun muutkin ihmiset. Eivät kaikki työttömiä ole köyhiä. Ovat työttömiä, joilla on hyvin ansaitseva puoliso, omaisuutta, eivät kaikki ole köyhiä. Ovat työttömät, joilla on keski-elintaso ja myös tosi hyvä elintaso, ja kuuluvat keskiluokkaan.

    Sosiaalinen köyhyys joka usein seuraa työttömyyttä. Näin itse olen asian omakohtaisesti saanut kokea. BTW itse olen tämänkin rakkineen kyhännyt sukulaisten vanhoista koneista. Varattomana opiskelijana ilmeisesti kuulun niihin köyhistä kurjimpiin. Mutta positiivisina puolina tässä pidän sitä että ei tarvi enää joka aamu herätä töihin ja ajan käyttö on myös entistä paremmin omissa käsissä.

    Äänestä

kusipäät teette enemmän tuhoa kuin ikinä tulette rakentamaan.

Toivottavasti törmäät nyrkkiin.

Äänestä
  • että on työtön, tai ainakin varaton köyhä.

    Miettikää tarkemmin. Kulutushysteria pieni. Eivät saastuta yhtä paljon. Elämä itsessään on rikkaus. Mitä tekee kaikilla hienouksilla. Hyvä että vaatteet, tavarat kiertää. Ei tule niin paljon jätettä. Kirppareista saa halvalla.

    Vanhan tietsikan saa halvalla, liittymäkää enää niin kallis.

    Jokainen rikas kulutushysteerikko pitäisi mennä itseensä ja ajatella elämän arvot vähän uudestaan. Jokaisen tulisi pyrkiä kestävään elämäntapaan.

    Äänestä

  • kunnioitettavaa kirjoitti:

    että on työtön, tai ainakin varaton köyhä.

    Miettikää tarkemmin. Kulutushysteria pieni. Eivät saastuta yhtä paljon. Elämä itsessään on rikkaus. Mitä tekee kaikilla hienouksilla. Hyvä että vaatteet, tavarat kiertää. Ei tule niin paljon jätettä. Kirppareista saa halvalla.

    Vanhan tietsikan saa halvalla, liittymäkää enää niin kallis.

    Jokainen rikas kulutushysteerikko pitäisi mennä itseensä ja ajatella elämän arvot vähän uudestaan. Jokaisen tulisi pyrkiä kestävään elämäntapaan.

    Työtön maksaa työttömyydellään siitä, että monella muulla menee lujaa. Jokaisen työssäolevan kannattaisikin viettää hetki sen ajatuksen parissa, että kuka joutuu olemaan työttömänä, että itsellä on työtä.

    Toinen juttu on sitten se, kun yrittäjät ahneuksissaan saadakseen yhä suurempia voittoja, potkivat porukkaa pihalle.

    Aniharvoin, jos koskaan, työtön on itse syyllinen työttömyyteensä. Onkin sikamaista, miten työttömiin yhteiskunnassa suhtaudutaan ja kuinka sikamaisen huonosti heille korvataan työttömyysaika. Ja oma lukunsa ovat työkkärit, jotka tekevät parhaansa, että työtön menettää sen sikamaisen huononkin korvauksen.

    Itse ainakain maksan veroni ilolla, kun ei työtön tarvitse olla. Maksaisin enemmänkin, jos se menisi tasaukseen työttömien kanssa.

    Vuoden 2007 työllisyyskatsauksen mukaan työttömät saivat n. 81 800 rangaistusta. Näistä karensseja on 45 200 ja rangaistustyövelvoitteita 36 700.

    Näin siis vuositasolla. Melkoista tehtailua, vai???

    Tähän hulluuteen ei saada muutosta ennen kuin kaikki valittavat. Työttömyysturvan muutoksenhakulautakuntaan menee vuositasolla n. 8 000 valitusta. Jos edes suurin osa sanktion saaneista valittaisi, niin järjestelmä menisi tukkoon ja siihen olisi pakko syventyä, sillä sekä oikeusministeriö että Ihmisoikeustuomioistuin valvovat sitä, etteivät valitusajat pitene kohtuuttomasti.

    Vähäisen valitusprosentin takana lienee se, että työttömän valitustie on tehty - kai tarkoituksella - hankalalta näyttäväksi.

    Tuosta 81 800 rangaistuksesta puuttuvat he, jotka ovat potkitut tavalla tai toisella ulkopuolelle työttömyysturvan.

    Vuonna 2007 virallisen tilaston mukaan työttömiä oli runsaat 180 000. Siis lähes joka toista työtöntä rangaistiin. Oikea työttömien määrähän on ihan jotain muuta kuin mitä virallinen tilasto osoittaa.

    Karenssien kestot ovat joko 2 kk tai 3 kk.

    Pelkkiä karensseja on siis vuositasolla n. 45 000. Täysimääräistä työmarkkinatukea saava menettää siis 2 kk:n karenssin ajalta n. 1050 e, 3 kk:n karenssin saanut menettää n. 1580 e. Ansiosidonnaista saava tietysti enemmän.

    Lievästä pahoinpitelystä tai lievästä rattijuopumuksesta saattaa selvitä 50-60 päiväsakolla. Työttömän päiväsakko on useimmiten 6 e, joten työtön selviäisi em. rikoksista 300-360 eurolla.

    Joten kyllä työtön on tehnyt melkoisen rikoksen karenssin saadessaan.

    Rangaistustyövelvoitteet kestävät minimissään 3 kk tai 5 kk. Nykyisin taitaa tavallisin rangaistustyövelvoite olla tuo 5 kk. Periaatteessahan rangaistustyövelvoite voi kestää vaikka eläkeikään asti. Se ei vanhene.

    Minimissään rangaistustyössäolovelvoitteen saanut siis menettää tuon 1580 e, mutta tavallisimmin minimimenetys on 2600 e (5 kk:n rangaistustyövelvoite). Kattoahan ei ole.

    Jos lasketaan karenssien keskimääräiseksi pituudeksi 2,5 kk, niin 45 200 karenssin osalta yhteiskunta säästää työllisyysvaroja n. 59 547 000 euroa, siis yli 59 miljoonaa. Jos tähän vielä lasketaan mukaan rangaistustyövelvoitteet, niin 100 miljoonaa taitaa paukkua rikki kirkkaasti.

    Ei siis ihme, että näitä rangaistuksia lätkitään niin kevyellä kädellä kuin tehdään, kysehän on jo fiskaalisesta tavoitteesta.

    Kun sitten sossut lisärankaisevat työtöntä vähentämällä perusturvaa 20-40 %, voitaneen puhua jo ihmisoikeusrikoksesta.

    Työttömien parissa kuolevuus on muuta väestöä suurempaa, mikä ei ole ihme. Stressi tappaa ja aliravitsemus tappaa. Kaasukammiot eivät ole nykyaikana korrekteja keinoja, mutta käyhän se näinkin.

    Äänestä

  • Paitsi' kirjoitti:

    Työtön maksaa työttömyydellään siitä, että monella muulla menee lujaa. Jokaisen työssäolevan kannattaisikin viettää hetki sen ajatuksen parissa, että kuka joutuu olemaan työttömänä, että itsellä on työtä.

    Toinen juttu on sitten se, kun yrittäjät ahneuksissaan saadakseen yhä suurempia voittoja, potkivat porukkaa pihalle.

    Aniharvoin, jos koskaan, työtön on itse syyllinen työttömyyteensä. Onkin sikamaista, miten työttömiin yhteiskunnassa suhtaudutaan ja kuinka sikamaisen huonosti heille korvataan työttömyysaika. Ja oma lukunsa ovat työkkärit, jotka tekevät parhaansa, että työtön menettää sen sikamaisen huononkin korvauksen.

    Itse ainakain maksan veroni ilolla, kun ei työtön tarvitse olla. Maksaisin enemmänkin, jos se menisi tasaukseen työttömien kanssa.

    Vuoden 2007 työllisyyskatsauksen mukaan työttömät saivat n. 81 800 rangaistusta. Näistä karensseja on 45 200 ja rangaistustyövelvoitteita 36 700.

    Näin siis vuositasolla. Melkoista tehtailua, vai???

    Tähän hulluuteen ei saada muutosta ennen kuin kaikki valittavat. Työttömyysturvan muutoksenhakulautakuntaan menee vuositasolla n. 8 000 valitusta. Jos edes suurin osa sanktion saaneista valittaisi, niin järjestelmä menisi tukkoon ja siihen olisi pakko syventyä, sillä sekä oikeusministeriö että Ihmisoikeustuomioistuin valvovat sitä, etteivät valitusajat pitene kohtuuttomasti.

    Vähäisen valitusprosentin takana lienee se, että työttömän valitustie on tehty - kai tarkoituksella - hankalalta näyttäväksi.

    Tuosta 81 800 rangaistuksesta puuttuvat he, jotka ovat potkitut tavalla tai toisella ulkopuolelle työttömyysturvan.

    Vuonna 2007 virallisen tilaston mukaan työttömiä oli runsaat 180 000. Siis lähes joka toista työtöntä rangaistiin. Oikea työttömien määrähän on ihan jotain muuta kuin mitä virallinen tilasto osoittaa.

    Karenssien kestot ovat joko 2 kk tai 3 kk.

    Pelkkiä karensseja on siis vuositasolla n. 45 000. Täysimääräistä työmarkkinatukea saava menettää siis 2 kk:n karenssin ajalta n. 1050 e, 3 kk:n karenssin saanut menettää n. 1580 e. Ansiosidonnaista saava tietysti enemmän.

    Lievästä pahoinpitelystä tai lievästä rattijuopumuksesta saattaa selvitä 50-60 päiväsakolla. Työttömän päiväsakko on useimmiten 6 e, joten työtön selviäisi em. rikoksista 300-360 eurolla.

    Joten kyllä työtön on tehnyt melkoisen rikoksen karenssin saadessaan.

    Rangaistustyövelvoitteet kestävät minimissään 3 kk tai 5 kk. Nykyisin taitaa tavallisin rangaistustyövelvoite olla tuo 5 kk. Periaatteessahan rangaistustyövelvoite voi kestää vaikka eläkeikään asti. Se ei vanhene.

    Minimissään rangaistustyössäolovelvoitteen saanut siis menettää tuon 1580 e, mutta tavallisimmin minimimenetys on 2600 e (5 kk:n rangaistustyövelvoite). Kattoahan ei ole.

    Jos lasketaan karenssien keskimääräiseksi pituudeksi 2,5 kk, niin 45 200 karenssin osalta yhteiskunta säästää työllisyysvaroja n. 59 547 000 euroa, siis yli 59 miljoonaa. Jos tähän vielä lasketaan mukaan rangaistustyövelvoitteet, niin 100 miljoonaa taitaa paukkua rikki kirkkaasti.

    Ei siis ihme, että näitä rangaistuksia lätkitään niin kevyellä kädellä kuin tehdään, kysehän on jo fiskaalisesta tavoitteesta.

    Kun sitten sossut lisärankaisevat työtöntä vähentämällä perusturvaa 20-40 %, voitaneen puhua jo ihmisoikeusrikoksesta.

    Työttömien parissa kuolevuus on muuta väestöä suurempaa, mikä ei ole ihme. Stressi tappaa ja aliravitsemus tappaa. Kaasukammiot eivät ole nykyaikana korrekteja keinoja, mutta käyhän se näinkin.

    Mun tuttavapiirissä on pari työvoimatoimiston mielivaltaisesti syrjäyttämää, jotka elävät juuri tuon alimman -40% toimeentulotuen varassa. Sieltä pohjalta on vaikea nousta takaisin ns. normaaliksi työnhakijaksi. Se alkaa näkymään ihmisen fyysisessä ja ennen kaikkea psyykkisessä kunnossa, kun joutuu vuosikausia elämään jollain 200 euron kk tuloilla. Suomessa leipäjonot pitenee, eikä yksikään politiikko tule julkisuuteen puhumaan tästä vakavasta köyhyyden ongelmasta.

    Äänestä

  • Asiaa' kirjoitti:

    Mun tuttavapiirissä on pari työvoimatoimiston mielivaltaisesti syrjäyttämää, jotka elävät juuri tuon alimman -40% toimeentulotuen varassa. Sieltä pohjalta on vaikea nousta takaisin ns. normaaliksi työnhakijaksi. Se alkaa näkymään ihmisen fyysisessä ja ennen kaikkea psyykkisessä kunnossa, kun joutuu vuosikausia elämään jollain 200 euron kk tuloilla. Suomessa leipäjonot pitenee, eikä yksikään politiikko tule julkisuuteen puhumaan tästä vakavasta köyhyyden ongelmasta.

    Luin juuri kirjaa, missä selitetään aikas hyvin se, miten stressi tappaa.

    Työkkärin kyykyttämät työttömät kokevat varmasti melkoista stressiä. Niinpä onkin tutkimuksin osoitettu, että työttömien parissa kuolevuus on muuta väestöä suurempaa.

