talvikurpitsan

kasvatus

Minulla syys- tai talvikurpitsat jo isompia kuin esim. kaupan hunajamelonit. Kuinka isoksi se pitää kasvattaa ja voiko sen kerätä jo nyt talteen vai pitääkö sen kypsyä kasvissa vielä. Miten talvikurpitsat kypsytetään ja mistä tietää että se kypsä? Voiko nyt poimittua tumman ja vaalean vihreää talvikurpitsaa käyttää ruoanlaitossa. Entäs jos teen siitä hilloa?

Samassa varressa kasvaa usempi kurpitsa. Voiko taimi siitä kärsiä kun on niin paljon poikasia?

3

1445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anna kasvaa vaan, minulla oli viimekesänä suurin 33 kiloinen, ja parikymmenkiloisia oli neljä. Jos et keksi kaikkia käyttää, niin niistä saa tosi komeita lyhtyjä pihaan.

      • vuokki

        Viimevuonna tuli paljon kellertävää sileäpintaista kurpitsaa. Osan söin grillattuna siivuna ihan niinkuin kesäkurpitsakin tai sitten sosekeittona. lopuista tein pikkelssiä. Kurpitsa säilyy hyvin ihan parikin kuukautta huoneenlämmössä jos sitä ei kolhi. Anna toki kasvaa vielä. Itse poimin isoimmasta alkaen joskus syyskuun lopulla vasta. Nyt tuli näköjään toistalajia, semmoista vihreää ja juonteikasta. Kait sitä voi käyttää samoin kun noita muitakin.


      • kurpitsat
        vuokki kirjoitti:

        Viimevuonna tuli paljon kellertävää sileäpintaista kurpitsaa. Osan söin grillattuna siivuna ihan niinkuin kesäkurpitsakin tai sitten sosekeittona. lopuista tein pikkelssiä. Kurpitsa säilyy hyvin ihan parikin kuukautta huoneenlämmössä jos sitä ei kolhi. Anna toki kasvaa vielä. Itse poimin isoimmasta alkaen joskus syyskuun lopulla vasta. Nyt tuli näköjään toistalajia, semmoista vihreää ja juonteikasta. Kait sitä voi käyttää samoin kun noita muitakin.

        Samassa varressa ei kasva kuin yksi iso eli alussa saattaa kasvaa muita samassa varresa hyvin omenankokoiseksi ja sitten tosiaan muuttaa väriä vihreästä keltaiseksi ja rypistyy. Missä vika lannoituksessa vai kastelussa? Tällä hetellä varressa vain hede kukkia joten uusia kurpitsoja ei tulisi. Haluaisin, että samassa varessa kasvaisi usea hyvinvoiva yksilö. Olen poistanut tämän huonon yksilön.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      102
      2334
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      222
      1950
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1762
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1326
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1250
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1128
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      277
      842
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      691
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      685
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      51
      680
    Aihe