Aina

Tietääkseni olen ollut aina uskossa, sillä en muista päivääkään, jolloin en olisi ollut uskossa. Tulinko uskoon jo äitini kohdussa, eli joko äidin kohdussa voi saada uskonlahjan?
251
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Evankeliumin tai todistuksen Jeesuksesta? Raamattuun on kirjoitettu:

´Tässä ei ole erotusta juutalaisen eikä kreikkalaisen välillä; sillä yksi ja sama on kaikkien Herra, rikas antaja kaikille, jotka häntä avuksi huutavat. Sillä "jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu". Mutta kuinka he huutavat avuksensa sitä, johon eivät usko? Ja kuinka he voivat uskoa siihen, josta eivät ole kuulleet? Ja kuinka he voivat kuulla, ellei ole julistajaa? Ja kuinka kukaan voi julistaa, ellei ketään lähetetä? Niinkuin kirjoitettu on: "Kuinka suloiset ovat niiden jalat, jotka hyvää sanomaa julistavat!" Mutta eivät kaikki ole olleet kuuliaisia evankeliumille. Sillä Esaias sanoo: "Herra, kuka uskoo meidän saarnamme?" Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta.´

Paavali kysyi Raamatussa väkeviltä:

´Ja hän sanoi heille: "Saitteko Pyhän Hengen silloin, kun te tulitte uskoon?" Niin he sanoivat hänelle: "Emme ole edes kuulleet, että Pyhää Henkeä on olemassakaan". Ja hän sanoi: "Millä kasteella te sitten olette kastetut?" He vastasivat: "Johanneksen kasteella". Niin Paavali sanoi: "Johannes kastoi parannuksen kasteella, kehoittaen kansaa uskomaan häneen, joka oli tuleva hänen jälkeensä, se on, Jeesukseen". Sen kuultuaan he ottivat kasteen Herran Jeesuksen nimeen. Ja kun Paavali pani kätensä heidän päälleen, tuli heidän päällensä Pyhä Henki, ja he puhuivat kielillä ja ennustivat. Heitä oli kaikkiaan noin kaksitoista miestä.´

Onko uskoasi seuranneet myös nuo Raamattuun kirjoitetut merkit?

Äänestä
  • Jeesuksesta ja käviköhän minulle, kuin kävi Johannes Kastajalle, joka hypähti äitinsä kohdussa, kun Herra tuli äitinsä kohdussa häntä lähelle.

    Tosin Jumala kutsui minut uskomaan Jeesukseen, eli Jumalan Sanaan, eikä antanut minun jäädä siihen uskoon, jossa olin. Merkit ovat seuranneet uskoani uudestisyntymisestäni lähtien, vaikka olen "vain lapsena kastettu."


    Jumala nimittäin kastoi minut Itse, kun olin tullut tuntemaan Jumalan Sanan, Jeesuksen ja antanut sinettini siitä, että Jumala on totinen Jumala.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uskossa. kirjoitti:

Tietääkseni olen ollut aina uskossa, sillä en muista päivääkään, jolloin en olisi ollut uskossa. Tulinko uskoon jo äitini kohdussa, eli joko äidin kohdussa voi saada uskonlahjan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu