Kysymys:
Tekeekö usko 'omaan' kuolemattomuuteen Raamatun opetukset toisenlaiseksi verrattuna siihen, että uskotaan että ainoastaan Jumalalla on kuolemattomuus.
Vastaus:
Kyllä - jos vertaamme Raamatun tulkitsemista sen mukaan, että ainoastaan Jumalalla on kuolemattomuus - siihen että jokaiselle ihmisellä jo olisi kuolemattomuus - niin on helppo todeta että Raamattu muuttu ratkaisevasti toiseksi.
Jos on totta niin kuin kirjoitetaan Jumalasta (ja niinkuin minä uskon)
.. kuningasten Kuningas ja herrain Herra, jolla AINOALLA on kuolemattomuus; joka asuu valkeudessa, MIHIN EI KUKAAN TAIDA TULLA; jota YKSIKÄÄN IHMINEN EI OLE NÄHNYT eikä voi nähdä - hänen olkoon kunnia ja iankaikkinen valta.
Amen
niin silloin ei luonnollisesti ole olemassa kuolemattomia syntisiä.
Tästä seuraa pitkä liuta asioita joista tärkeimmät ovat:
- Ikuista piinaa ei ole - se on mahdottomuus.
- Jeesuksen maksoi täydellisen lunastushinnan meidän synneistämme. Se on ´saman hinnan kuin syntinen itse joutuu maksamaan jos ei Jumala häntä pelasta.
Jos taas uskomme ihmisen kuolemattomuuteen erossa Jumalasta - silloin on ikuisen piinan oppikin mahdollinen ja Jeesuksen lunastuksen hintakin on eri kuin sýnnin palkka olisi. Mikä ei oikeastaan ole mahdollista (ja siksi minä en siihen voi uskoakaan)
Lyhyesti sanottuna: Kaksi kovin erilaista uskoa.
Tekeekö usko 'omaan' kuolemattomuuteen Raamatun opetukset toisenlaiseksi verrattuna siihen, että uskotaan että ainoastaan Jumalalla on kuolemattomuus.
Vastaus:
Kyllä - jos vertaamme Raamatun tulkitsemista sen mukaan, että ainoastaan Jumalalla on kuolemattomuus - siihen että jokaiselle ihmisellä jo olisi kuolemattomuus - niin on helppo todeta että Raamattu muuttu ratkaisevasti toiseksi.
Jos on totta niin kuin kirjoitetaan Jumalasta (ja niinkuin minä uskon)
.. kuningasten Kuningas ja herrain Herra, jolla AINOALLA on kuolemattomuus; joka asuu valkeudessa, MIHIN EI KUKAAN TAIDA TULLA; jota YKSIKÄÄN IHMINEN EI OLE NÄHNYT eikä voi nähdä - hänen olkoon kunnia ja iankaikkinen valta.
Amen
niin silloin ei luonnollisesti ole olemassa kuolemattomia syntisiä.
Tästä seuraa pitkä liuta asioita joista tärkeimmät ovat:
- Ikuista piinaa ei ole - se on mahdottomuus.
- Jeesuksen maksoi täydellisen lunastushinnan meidän synneistämme. Se on ´saman hinnan kuin syntinen itse joutuu maksamaan jos ei Jumala häntä pelasta.
Jos taas uskomme ihmisen kuolemattomuuteen erossa Jumalasta - silloin on ikuisen piinan oppikin mahdollinen ja Jeesuksen lunastuksen hintakin on eri kuin sýnnin palkka olisi. Mikä ei oikeastaan ole mahdollista (ja siksi minä en siihen voi uskoakaan)
Lyhyesti sanottuna: Kaksi kovin erilaista uskoa.
Vastaukset 44
Vanhimmat
synnin palkka on ikuinen elämä helvetin piinassa, niin sitten Jeesus ei kuolemallaan sovittanut kaikkia syntejä eikä kokenus kadotetun osaa ristillä.
Oppi sielun luontaisesta kuolemattomuudesta ja ikuisesta piinasta on ristiriidassa Jeesuksen sovitustyön ja uskonvanhurskauden kanssa.
advari
siksi siitä pitäisi mielestäni kertoa ihmisille - ehkä se avaisi osaltaan ihmisiä huomaamaan kuin HYVÄ Jumala todellisuudessa on. Uskoakseni eivät ihmiset ajattele asiaa vaan uskovat vain mitä sanotaan (mitä expertit sanovat) ..
LOGIIKKASI, ALEX, ON IHAN PERKELEESTÄ !
- et ole teologi vaan epäteologi
"synnin palkka on ikuinen elämä helvetin piinassa,
niin sitten Jeesus ei kuolemallaan sovittanut kaikkia syntejä
eikä kokenus kadotetun osaa ristillä."
(KIRJOITTANUT HÖLMÖLÄINEN)
Saatanan logiikka pettää saatanan lapset, sillä se vanha vihtahousu ei
käsitä hengellisiä asioita eikä se voisikaan. Jeesus tosin "otti pois maailman
synnin", mutta jos et tottele tätä käskyä Jes.5:10 "Jos sinä panet Hänen
sielunsa vikauhriksi, ..." - niin syntisyytesi jää päällesi ja sitä varten tarvitaan
helvetin tulijärvi.
Tosin se tulimeri on valmistettu vain saatanaa ja hänen enkeleitään varten,
koska Jumalan tahto on että kaikki ihmiset pelastuisivat, mutta ...
Ilm. 14:9-10
9 Ja heitä seurasi vielä kolmas enkeli, joka sanoi suurella äänellä:
"Jos joku kumartaa petoa ja sen kuvaa ja ottaa sen merkin otsaansa tai käteensä,
10 niin hänkin on juova Jumalan vihan viiniä, joka sekoittamattomana on kaadettu hänen vihansa maljaan, ja häntä pitää tulella ja tulikivellä vaivattaman pyhien enkelien edessä ja Karitsan edessä.
Alex ja Sirkka-Iita ja adventistit, jotka ovat julistavinaan evankeliumia
"kolmen enkelin viitekehyksessä", kuten virallinen sanontansa kuuluu,
AINA unohtavat tämän kolmannen enkelin varoitussanoman tulijärvestä.
Ja osatotuuden salaaminen on valehtelemista - pedonmerkin ottamista.
Antti
Puhut niin sekavia kuin vain se voi puhua joka ei tunne Jumalaa .. nyt kävi siis ilmi että jopa pelastuksen ymmärtämisessä sinulla on suuria puutteita. Jeesus ei kärsinytkään syntisten kohtaloa eikä siis mielestäsi maksanutkaan heidän syntivelkaansa.. oikeastaan ... vai mitä? sillä eihän Jeesus ole siellä ikuisessa piinassa jonka sanot olevan niin oikeudenmukainen rangaistus syntisille jotka eivät ota pelastusta vastaan...
Mutta Antti ... koska ei ole olemassa mitää ikuista piinaa - niin voit rauhassa luottaa siihen että koko syntivelkasi on maksettu - Jumala on Pojassaan ojentanut kätensä - saman käden jolla hän kirjoitti käskynsä laintailuhin - ei muuta kuin tartut siihen ja tunnustat että olet puhunut ymmärtämättömästi kaikkeuden Luojasta ja jopa lunastauksestakin...
...
Sillä tiedäthän tätä nykyä jo varsin hyvin että Raamattuhan ei todellisuudessa sisällä edes sanaa helvetti. Sana on Gehenna eli Hinnomin laakso Jerusalemin lähistöllä ja siellä oli kaatopaikka eikä mikään helvetti.
Etkö tosiaan ymmärrä, että se että Jeesus VOI maksaa maailman synnit, lepää Jumalan täydellisessä oikeudenmukaisuudessa ja rakkaudessa - siis - Jumalan täydellisessä oikeudenmukaisuudessa. Synnit täytyy maksaa oikeasti - ja täydellisesti - ja Jeesus teki sen... kärsimällä sen kuoleman mikä meidän on kärsittävä itse - jos ei hän sitä tee puolestamme.
Kuka muu olisi viaton Jumalan edessä?
Jeesus maksoi ne kärsimällä sen oikeudenmukaisen rangaistuksen jonka me saamme kärsiä JOS ei hän niitä kärsi puolestamme.
Siinä lepää koko pelastuksen oikeutus - nyt sinä sanot että EI OLE NÄIN ..
Mikä mies sinä oikein olet kun yrität vääntää selvän asian toiseksi - jos ei siis Jeesus maksanut sinun syntejäsi siten, että hän otti päälleen kaikki niiden seuraukset - niin miten hän ne sitten maksoi? mielestäsi..
Raamatun totuus on että Jeesus otti päälleen - omiensa kaikkien syntien seuraukset - kärsi juuri sen kohtalon kuin syntinen itse joutuisi kärsimään ilman häntä. MAKSOI TÄYDEN HINNAN..
Ei tässä nyt auta vaikka kuinka vääristelet Raamattua ja keksit selityksiä.
Sillä jos ei Jumalan Poika maksanut kaikkia syntejäsi - olet yhä syntinen..
Jos hän ei kärsinyt kaikkien syntien tähden .. olet yhä syntinen..
Minun syntini Jeesus maksoi, hän lunasti minut TÄYDELLISESTI, kärsi sen rangaistuksen mikä olisi kuulunut minulle - hän KUOLI minun edestäni, jotta minä saisin elää - kaikista synneistäni huolimatta.
SILLÄ SYNNIN PALKKA ON KUOLEMA - EIKÄ MIKÄÄN IKUINEN PIINA.
Se on uskomaton teko Jumalan Pojalta - täynnä oikeudenmukaisuutta ja RAKKAUTTA. Jeesus täytti Jumalan tahdon elämässään - oli ihminen joka ei langennut syntiin - eikä ollut kuolemaa ansainnut ja kuitenkin hän pani itsensä alttiiksi pelastaakseen ne syntiset jotka HALUAVAT elää Jumalan tahdossa ja synnittömyydessä - mutta eivät syntisen luontonsa tähden voi sitä tehdä - jotta he voisivat elää.
Hän antaa jokaiselle voiman TULLA JUMALAN lapseksi, jokaiselle joka sitä häneltä pyytää.
Siis - lopeta hyvä mies puhumasta tuollaista, että lunastus ei olisi TÄYDELLINEN tai että Luoja on luonut osan luomastaan elämästä ikuiseen piinaan.
alex
ovat eksyneet - ei juutalaiset ole sen kummempia kuin muutkaan.
On väärin syyttää kaikkia juutalaisia tai keitään muitakaan kuin olisi kyse yhdstä ihmisestä.
Jumala valitsi itselleen kansan, mutta Hän teki sen kaikkien ihmisten tähden, osoittaakseen tahtonsa ihmisille. Vanhatestamentti on se osa Raamattua mikä kertoo ajasta ennen Vapahtajan tuloa ja erittin tärkeä uudentestamentin ymmärtämiselle.
Raamatun Jumala on oikeudenmukainen ja rakkaudellinen ja Yksi ja siksi kaikkien ihmisten Jumala. Jumalan ominaisuudet tekevät Hänestä luotettavan - ja iankaikkisen.
Siksi on varmaa että Jumala pitää kaikki lupauksensa Israelille - niille jotka jotka Häntä rakastavat ja haluavat tehdä Hänen tahtonsa ja elää siinä. Sillä onhan Jumala luvannut ja luotettava. Esimerkiksi - ne jotka uskossa uhrasivat ennen Jeesusta - ovat osallisia siitä oikeasta uhrista minkä Jeesus antoi kuolemallaan.
Huomaa: Jeesus on Israelin todellinen Kuningas - siihen Israeliin ovat pakanatkin nyt saaneet liittyä, ne jotka uskovat Raamatun Jumalaan ja haluavat pitää Hänen tahtonsa.
Kirkkojen maalailuihin ei kannata paljon kiinnittää huomiotaan - sillä kirkoissa on vääriä käsityksiä ja oppeja (juuri samalla tavalla kuin Israelissa oli pari tuhatta vuottasitten) - parempi lukea Raamattua - koko Raamattua ja valita oikein.
Kun Ramattu avautuu (kuten niin kuvaavasti sanotaan) niin tajuaa että "niin tietenkin" - Raamattua ei saa lukea kiihkon vallassa tai omien luulojen vallassa.
Pelastus on juutalaisista, totesi Jeesus sekakansaan kuuluvalle naiselle.
Mutta se henkilöityy Erääseen Juudan sukukunnan mieheen.
Jso uskon kautta heität syntisi Hänen päälleen, saat elää.
Sitä on evankeliumi.
Jes. 53:10-11
10
Mutta Herra näki hyväksi runnella häntä, lyödä hänet sairaudella.
Jos sinä panet hänen sielunsa vikauhriksi, saa hän nähdä jälkeläisiä ja elää kauan,
ja Herran tahto toteutuu hänen kauttansa.
11
Sielunsa vaivan tähden hän saa nähdä sen ja tulee ravituksi.
Tuntemuksensa kautta hän, minun vanhurskas palvelijani,
vanhurskauttaa monet,
sälyttäen päällensä heidän pahat tekonsa.
Room. 1:16
Sillä minä en häpeä evankeliumia; sillä se on Jumalan voima, itsekullekin uskovalle pelastukseksi, juutalaiselle ensin, sitten myös kreikkalaiselle.
Antti
Mitä antti tarkoittaa.Jeesus kuoli kyllä kaikkien syntisten puolesta .Mutta joka ei ota Jeesusta omaksi Vapahtajakseen ,silloinhan Jeesuksen kuolema on ollut turhaa sellaisen ihmisen kohdalla.Ja hän joutuu helvettiin aivan varmasti .
kerrotko ihan omin sanoin, antaako Jumala myös jumalattomille iankaikkisen elämän?
Uusi testamentti on aivan yksiselitteinen opetuksessaan siitä ,että eräänä päivänä on myös niitä jotka joutuvat Kristuksen vasemmalle puolelle He joutuvat ikuiseen kadotukseen.Heidän kohtaloaan Kristus itse kuvailee elävillä kauheilla kuvilla.Se on Paholaiselle ja hänen enkeleilleen varattu ikuinen tuli.(Mat.25:46)tulinen ja rikinkatkuinen järvi(Ilm.21:8)se on ikuisen rangaistuksen paikka (Mat:25:46)se on pimeys.(Mat.8:12)taivaallisen valon tuolla puolen.(Mat.22:13);25:30).Tämä on" synkin pimeys, "josta Pietari ja Juudas puhuvat(2.Piet.2:17;Juud.13).Kadotus on kuvattu ikään kuin se olisi Uuden Jerusalemin ulkopuolella (Ilm.22:15).Se on paikka, jossa itketään ja kiristellään hampaita -epäilemättä rangaistuksen takia ,mutta myös syytelyiden takia(Mat.8:12)
Kristityt eivät ole päässeeet ikinä täydeliseen yksimielisyyteen siitä .pitäisikö tällainen kuvaus ymmärtää kirjaimellisesti tai vertauskuvallisesti .
Muun muassa John Calvin uskoi että nämä kuvaukset ilmensivät Jumalan tuomiota kuvakielellä .Loppujen lopuksitulinen paikka näyttää ristiriitaiselta pimeyden kanssa . Siinä miten ymmärämme nämä kappaleet ,on lopultakin kysymys ,miten kaiken kaikkiaan ymmärämme Raamatun kielenkäytön luonteen.
Eikös yleis sääntö ole se ,että raamatullista kieltä ei pidä ymmärtää kirjaimellisesti silloin ,kun opetus on sisäisesti ristiriidassa.Mutta emme saa erehtyä ajattelemaan ,että mitä Raamattu kuvaa vertauskuvallisesti voitaisiin ohittaa olankohautuksella.Helvettiä saateaan kuvata vertauskuvin ,mutta helvetti itsestään ei ole vertauskuva.Se on kaameaa todellisuutta.
tuoda esille sen seikan, että ensinnäkin vanhoissa Raamatuissa on virheellisesti käännetty sana gehenna helvetiksi, josta seuraa varsin kummallisia asioita, kuten.
Biblia 1776
Ilm. 20:13
Ja meri antoi ne kuolleet, jotka hänessä olivat, ja kuolema ja helvetti antoi ne kuolleet, jotka heissä olivat: ja ne tuomittiin jokainen töittensä jälkeen.
Ilm. 20:14
Ja kuolema ja helvetti heitettiin tuliseen järveen. Tämä on toinen kuolema.
Eli antaako mielestäsi helvetti (tulinen järvi) ne kuolleet, jotka siellä olivat, tai, heitetäänkö helvetti helvettiin (tuliseen järveen ) ?
Ja sitten Ilm. 21.
1 Ja minä näin uuden taivaan ja uuden maan; sillä ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa ovat kadonneet, eikä merta enää ole.
2 Ja pyhän kaupungin, uuden Jerusalemin, minä näin laskeutuvan alas taivaasta Jumalan tyköä, valmistettuna niinkuin morsian, miehellensä kaunistettu.
3 Ja minä kuulin suuren äänen valtaistuimelta sanovan: "Katso, Jumalan maja ihmisten keskellä! Ja hän on asuva heidän keskellänsä, ja he ovat hänen kansansa, ja Jumala itse on oleva heidän kanssaan, heidän Jumalansa;
4 ja hän on pyyhkivä pois kaikki kyyneleet heidän silmistänsä, eikä kuolemaa ole enää oleva, eikä murhetta eikä parkua eikä kipua ole enää oleva, sillä kaikki entinen on mennyt."
Kun sana ilmoittaa, että KAIKKI ENTINEN on mennyt, niin uskotko, että Jumala edelleenkin piinaa herättämiään epävanhurskaita helvetin tulessa, joille on annettu iankaikkinen elämä vain siksi, että heitä piinattaisiin ikuisesti nk. helvetissä.
" Heitä kohtaa silloin rangaistukseksi iankaikkinen kadotus Herran kasvoista ja hänen voimansa kirkkaudesta" 2 Tess 1: 9
Kadotus on iankaikkinen, mutta kadonneet eivät sitä ole!
Sodoma ja Gomorra on esimerkki Raamatun mukaan ankaikkisen tulen rangaistuksesta!
Minä en katso että esimerkki olisi mikään vertaus!
" Ja hän poltti poroksi Sodoman ja Gomorran kaupungit ja tuomitsi ne häviöön, asettaen ne varoitukseksi niille, jotka vastedes jumalattomasti elävät" 2 Piet. 2: 6
Huomatkaa että kyseessä on poroksi polttaminen! Jeesus on ne varoitukseksi asettanut, sillä hän sanoi: " Ennenkuin Aabraham syntyi olen minä ollut"
Aabraham kävi kauppaa Jeesuksen kanssa näiden kaupungien tuhosta!
Ja tämä sama Herra Sebaotkertoo Malakia 4: 1, 3 .aivan samaa,...poroksi, ja vain poroksi,..se on tulen tehtävä, poltaa poroksi, tulella joka ei ole sammuva!!
Sitä voi yrittää sammutella, sillä meressähän on vettä,...mutta lopputulos oli, ettei mertakaan enää ole!
Miksei ole? No, siksi , koska vesi haihtui merestä ja poltti valaat ja kaikki meren elävät, ei kaiketi niitä muutoin uudelleen tarvitsisi luoda, ellei tuli olisi polttanut kaikkea!
" Samoin kuin Sodoma ja Gomorra ja niiden ympärillä olevat kaupungit, jotka samalla tavalla kuin nekin harjoittivat haureutta ja eksyivät luonnottomiin lihanhimoihin, ovat varoittavina esimerkkinä, kärsiessään iankaikkisen tulen rangaistusta" Juuda 7
Miksi te ette pysty ajattelemaan järjellisellä Jumalanpalvelus tavalla?
Eiväthän nämä kaupungit nyt enää PALA!!! Ja silti ne kärsivät IANKAIKKISEN TULEN RANGAISTUKSEN"!!!
Ettekö ymmärrä ? Tuli on kyllä iankaikkinen, mutta kaupungit ja kaupungien asukaat , jotka tuli poltti, ne eivät olleet IANKAIKKISIA!!!
T A J U S I T T E K O?? Terveisiä Benkun Raamattu koulusta!!
Tämä on kautta Raamatun näkyvä tosiasia. Jopa tuhotessaankin vastustajansa, hän on rakkaus, eikä kiduta ketään. Ette voi todistaa, että jossakin Jumalan jäljiltä olisi kidutusta, vaivaa tai muuta onnettomuutta.
Kaiken sen saa aikaan hänen vastustajansa Perkele, jolla on nyt todella kiire viedä mahdollisimman monia mukanaan. Hän saa pahankin näyttämään hyvältä, ja voi onnistua viemään mukaansa uskovaisetkin. Olkaamme varovaisia hänen suhteensa. Hän on ovelaakin ovelampi tehdessään meidän eteemme kaikenlaisia houkutuksia.
Jeesuksen omat eivät halua tehdä syntiä, toisin sanoen he eivät viihdy kauan synnin parissa, jos lankeavatkin hetkellisesti. Heti huomattuaan synnin, he turvaavat Jumalaan, joka antaa heille välittömästi suojan, kuin Isä lapselleen tämän kaatuessa ja satuttaessa itsensä.
Kun on tajunnut Jumalan rakkauden täydellisyyden, sen agape-rakkauden, joka ei katso omaa etuaan, vaan meidän syntisten, ei voi kuin kiittää siitä armosta, jonka on saanut osakseen.
Jopa tämän maailman myrskyissä on rauha sydämessä, koska tietää, että Jumala rakastaa ja huolehtii tarpeistamme joka hetki. Olemmehan me enemmän kuin varpuset, sanoi Jeesus. Kiitos, kiitos hänelle...
LYHYESTI: "YKSI USKO, YKSI KASTE, YKSI JUMALA"
Kaikki mikä ei ole siitä henkilökohtaisesti vastaanotettavasta yhteisestä uskosta, on syntiä.
Room. 14:23
mutta joka epäröi ja kuitenkin syö, on tuomittu, koska se ei tapahdu uskosta;
sillä kaikki, mikä ei ole uskosta, on syntiä.