    Tälläkin palstalla on ihmetelty lihavia köyhiä. Siihenkin kirjassa oli selitys. Stressi (rahattomuus, työttömyys, masennus) aiheuttaa kortisolintason nousua, mikä mm. aiheuttaa vyötäröseudun rasvakeräymää. Kortisolitason nousu on myös yhteydessä diabeteksen syntymiseen, mikä taas altistaa sydäntaudelle.

    Tuosta on suora yhteys köyhien ja työttömien suurempaan kuolevuuteen. Päättäjät ovat siis tappajia, kun kurjistavat jatkuvasti köyhien ja työttömien toimeentuloa.

    Äänestä

  • Juuri' kirjoitti:

    Luin juuri kirjaa, missä selitetään aikas hyvin se, miten stressi tappaa.

    Työkkärin kyykyttämät työttömät kokevat varmasti melkoista stressiä. Niinpä onkin tutkimuksin osoitettu, että työttömien parissa kuolevuus on muuta väestöä suurempaa.

    Tälläkin palstalla on ihmetelty lihavia köyhiä. Siihenkin kirjassa oli selitys. Stressi (rahattomuus, työttömyys, masennus) aiheuttaa kortisolintason nousua, mikä mm. aiheuttaa vyötäröseudun rasvakeräymää. Kortisolitason nousu on myös yhteydessä diabeteksen syntymiseen, mikä taas altistaa sydäntaudelle.

    Tuosta on suora yhteys köyhien ja työttömien suurempaan kuolevuuteen. Päättäjät ovat siis tappajia, kun kurjistavat jatkuvasti köyhien ja työttömien toimeentuloa.

    Moni ostaa käytetyn tai halvimmasta päästä olevan tietokoneen kotiinsa. Tietokone on nykyisin perustarve jota tarvitaan laskujen maksamiseen (pankissa maksaa 7 euroa per lasku tai 0.50 euroa pankkiautomaatilla), verottajan kanssa asiointiin, matka-aikataulujen tarkistamiseen, uutisten lukemiseen (halvempi kuin tilata lehti kotiin) sekä yhteydenpitoon läheisten kanssa, työn hakemiseen ja työpaikan kanssa yhteydenpitoon (CVt ja muut pitää nykyisin kirjoittaa koneella).

    Ennen monessa kodissa oli kirjoituskone samaa hommaa varten mitä varten nykyisin on tietokone, paitsi tietokone on nykyisin suhteessa halvempi ja monipuolisempi.

    Ajattele minkälaista köyhän elämä olisi jos tietokonetta ei saisi kotiin... joka laskusta veloitettaisiin mukava summa rahaa, uutiset pitäisi lukea maksullisesti lehdistä eikä töitä voisi hakea samaan malliin, työpaikat kun ilmoitetaan yhä useammin vain netissä.

    Äänestä

Tämä on ainoa yhteyteni ulkomaailmaan. Tai on vielä radio. TV:tä ei ole. Lehtiä ei tule. Kavereita ei ole. Sukulaisia ei näy (onneksi!).

Menee jopa viikkoja, etten edes poistu kotoa ulkoilmaan.

Koneen hankin vielä töissäollessani kolmisen vuotta sitten. Toivotaan että tämä jaksaa pelittää. Uuden hankintaa ei ole mitään mahdollisuutta.

Virusturvineen maksan tästä 24,90 €/kk. Onhan se paljon. Suurinpiirtein tuo sama menee puhelimeen vuodessa. Luovun ennen vuodeksi puhelimesta kuin kuukaudeksi netistä.

Äänestä
  • Ettet mene kotoasi ulos moneen viikkoon??? Huh. Mä hyppisin pitkin seiniä jos en pääsis viikkokausiin ulkoilmaan. Varsinkin näin upeilla kesäsäillä!

    Äänestä

  • mahdollista? kirjoitti:

    Ettet mene kotoasi ulos moneen viikkoon??? Huh. Mä hyppisin pitkin seiniä jos en pääsis viikkokausiin ulkoilmaan. Varsinkin näin upeilla kesäsäillä!

    En enää jaksa välittää.

    Olen täällä turvassa yksin sisällä.

    Netin käyttöäkin olen yrittänyt säätää, että en kaikenpäivää täällä hilluisi.

