sairaalan vaipat

pelokas-.-

kun sairaalaan joutuu missä tapauksissa siellä laitetaan potilaalle vaipat?millaisii ne on?ja kuinka usein ne katsotaan et ei märät oo?

1

1115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaippoja

      aikuisillekin. Potilas saa vaipan, jos hän on pidätyskyvytön, siis ei hallitse rakon tai suolen toimintaa. Vaippoja on monenlaisia tarpeen mukaan, onko potilaalla vain tirahtelua vaiko täydellinen pidätyskyvyttömyys. Ne ovat hyvin huomaamattomia, niitä ei näe päällepäin ja mukaviakin nykyään, pintakuivia ja muotoiltuja. Liikkuva potilas voi itsekin vaihtaa vaipan, hoitaja neuvoo kyllä. Täysin hoidettava/autettava potilas saa kuivan vaipan vähintään kaksi kertaa vuorokaudessa, ulostus tietysti korjataan heti kun voidaan. Iho ei tästä kärsi, jos muu ihon hoito on kohdallaan. Pidätyskyvyttömyydessä ei ole mitään hävettävää, kysy vain rohkeasti neuvoa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      105
      2633
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      102
      1755
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1525
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      16
      1242
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      22
      1048
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      973
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      45
      949
    8. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      91
      924
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      120
      921
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      338
      836
    Aihe