Älä tee mitään, mitä epäröit eli mitä et tekisi kokosydämisesti. Jos epäröit Jeesuksen
sanoja, on parempi ettet usko Häntö lainkaan. Jos et tätäkään yksinkertaisen selvää
Herran sanaa voi uskoa, älä kuvittele uskovasi Herraan Jeesukseen:
... menet sisälle Jumalan valtakuntaan, kuin että sinut, molemmat silmät tallella, heitetään helvettiin,
9:48 jossa heidän matonsa ei kuole eikä tuli sammu.(Mark. 9. luku)
TOINEN ASIA LYHYESTI JA YTIMEKKÄÄSTI
Adventistit ovat kokosydämisiä, sillä sydämen halusta he jakavat piikkiöläisten käskystä mm.
traktaattia "Varo karismaattista liikettä" ja "Varo ekumeenista liikettä". (Googleta!) Siis: varo kaikkia
ei-adventisteja. (Jos tahdot varoittaa kristityistä, niin tilaapa jakoon, os. Helinä Jokinen,
Kuoppajärvent. 124, 21500 Piikkiö)
Mutta entäs adventtijohtajat?
Adventtijohtajat ovat täysillä mukana karismaattisessa liikkeessä (SVKN) ja Suomen
Ekumeenisessa Neuvostossa. Aivan päinvastaista kuin adventtikansa on touhuamassa.
Eihän pidä olla mukana missään, mitä ei voi kokosydämisesti tehdä. Niinhän Rm. 14:23
juuri luimme! Vai ovatko sittenkin vain puolisydämisesti mukana kristittyjen yhteyttä ajamassa? Silloin Jeesus on lausuva julki heille:
Ilm. 3:15
Minä tiedän sinun tekosi: sinä et ole kylmä etkä palava; oi, jospa olisit kylmä tai palava!
Ilm. 3:16
Mutta nyt, koska olet penseä, etkä ole palava etkä kylmä, olen minä oksentava sinut suustani ulos.
Oksettaa!
Antti
Planeetta nimeltä MAA, on yksi valtakunta taivaissa. Se on myös Jumalan valtakunta, kaikkien muiden valtakuntien seassa.
Suomenmaassa on kaupunkeja ja kuntia, jotka käyttävät valtaa melko itsenäisesti.
On aina hyvä, jos vallankäyttö valtakunnissa/kunnissa on oikeudenmukaista, eikö vain....... kun pyritään oikeudenmukaisuuteen, silloin noudatetaan lakia.
Jumalan laki siis ohjaa oikeudenmukaiseen vallankäyttöön maaplaneetalla, mutta kristinoppi taistelee Jumalaa vastaan nauliten lain ristille.
Lopputuloksena voisimme siis todeta, että kristinoppi on kuin syöpä, joka pyrkii tuhoamaan lainalaisuudet.
käskyjen poistamiselle - ne laintaulut mitkä Jumala kirjoitti sisältävät ikuiset periaatteet joita ei kukaan voi muuttaa. Ei Anttikaan :)
Se että Jeesus täytti lain - ei poista sitä - ei se ole Raamatun opetus.
Laki on hyvä, mutta ihminen ei ole ... siksi juuri Jumala täytti sen ihmisessä Jeesuksessa lihaan tulleessa Kristuksessa - hän piti KÄSKYT - vaikka rikkoi Israelin lakeja niiltä kohdin missä ne eivät enää olleet Jumalan käskyjen mukaisia.
On aivan väärin uskoa että Kaikkivaltiaan Jumalan laki olisi poistettu - sillä se on lähtöisin Jumalan täydellisestä olemuksesta - sydämmen kyllyydestä suu puhuu.
Jeesus sanoi totuuden sanat: "Ei ihminen elä vain leivästä - vaan jokaisesta sanasta mikä Jumalan suusta lähtee".
A. helvettiä ei ole.
b. ihminen tarvitsee vain rakkautta täyttääkseen kaikki käskyt ja lait.
Perustelu A.
Jeesus todisti, että joka uskoo minuun, sillä on iankaikkinen elämä.
Mikäli helvetti olisi olemassa, silloin Jumala antaisi iankaikkisen elämän myös niille "muille kuolleille", piinatakseen heitä iankaikkisesti. Vain elossaolevat tuntevat kipua ja piinaa, eivät kuolleet.
Näin ollen Jeesukseen uskova ei usko helvetin ikuiseen piinaan, koska silloin myös jumalattomilla olisi iankaikkinen elämä - helvetissä. Sellaista Jumalan sana ei opeta, helvetti on pakanallinen mytologinen uskomus tai luulo.
Perustelu B.
Jos minä rakastan kaikkia lähimmäisiäni kaikesta sydämestäni, niin minä en missään tapauksessa tapa häntä, en varasta hänen omaisuuttaan, en ajattele hänestä ja hänen omaisistaan pahaa, en himoitse lähimmäiseni vaimoa, omaisuutta, enkä tee mitään sellaista, jolla tekisin pahaa kenellekään.
Siksi rakkaus on suurin ja viimeinen, sillä kaikki muu on katoaa. Ja kun Jumala on rakkaus, ei Hän piinaa luomiaan lapsia ikuisesti, vaan Hän on armollinen ja tuomitsee oikeudenmukaisesti vain ne, jotka eivät Häntä ole totelleet.
Että sellainen Jumala ja usko velivapaalla on Kristuksessa.
omasta puolestani lisäisin tuohon Jumalan rakkauden olemuksesta sen että Jumalan rakkauteen sisältyy aina Jumalan oikeudenmukaisuus ja Jumalan oikeudenmukaisuuteen sisältyy aina Jumalan rakkaus. Ne kaksi ovat yhtä - ilman toista ei ole toista - siksi kaikki Jumalan päätökset ja teotkin lähtevät siltä pohjalta.
Kun Jumala kerran toteuttaa sen päätöksensä mistä Raamattu kertoo - ja tuhoaa kaiken pahuuden ja sen mukana ne jotka eivät halua elää Jumalan tahdossa, on sekin oikeudenmukainen ja rakkaudellinen teko. Sillä päin vastoin kuin muutamat yhä väittävät että Jumala piinaisi luomaansa elämää (tai sallisi piinattaman) Hän tuhoaa ne jotka tuhoavat Hänen luomuksiaan ja turmelevat Hänen luomaansa maailmaa.