    Aamusta aurinko herättää. Kesällä se on aivan hirveää. Hereillä jo kello kolme eikä mitään muuta tekemistä kuin odottaa, että pääsis taas nukkumaan. Talvisin saa iltapäivään hyvinkin kolmen neljän puoliin pidettyä silmiä kiinni sängyssä nousematta ylös, sitten on pakko vessaan vessaan.

    Ei tätä usko ennen kuin itse kokee, eikä oikein sittenkään.

    Minä en koskaan poistu kotoa, liiku ulkosalla, ns. virka-aikaan, ettei ihmiset katso ja ihmettele, mitä se tuokin terve ihminen täällä lonsii pitkin päivää: menisi töihin!

    Onneksi talvella on pimeää ja päsee liikkumaan näkymättömämmin.

    Äänestä

  • tähän on tultu kirjoitti:

    En enää jaksa välittää.

    Olen täällä turvassa yksin sisällä.

    Netin käyttöäkin olen yrittänyt säätää, että en kaikenpäivää täällä hilluisi.

    Aamusta aurinko herättää. Kesällä se on aivan hirveää. Hereillä jo kello kolme eikä mitään muuta tekemistä kuin odottaa, että pääsis taas nukkumaan. Talvisin saa iltapäivään hyvinkin kolmen neljän puoliin pidettyä silmiä kiinni sängyssä nousematta ylös, sitten on pakko vessaan vessaan.

    Ei tätä usko ennen kuin itse kokee, eikä oikein sittenkään.

    Minä en koskaan poistu kotoa, liiku ulkosalla, ns. virka-aikaan, ettei ihmiset katso ja ihmettele, mitä se tuokin terve ihminen täällä lonsii pitkin päivää: menisi töihin!

    Onneksi talvella on pimeää ja päsee liikkumaan näkymättömämmin.

    Mielestäni olet masentunut. Minäkin olen köyhä ja työtön, mutta en pätkääkään välitä siitä. Välillä kyllä hatuttaa, ettei ole rahaa, mutta se hatutus menee onneksi ohi! Olen onnellinen, että olen terve ja aina olen ollut hyvin urheilusta tykkäävä, ja nyt työttömänä noissa urheiluhommissa aikani meneekin. Toki töitäkin haen jatkuvasti, mutta en syyllistä itseäni sillä että olen työtön. Moni muukin on näin taantuma-aikana työtön! Koeta jaksella..

    Äänestä

En ole kuule maksanut yhdestäkään koneesta penniäkään. Kun köyhyys työttömyyden ja avioeron jälkeen iski, mä OPETTELIN rakentelemaan näitä. Nyt tossa on kaks roskiksesta pelastettua ja kolmas tulossa. Me joilla on aivot selvitään kyl. Netti maksaa virusturvineen vajaa 30e/kk, mut se on mun asia mihin mä mun työkkärirahat laitan. Telkkaria ei ole, eikä tule. Totta helvetissä nykyään ihmisellä on oltava tietokone. Miten mä muuten seuraisin maailman tapahtumia ja kirjottelisin teksteja, tekisin musiikkia tai hakisin töitä. Sä et elä todellisuudessa. Idiootti. Toivottavasti tää taantuma kolauttaa sulta duunit alta, niin opit muutakin kun mussuttamaan pullaa. Me ollaan arkipäivän sankareita. Älä tule tänne vittuilemaan meille. Mulla on helvetin hyvä koulutus; kuis sulla, Painu sä hevon vitun perseeseen tollasia ihmettelemästä. Aivovaurio. Odotas kun talous taas vetää. Mä pieren sun naamaan, kusipää.

Äänestä
  • Käytähän kuule ilmaisia virustorjuntaohjelmia...on yhtä päteviä kuin maksullisetkin!

    Äänestä

  • mutta sivistys on jäänyt hankkimatta. Sen takia olet ilmeisesti työtön.

    Äänestä

  • hyväkin kirjoitti:

    mutta sivistys on jäänyt hankkimatta. Sen takia olet ilmeisesti työtön.

    Vedä kätees

    Äänestä

Entäpä tämä Mediamaksu? Kenellä siihen on varaa? Kaikkien sen tulee ("keppi") maksaa saamatta mitään vastinetta ("porkkanaa") oli veloissa elävä tai köyhä tms.


Tulisi nyt suomalaisen sivistyneen ihmisen tietävän, että on Suomessa tulee olla myöskin pakollisia asioita, joita valtion tulisi kustantaa, eikä maksattaa kansalaisillaan. Tästä hävyttömin esimerkki on mediamaksu (nimimerkki: "maksan televisiolupani nytkin")? Niitä on montakin. Hätätiedotteet pyörivät telkkarissa nytkin ja netistä saa siitäkin infomaatiota?

