Itse en ymmärrä sähköhommista juurikaan, joten kertokaapa mikä on?! Kun kun kytken kärryn johdon autoon, ei mikään valo kärryssä syty. Auton puoleinen "napa" katsottu ja purettu. Ei hapettumia ja johdot on kiinni. Kärryn valot toimii toisessa autossa. Sulaketta en löydä mistään?!
Peräkärryn valot?!
4
7790
Vastaukset
- mek.1981
eipä niistä tarvitse ymmärtääkkään koska sen jo tietää että vika on autossasi jos kerran toisen auton perässä ne toimii.
Autossasi ne virrat on varmaan otettu "rosvoliittimillä" joten vie korjaamoon niin he katsovat niitä paremmin.
jos mikään ei toimi kärryn ollessa sinun autossa niin veikkaan että kärryyn menevä maadoitusjohto on auton päässä "hukassa"- Sähkötönkö
Kiitos vastauksesta. Tätä ajattelinkin, että maajohto on hukassa.. Tosiaan sulaketta en mistään löydä, mutta mistä virta on yleensä rosvottu? Eli missä ne rosvoliittimet yleensä ovat?
Sähkötönkö kirjoitti:
Kiitos vastauksesta. Tätä ajattelinkin, että maajohto on hukassa.. Tosiaan sulaketta en mistään löydä, mutta mistä virta on yleensä rosvottu? Eli missä ne rosvoliittimet yleensä ovat?
Jos autosi takavalot toimivat normaalisti ilman
peräkärryä, niin todennäköisesti kysymyksessä
on kuitenkin miinuspuolella oleva sulake jonka
kautta systeemi on maadoitettu. Tuon sulakkeen
olemassaoloa ei ole edes merkitty ohjekirjaan.
Sillä suojataan auton virtapiirit oikosululta viallisilta
peräkärrykytkennöiltä. Tuota asiaa eivät kaikki ns.
autosähkömiehetkään tiedosta, ovat japanilaisten
uusien autojen keksintöjä. Sulakkeen sijaintia on
mahdoton tietää ilman täydellisiä piirikaavioita.
Voihan olla, että veikkasin väärin, mutta oireet
viittaavat siihen, että jossain on tolppaväli lankaa
poikki.
Mitään rosvoliittimiä ei nykyisin käytetä vetokoukun
pistorasia-asennuksiin, vaan ne tehdään omalla johto-
sarjalla joka liitetään takakontin maton alla olevaan
valmiiseen pistokkeeseen ja sen löytää seuraamalla
koukun vierestä lähtevää johtoa, jos olisi esim. tarvetta
mittauksille, siitä ne ovat helppo tehdä.Sähkötönkö kirjoitti:
Kiitos vastauksesta. Tätä ajattelinkin, että maajohto on hukassa.. Tosiaan sulaketta en mistään löydä, mutta mistä virta on yleensä rosvottu? Eli missä ne rosvoliittimet yleensä ovat?
-03 focus
on ihan normi "rosvoliittimet" ja maadoitus auton rungosta ilman sulaketta.
uudemmista en tiedä mutta tuo Täpinä on myös varmasti oikeassa.
Vian tarkempi etsintä riippuukin nyt autostasi merkki ja tärkeämpänä vuosimalli
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3632842SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652286Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781959Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis661592- 1401542
- 691159
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264955Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li8942- 39821