Ilm. 11:18
Kansat ovat vihan vallassa, mutta nyt on sinun vihasi hetki. On tullut kuolleiden tuomion aika, aika palkita profeetat, sinun palvelijasi, ja kaikki pyhät ja kaikki jotka kunnioittavat sinun nimeäsi, pienet ja suuret. On aika tuhota ne, jotka tuhoavat maata ...
Kun uskon Jeesukseen täytyy minun myös uskoa Jeesusta.
A. Rangaistus ei ole vain teatraalinen vaan täyttä totta kuten pelastuskin
Matt. 25:41
Sitten hän myös sanoo vasemmalla puolellaan oleville: 'Menkää pois minun tyköäni, te kirotut, siihen iankaikkiseen tuleen, joka on valmistettu perkeleelle ja hänen enkeleillensä.
Matt. 25:46
Ja nämä menevät pois iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään."
Mark. 3:29
mutta joka pilkkaa Pyhää Henkeä, se ei saa ikinä anteeksi, vaan on vikapää iankaikkiseen syntiin."
Joh. 4:14
mutta joka juo sitä vettä, jota minä hänelle annan, se ei ikinä janoa; vaan se vesi, jonka minä hänelle annan, tulee hänessä sen veden lähteeksi, joka kumpuaa iankaikkiseen elämään".
B. Mitä laki ei koskaan olsiikaan voinut, sen tekee rakkaus.
Room. 13:10
Rakkaus ei tee lähimmäiselle mitään pahaa.
Sentähden on rakkaus lain täyttämys.
Room. 13:8
Älkää olko kenellekään mitään velkaa, paitsi että rakastatte toisianne. Joka rakastaa toista, on täyttänyt lain vaatimukset.
[13:8,9: 2. Moos. 20:13-17; 3. Moos. 19:18 | Mark. 12:31 ]
Matt. 7:12
"Kaikki, minkä tahdotte ihmisten tekevän teille, tehkää te heille.
Tässä on laki ja profeetat.
[Sir. 31:15; Luuk. 6:31 | Matt. 22:40; Room. 13:10]
Antti
Diana-ad-rem kirjoitti aivan hassuja - ei päätä eikä häntää siinä viestissä.
Mutta mitä käskyihin tulee, niin eihän lakia poistaa voida. Lakihan meidät
tuomitsee, jotta tarvitsisimme Jeesusta.53:
Niinpä toisaalta ne jotka eivät katso Jeesusta tarvitsevansa, ne tulevat siten
tuomitsemaan itse itsensä ja laki vartioi ikuisesti, että ikuinen rangaistus pysyy
voimassa. Rangaistushan täytyisi keskeyttää jos laki pyyhittäisiin pois.
Synnit siten täytyisi pyyhkiä pois niiltäkin, jotka eivät niitä Jeesuksen päälle
heittäneet (Jes. 53:10-11)
Room. 7:9-11
9
Minä elin ensin ilman lakia, mutta kun lain käsky tuli, synti heräsi eloon
10
ja minä kuolin.
Näin käsky, jonka oli määrä antaa elämä, tuottikin minulle kuoleman.
[3. Moos. 18:5; Hes. 20:11; Room. 10:5]
11 Saatuaan lain käskystä aiheen synti käskyn avulla petti ja surmasi minut.
[1. Moos. 3:13]
Antti
ei laki ole mitään mielijohteista pulppuavaa tekstiä jota voi muuttaa kun siihen väsyy. Tuomio on myös todellisuutta - ei sekään ole mikään mielijohteista riippuva teko, mutta se ole ikuinen elämä piinassa vaan kuolema.
Synnin palkka on kuolema - koska synti on telemistä mikä tuhoaa elämää. Ainoa ihminen joka ei tehnyt sellaista mikä tuhoaa elämää oli Jeesus.
Syntisen synniy täytyy maksaa - joko sen maksaa synnin tekijä kuolemallaan itse tai Jumalan Poika kuolemalla syntisen edestä. Molemmat tavat ovat lain täyttävät.
Jos synnin palkka olisi ikuinen piina kuinka Jeesus sen maksaisi ? kitumalla ikuisesti syntisen edestä siellä teidän helvetissänne???
Tajua kuinka älytön se ikuisen piinan oppi on ja luonnollisesti se on myös täysin epäraamatullinen.
on sitä mieltä, että Jumala herättää muut kuolleet iankaikkiseen elämään helvetissä?
Jos laki ei ole tuomitsemista varten ja rankaisemisen valvomista varten niin
mitä varten sitten?
Gal. 3:19
Mitä varten sitten on laki?
Se on rikkomusten tähden jäljestäpäin lisätty
olemaan siihen asti, kunnes oli tuleva se siemen, jolle lupaus oli annettu;
ja se säädettiin enkelien kautta, välimiehen kädellä.
Gal. 3:20
Välimies taas ei ole yhtä varten; mutta Jumala on yksi.
Gal. 3:23
Mutta ennenkuin usko tuli, vartioitiin meitä lain alle suljettuina uskoa varten, joka oli vastedes ilmestyvä.
Ef. 2:10
Sillä me olemme hänen tekonsa, luodut Kristuksessa Jeesuksessa hyviä töitä varten, jotka Jumala on edeltäpäin valmistanut, että me niissä vaeltaisimme.
Luuletkos ihan tosissasi että helvetissä oleminen olisi vaihtoehtoiskelpoista elämää?
Älä suotta kysele sellaista, sillä ei se mitään elämää ole, kun syyttävä tunto vaivaa.
Herran Sana sanoo, että siellä on kauhu ja häpeä.
Dan. 12:2 Ja monet maan tomussa makaavista heräjävät, toiset iankaikkiseen elämään, toiset häpeään ja iankaikkiseen kauhistukseen.
Tulet näkemään että Herra herättää sinun ruumiisi, vaikkapa kuinka matoisen ja
rankaisee sinun koko olemustasi.
Mark. 9:48 jossa heidän matonsa ei kuole eikä tuli sammu.
Kun koetat puhaltaa sen sammuksiin tai niellä tulta niin se senkun vain yltyypi.
Olet ikäänkuin palkeet sille ahnaalle tulelle, siltä minusta tuntuupi.
Sodoma ja Gomorra kärsivät " iankaikkisen tulen rangaistuksen"
No, silloinhan kaupungit paLAISIVAT EDELLEEN??
Mutta eivätpä enää pala, sillä ne tulivat poroksi, nimenomaan sammumattoman ja iankaikkisen tulen ansiosta!!!
2 Piet. 2: 6..tuli on iankaikkinen, mutta sodoman ja gomorran ja lähikaupungit ihmisineen eivät olleet,
Raamattu kertoo että näiden kaupungien tuho on esimerkki, iankaikkisen tulen rangaistukseksi niille, jotka " vastedes jumalattomasti elävät"...eli Poroksi,poroksi eli tuhkaksi kts. Malakia 4: 1, 3
Matt. 11:23
"Entä sinä, Kapernaum, korotetaanko sinut muka taivaaseen? Alas sinut syöstään, alas tuonelaan saakka! Jos sinun kaduillasi tehdyt voimateot olisi tehty Sodomassa, se olisi pystyssä vielä tänäkin päivänä. [Matt. 4:13-16 | 1. Moos. 13:13, 19:12,13; Hes. 16:48]
Luuk. 10:15
Entä sinä, Kapernaum, korotetaanko sinut muka taivaaseen? Alas sinut syöstään, alas tuonelaan saakka! [Jes. 14:13-15]
Matt. 10:15
Totisesti minä sanon teille: Sodoman ja Gomorran maan on tuomiopäivänä oleva helpompi kuin sen kaupungin.
Matt. 11:24
Mutta minä sanon teille: Sodoman maan on tuomiopäivänä oleva helpompi kuin sinun."
Luuk. 10:12
Minä sanon teille: Sodoman on oleva sinä päivänä helpompi kuin sen kaupungin.
Etkö ymmärä vaikka maa onkin sammunut .Sodoman ja Gomoran asukkaat palanneet niin he ovat aivan sammallalailla Jumalan tuomiolla ,niin kuin sinä ja minäkin .
On aivan eri asia jos palaa tuhkaksi maan päällä se kestää vain hetken ,kuin joutua helvetin tuleen joka on aivan toinen juttu sillä se on KAMALAA (KAUHISTUS).Ja eihän Kapernaumiakaan (MAATA) heitetä tuonelaan ,eikä Sodomaakaan vaan niissä asunneet ihmiset ,jotka ei palvelleet Heraa.
Emmehän koskaan ole koskaan kansanjoukkoa nähneet innostuvan juuri yhdestä ja samasta ajatuksesta ja tunteesta. Meitä on yksilöitä - tai joukko joilla on yhteinen aate- ajatus, ja se tekee meistä kokonaisuuden. Ja yhteinen näkemys tekee meistä kokonaisuuden joista me yksilöinä olemme vain osa, mutta me näemme yhdessä tämän puolen totuudesta.
Totuuden etsijä.
Jesaja 66:23
Ja aina uudenkuun päivänä ja jokaisena sapattina tulee koko ihmissuku, ja kaikki kumartuvat minun eteeni, sanoo Herra. [Sak. 14:16]
24 Ja kun he lähtevät ulos, he näkevät niiden ruumiit, jotka ovat minusta luopuneet. Mato, joka niitä kalvaa, ei kuole, liekki, joka niitä nuolee, ei sammu.
[Dan. 12:2; Judit 16:17; Mark. 9:48]
Vilkaistaanpa asiaan liittyviä viitekohtia ..
Dan. 12:2 Monet maan tomussa nukkuvista heräävät, toiset ikuiseen elämään, toiset häpeään ja ikuiseen kauhuun.
[2. Makk. 7:9; Matt. 25:46]
Mark. 9:48 missä 'mato ei kuole eikä tuli sammu'.
[Jes. 66:24]
Kuinakhan monta kertaa Jerusalemkin on poroksi poltettu, mutta lopulta se pysyy.
IDENEB
### Mutta minä sanon teille: Sodoman maan on tuomiopäivänä oleva helpompi kuin sinun."
Luuk. 10:12
Minä sanon teille: Sodoman on oleva sinä päivänä helpompi kuin sen kaupungin.
Etkö ymmärä vaikka maa onkin sammunut .Sodoman ja Gomoran asukkaat palanneet niin he ovat aivan sammallalailla Jumalan tuomiolla ,niin kuin sinä ja minäkin .
On aivan eri asia jos palaa tuhkaksi maan päällä se kestää vain hetken,
kuin joutua helvetin tuleen joka on aivan toinen juttu sillä se on KAMALAA (KAUHISTUS).
Ja eihän Kapernaumiakaan (MAATA) heitetä tuonelaan,
eikä Sodomaakaan
vaan niissä asunneet ihmiset ,jotka ei palvelleet Herraa. ###
Eikös raamatunkäännöksesi kerro esim. että tuo mato kuole lisäys puuttuu luotettavista lähteistä... Eli käsissäsi on käännös.. huom. kääääännös, joka jo kertoo vajaamittaisuutensa olemassaolon, sen että ihminen on takana käääääännöksessä... ja sinulla se on jo kuhmuna otassa.
Ja opettele sinäkin siihen, ettet lyö Jumalaasi korvalle väärällä opillasi.
tämän maailman tila. Sehän ei ole enää kovin kehuttava. Miksi on näin?
Jes. 24:4-6
"Maa tyhjentämällä tyhjennetään ja ryöstämällä ryöstetään. Sillä Herra on tämän sanan puhunut.
Maa murehtii ja lakastuu, maanpiiri nääntyy ja lakastuu; kansan ylhäiset maassa nääntyvät.
Maa on saastunut asukkaittensa alla, sillä he ovat rikkoneet lait, muuttaneet käskyt, hyljänneet iankaikkisen liiton.
Sentähden kirous kalvaa maata, ja sen asukkaat syystänsä kärsivät; sentähden maan asukkaat kuumuudesta korventuvat, ja vähän jää ihmisiä jäljelle."
Jospa meidän johtajmme ja tiedemiehemme oivaltaisivat tämän, meidän voisi käydä kuin Niniven; se pelastui ainakin hetkeksi. Se sai vielä armon aikaa, saammekohan me?
Aloituksessa väitetään että Raamattu muuttuu RATKAISEVASTI toiseksi ja kun luin ja AJATTELIN ASIAA niin totesin että Raamattu totta tosiaan muuttuu uskomattomalla tavalla jos tunnustan Jumalan täydellisyyden olevan VÄLTTÄMÄTÖN kaikelle iankaikkiselle elämälle.
Raamattu muuttuu sinullekin USKOMATTOMALLA tavalla - jos tunnustat Jumalan olevan AINOAN jolla on kuolemattomuus.
Onko Jumala AINOA jolla on kuolemattomuus?
Tunnustatko sen?
kuten on aina ytittänyt vääntää Raamatun sanaa ja sen merkitystä toiseksi.
Nyt se tekee sitä näin ja on saanut jo sinutkin siihen mukaan.
mihinkä se sinun saatanasi on saanut minut mukaan?
(voisin melkein lyödä vetoa, että jään vastausta vaille).
Olenko oikeassa jos sanon, että olet yksi näistä kiihkouskovista jotka pelkäävät helvettiä ja kaatuilevat seurakunnan kokouksíssa jossa toiset kiihkot "puhuvat kielillä". Valitettavasti ei kukaan vain tiedä mitä he sanovat. Kokouksissa joissa ämpärit kiertävät ja joihin jokaisen on "vapaaehtoisesti" pantava rahaa "hyvän asian" vuoksi. Olen nimittäin nähnyt mitä se on - lyhyesti sanottuna: täysin sairasta kiihkoilua, ei muuta.
Jos lukisit Raamattuasi ymmärryksellä, se vapauttaisi sinut noista vaivoistasi ja saisit rauhan sen sisäisen kiihkon tunteen tilalle, vai oletko unohtanut miltä sisäinen rauha tuntuu. Ilman pelkoa, elämän varmuutta ja luottamusta Jumalaan sinä rakkaudellisena Luojana kuin Hän On.
taivaspaikan, koska eivät pysty rakastamaan sellaista Jumalaa, jonka kuvittelevat kiduttavan luotujaan ikuisesti helvetin tulessa (missä heidän kihomatonsakaan eivät kuole).
on saanut uskomaan että Raamattu on muuttunut ja jokin Jumalan kuolemattomuus olisi nyt pelastuskysymys.
Jumalan kuolemattomuus onkin pelastuskysymys. Kukas sitten herättäisi kuolleet jos Jumala kuolisi?
mutta kuitenkin puhut suureella suulla.
On kysymys Jumalan täydellisyydestä joka on välttämätön iankaikkiselle elämälle on nyt ja on aina ollut.
Miksi muuten Jeesus olisi kuollut syntien sovitukseksi.
Tai niin juu, ethän sinä usko, että Jeesus oikeastaan kuoli, vai mitä? Meni vaan sinne tuonelaan puhumaan..
Ei Raamattu ole koskaan muuttunut - siitä on vain tehty 2000 eri lahkoa..
sinun jonnin joutaville Jumalan täydellisyys väitteillesi iankaikkisesta elämästä, ne kun eivät mitenkään liity pelastus-sanomaan.
Jumalasta tehdään jonkinlainen lepokodin omistaja jonka tehtäväksi on annettu näiden kuolemattomien hyvin vointi. Mutta oi kuinka he erehtyvät, oi oi oi.
uskotaan. Minun Jumalani on täydellinen ja Hänen tahtonsa on täydellinen, siispä meillä ei voi olla sama jumala.
on jo useampi jumala,taitaa olla peräti leegio.
Herramme, ja Jumalamme, joka on meidät pelastanut KUOLI ja Ylösnousi,...ja uskon että ennen sitä ja sen jälkeen hänellä on kuolemattomuus,...
alussa oli Sana, ja Sana tuli lihaksi...Ja Sana oli Jumala...Ja Jumala se kuoli, josta me olemme hänelle kiitollisia!
sitä mikä meissä elää. Ajatuksemme, tuntemuksemme ja tietoisuutemme. Se elämä loppuu kuolemaan, mutta voi myös ajatella että elämämme jatkuu esimerkiksi lapsissamme, ja siten voimme katsoa taaksemme ja tulevaisuuteen.
Kuitenkaan elämämme ei ole iankaikkista, siitä puuttuu nimittäin iankaikkiseen elämään tarvittavat ominaisuudet eikä edes maapallomme ole iankaikkinen.
Vain täydellinen ja täydellisesti ympäristöönsä sopeutuva elämä voisi olla iankaikkista. Sellainen minkälaisen me ymmärrämme Jumalan olevan..