Mielestäni Yle saisi maksaa kaikille kansalaisilta netin, eikä antaa keppiä!

Äänestä

Oma koneeni on vanhempien vanha, jonka lahjoittivat minulle, kun muutin pois kotoa, sillä heillä oli alunperinkin kaksi konetta, joista toista käyttivät ja minä käytin tätä. Ja maksat tasan 10 euroa kuukaudessa netin käytöstä. Ilmainen virustorjunta käytössä. Että ei nykypäivänä tarvitse enää mikään miljonääri olla, että omistaa tietokoneen ja pääsee sillä nettiinkin...

Äänestä

Jos henkilöllä on työttömäksi joutuessaan tietokone, niin se pitää myydä tai viskata roskiin. Sitten kiltisti kipinkapin kirjastoon.

Jos jääkaapissa on ruokaa, niin roskiin kaikki, samaten ylimääräiset vaatteet komeroista kaatopaikalle, jonka jälkeen sitten voi mennä leipä- ja ruokajonoon seisomaan. Kyllä köyhän pitää näyttää köyhältä!!!

(Jooooo tiedän että aloitus on trollausta, niinkuin koko suomi24 muutenkin)

Äänestä

olet vain kateellinen kun ei itelläs oo vara kumpaankaan.minä ostin osarilla uuden läppärin ja nettitikun siihen.olen opiskelija ja ainaki pärjään hyvin kun on rikas mies.LOL

Äänestä

ja pölynimuri jopa televisio. Sitäpaitsi he asuvat taloissa. Keittävät perkeleet kahvinsa kahvinkeittimellä. Kulkevat samoilla linja-autoilla IHMISTEN kanssa, mitäs siihen sanot paukapää. He saavat jopa äänestää.

Äänestä

... ja kirjastoon matkaa 30 kilometriä, ei ole ilmaista kulkeminen.

Äänestä
  • Käytetty putkimonitori tietokoneeseen 5-10 euroa, käytetyn keskusyksikön saa parilla kymmenellä eurolla. Tuolla voi sitten tehdä kaikenlaista työn ja tietojen hakua, yhteydenpitoa ja harrastaakin jotain että olisi edes jotain iloa työttömänkin elämässä eikä aika menisi pelkkään viinan kanssa läträämiseen.

    Tietokone ei ole nykyisin enää mikään luksustavara jota vain harvat ja valitut pääsevät kokeilemaan vaan perustarve joka löytyy jokaisen kodista. Ennen joka kodissa oli televisio, radio ja kirjoituskone... nykyisin saman hoitaa useimmiten tietokone josta saa ilmaisen pääsyn myös erilaisiin tietokantoihin ja sanakirjoihin.

    Äänestä

  • ei luksusta kirjoitti:

    Käytetty putkimonitori tietokoneeseen 5-10 euroa, käytetyn keskusyksikön saa parilla kymmenellä eurolla. Tuolla voi sitten tehdä kaikenlaista työn ja tietojen hakua, yhteydenpitoa ja harrastaakin jotain että olisi edes jotain iloa työttömänkin elämässä eikä aika menisi pelkkään viinan kanssa läträämiseen.

    Tietokone ei ole nykyisin enää mikään luksustavara jota vain harvat ja valitut pääsevät kokeilemaan vaan perustarve joka löytyy jokaisen kodista. Ennen joka kodissa oli televisio, radio ja kirjoituskone... nykyisin saman hoitaa useimmiten tietokone josta saa ilmaisen pääsyn myös erilaisiin tietokantoihin ja sanakirjoihin.

    "Tietokone ei ole nykyisin enää mikään luksustavara jota vain harvat ja valitut pääsevät kokeilemaan vaan perustarve joka löytyy jokaisen kodista"

    Jep, niillä joilla on vielä "koti". Oletko kuullut että Suomessa asuu monta koditonta? Niillä ei ole tietokonetta tai välttämättä varaa edes 5-10 euron näyttöön vaan ne ajattelee etupäässä ruokaa. Jos niillä olisi enemmän rahaa niin hankkisivat varmaan katon päänsä päälle? Kuvittelet että vuokralla asuminen on halpaa lystiä? Se olisi mikäli Sosiaalikeskuksesta tulisi joillekin se toimeentulo heti eikä viidestoista päivä?

    Olen töissä, mutten ajattele niin kuten täällä Suomessa ajatellaan että "ensin mä ja sitten vasta muut". Se ei ole demokratian mukaista!

    Onko sitä niin vaikeata ymmärtää, ettei Suomessa ole mitään keskitulosia ihmisiä vaan on niitä jotka ovat perkeleen köyhiä ja on niitä jotka ovat perkeleen rikkaita. Rikkaan elämäkään ei ole kovin hääviä, koska heidän VARSINKIN tulisi maksaa siitä Suomelle että täällä on köyhiä olemassa, eikä olla niin perkeleen ahneita rahan suhteen koska heillä sitä on vaikka muille jakaa!?

    Olen töissäni huomannut ja arkielämässä, että mersun ja bemarin omistajat ovat ne suurimmat mulkut ja liikenteen vaarantajat, joten menkää katsomaan peilistä itteenne ettekä aina katsoisi sitä kallista nenäänne ja napaanne!

    Äänestä

Sä sitten maksat mun laskuni pankissa, vai?

Palvelusta maksetaan pankissa asioidessa maltaita. Verkkopankki on sitä varten, että siellä säkin voit hoidella pankkiasiasi ilman mitään ylimääräisiä velotuksia. Miksei siis köyhätkin?

Mikäli tähän tulisi joku epäedullinen muutos niin nostaisi rahani "sukan varteen" pankista ja eläisin maksamatta laskujani.

Et tiedä mikä on Suomessa köyhyys. Onko sinusta 1500€/kk:ssa palkkaa saava sinusta Suomessa kenties rikas? Sellainen on vielä köyhä, koska Suomessa tulisi valtion kansalaisille maksaa kohta kansalaispalkkaa siitä että viitsivät asua edes Suomessa. Ei taida Kataisen elvytyspaketit tähän sitten enää riittääkään vaan noihin teiden asfaltointeihin ja kaiken maailman muihin kissan ristiäisiin. ..ruuan arvolisäveroa tulisi mukamas laskea.

Ruuan hintoja tulisi laskea sieltä netto puolelta, saakeli ja samalla lomauttaa kansanedustajien määrää niiltä helvetin suurilta palkkioilta!

Äänestä

Jos välillä tienaa ihan mukavasti ja töiden loputtua tipahtaa jälleen köyhyysloukkuun, eikös olekin ihan järkevää satsata silloin kun tienaa, johonkin järkevään hankintaan? Pätkätyöläisten maailma ei liene tuttua?

Äänestä

auton (n.2000€) ym.ta ja niin ja tuli hetki sitten reissusta rahaa meni 300€
Tulo on 410€/kk. Kenolla tulee ylimääräistä ;D

Äänestä
  • Mulla pöytäkone ja läppäri. Pöytäkoneen kasannut itse ja läppärin ostanut rikkinäisenä.
    Vaikka onkin köyhä ei tarvitse olla avuton niinkuin suurinosa näistä raharikkaista on. Jos jokin menee rikki soitetaan huoltomies.
    Sillalailla ei toimi minun ajattelu vaan korjaan itse niin pesukoneet kuin autot ja telkkarit ja melkein kaikki siltä väliltä.
    Joku varmaan purskahtaa, että pitää olla sähköasentaja no mulla nekin paperit on, että ei pitäs olla rutinoita siitäkään. Köyhä olen ja työtön mutta en saamaton.
    Enkä uusavuton

    Äänestä

Netti alkaa olla tänäpäivänä välttämätön. Itse ostin tietokoneen, kun olin vielä töissä. Nyt ei ois varaa ostaa, tosin vanhoja koneita ja näyttöjä saa ilmaiseksi. Yhteyskin on hitain, joten kuukausi maksu ei suuri, tingin sen vaikka ruuasta sitten.
Varaa ei oole matkustaa eikä yhteyttä pitää ystäviin puhelimella, joten tämä netti korvaa puhelimen ja muun yhteyden pidon. Jos hoitaisin kaikki asiat puhelimella, tulisi maksamaan enenmän.

Äänestä
  • Kirjatoon matkaa 20km.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kelpaa? kirjoitti:

Eipä Suomessa kovin köyhää väkeä ole kun kotona on tietokoneet ja nettiyhteydet vaikka kirjastossa nettiin pääsisi ilmaiseksi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu