Wikipediakin tietää asian, mutta Suomen hallinto jääräpäisesti väittää muuta. Kerran kun on kädet lyöty paskaan niin ei uskalleta tunnustaa asiaa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Afganistanin_sota_(2001–)
http://fi.wikipedia.org/wiki/Afganistanin_sota_(2001–)
Vastaukset 2
Vanhimmat
"Uusin sota Afganistanissa alkoi lokakuussa 2001 kun Yhdysvaltain, Yhdistyneen kuningaskunnan, Australian ja vielä Afganistanin pohjoisosaa hallinneen pohjoisen liiton joukot hyökkäsivät Afganistaniin syrjäyttääkseen maan Taliban-hallinnon ja tuhotakseen Talibanin suojissa toimineen Al-Qaidan. Konflikti on seurausta syyskuun 11. päivän iskuista.
Sodalla ei ole vakiintunutta nimeä. Yhdysvallat näkee sodan osana terrorismin vastaisesta sotaa – kenraalin Tommy Franksin johtama kampanja oli nimeltään Operation Enduring Freedom.[2] Brittijoukkojen operaatio oli nimeltään Operation Veritas[3] .
Taistelut Afganistanissa jatkuvat edelleen. Vuoden 2002 tammikuussa maahan saapui YK:n turvallisuusneuvoston päätöksellä ISAF-joukot (International Security Assistance Force), joiden tavoitteena on Afganistanin hallintoviranomaisten toiminnan tukeminen, viranomaisten tukeminen turvallisuuden ylläpitämiseksi, jotta jälleenrakentamisen olisi mahdollista.
Syyskuussa 2008 sota laajeni Pakistanin puolelle Yhdysvaltain joukkojen iskiessä sinne ohjuksin ja erikoisjoukoin.[4]"
no mitä ne ovat rakentaneet?
Joitakin bordelleita "jenkistänilaisille"?
Onko hanketta jouduttu hieman supistelemaan, kun heillä joilla olisi mahdollisuus olla mukana hankkeessa ampuvat surmatakseen rakentelijat... eikö silloin kannattaisi lähteä pois ja valitella tapahtunutta.
-masson